www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2018 | Leden
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
Leden
Únor
2017
Fotogalerie
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Církev se neodvolala. Obraz patří Smiřicím

Datum vydání: 9. ledna 2018
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Ivana Vitovská

Hradec Králové - Barokní obraz Klanění tří králů zůstane ve vlastnictví města Smiřic. Farnost Holohlavy se proti rozsudku, který přiřkl obraz Smiřicím, neodvolala.


SMIŘICKÁ KAPLE je známá skvělou výzdobou.     Foto: Deník / David Taneček

"Podle komunistického práva, o který se rozsudek opírá, nebylo možné, aby církev nabyla vlastnictví proti státu vydržením, a z doby před rokem 1968 se jiné listiny nedochovaly,“ sdělil Deníku právní zástupce farnosti Stanislav Hykyš.

Vzácný oltářní obraz Petra Brandla, který byl vyhlášen za národní kulturní památku, a další předměty z mobiliáře smiřické kaple se staly předmětem soudního sporu mezi farností Holohlavy a městem Smiřice.

"Kaple nebyla nikdy ve vlastnictví církve, a tudíž ani mobiliář," argumentoval starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Podle Stanislava Hykyše byl oltářní obraz do roku 1918 vlastnictvím posledního českého krále Karla I. a od roku 1918 vlastnictvím státu. "V roce 1950 stát obraz s kaplí předal farnímu úřadu v Holohlavech," uvedl právník.

Církev pak podle jeho slov financovala opravy kaple, a kapli i obraz tak zachránila před devastací. V roce 1968 byla farnost zápisem z jednání státních orgánů a smlouvou o výpůjčce uznána za vlastníka, uvedl právník.

Okresní soud v Hradci Králové církvi uložil, aby do října obstarala listiny, na jejichž základu obraz získala. Takové důkazy však církev podle soudkyně Ivany Dušákové nepředložila, a proto soud v říjnu její nároky odmítl. "Obraz není původním církevním majetkem. Vlastnila ho panovnická rodina, pak přešlo vlastnictví na československý stát a v roce 1991 přešel obraz do vlastnictví obce," uvedla tehdy mimo jiné soudkyně.

Starosta Smiřic Luboš Tuzar rozhodnutí soudu v říjnu přivítal: "Jsem rád, že spravedlnost zvítězila. Církev nebyla schopna přinést seriózní důkaz o svém vlastnictví, protože žádný neexistuje."

Zástupci církve po vynesení rozsudku zvažovali, že podají odvolání. V prosinci se však rozhodli, že verdikt přijmou. "Stále ovšem zůstává nevyřešená otázka, že obraz je majetkem státu, a nikoliv města Smiřice," podotkl Stanislav Hykyš.

Obraz Klanění tří králů pro hlavní oltář zámecké kaple ve Smiřicích, která původně patřila rodu Šternberků, je dílem malíře Petra Brandla. Dokončil jej v roce 1727. V roce 2006 byl obraz prohlášen za národní kulturní památku.


Aktualizace článku 02.02.2018, 07:47:59

Smiřice pokračují v sérii investic. Na řadě je úprava přednádraží

Datum vydání: 21. ledna 2018
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Michaela Horynová

Smiřice - Přednádraží ve Smiřicích by se mělo začít na jaře rekonstruovat. Dle starosty Smiřic Luboše Tuzara půjde o jednu z největších letošních investic.

Revitalizace se dočká prostor před nádražní budovou směrem do města. S úpravou přednádraží by se mělo začít nejspíš v půlce března. Nového prostoru před nádražím se lidé dočkají po čtyřech měsících od zahájení, tedy už v létě. Revitalizace prostoru před nádražím bude dle starosty stát přes šest milionů korun včetně DPH.

Z čeho Smiřice přestavbu zaplatí, zatím jasné není. Město ještě plánuje zažádat o dotaci. „Přestavba přednádražního prostoru navazuje na sérii velkých akcí, které jsme započali v roce 2016 s ohledem na dobrou ekonomickou situaci města,“ uvedl starosta. Smiřice díky tomu dostaly novou podobu náměstí i chodníky na sídlišti, kde je asi tři sta bytů. Série investic bude pokračovat také rekonstrukcí celého průtahu městem.

Nejbližší kulturní akcí, na kterou se město připravuje, je patnáctý ročník mezinárodního festivalu Smiřické svátky hudby. Festival se bude konat od 17. března do 1. dubna v zámecké kapli.


Aktualizace článku 02.02.2018, 07:54:08

Dálnici „blokuje“ další rozklad

Datum vydání: 16. ledna 2018
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Pavel Nedbal

Královéhradecko - Ministerstvu dopravy přistálo na stole další odvolání proti výstavbě dalšího úseku autostrády D11.

Začátkem prosince minulého roku již chtělo mít ministerstvo dopravy vyřešeno stavební povolení pro další úsek autostrády spojující východní Čechy s hlavním městem. Konkrétně se jednalo o budoucí zhruba sedmikilometrovou část dálnice mezi Smiřicemi a Jaroměří.

Kdy se však stavaři pustí do práce, to jasné není. Proti stavebnímu povolení na sklonku uplynulého roku podal takzvaný rozklad právník František Kučera.

Podle dostupných materiálů se mu kromě jiného nelíbí, že stát chce k výstavbě využívat jeho soukromý pozemek. Dalším důvodem k námitkám proti vydanému stavebnímu povolení má být fakt, že není zcela vyřešen i způsob odvodnění dešťové vody. Kontaminovaná voda z dálnice by tak podle odvolavatele mohla zasáhnou sousední pozemky, ale i nedaleké Labe.

V krátké době se tak jedná již o třetí námitky proti dostavbě dalších úseků dálnice z Hradce Králové ve směru na Trutnov.


Aktualizace článku 02.02.2018, 07:55:14