www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2016 | Březen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
Leden
Březen
Duben
Květen
Červenec
Srpen
Říjen
Listopad
Prosinec
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Velikonoční svátky hudby budou ve Smiřicích již po třinácté

Datum vydání: 8. března 2016
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (dub)


Aktualizace článku 05.04.2016, 14:28:02

 

Smiřické svátky hudby po roce rozezněly zámeckou kapli

Datum vydání: 14. března 2016
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jan Pruška

Smiřice - Už po třinácté rozeznívají zámeckou kapli Zjevení Páně tóny umělců a mistrů svého řemesla Smiřické svátky hudby.


(Smiřické svátky hudby v zámecké kapli Zjevení Páně. Autor: Deník/Jan Pruška)

Sobotní zahajovací koncert věnovali organizátoři Johannu Sebastianu Bachovi. Vedle Jaroslava Svěceného se představili také dva sólisté – americký pedagog a houslista Stephen Shipps a sólohobojista Zdeněk Rys.

Festival pokračuje pozítří Poezií šansonu, která spojí právě šanson s mluveným slovem. Většina koncertů už je téměř vyprodaných, více vstupenek už je pouze na nedělní Pohádku smiřické noci.

Součástí je také výstava výtvarníka a řezbáře Martina Patřičného. Expozice je přístupná hodinu před zahájením koncertů i návštěvníkům bez vstupenky.

U zrodu Smiřických svátků hudby stál v roce 2004 královéhradecký rodák a houslista Jaroslav Svěcený spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem.

Na jaké koncerty se můžete těšit?

 • 3. koncert, středa 16. března od 19 hodin – Poezie šansonu 
 • 4. koncert, čtvrtek 17. března od 19 hodin – Setkání se swingem 
 • 5. koncert, sobota 19. března od 19 hodin – Barokní Velikonoce ve Smiřicích
 • 6. koncert, neděle 20. března od 19 hodin – Pohádka smiřické noci 
 • 7. koncert, středa 23. března od 19 hodin – Svátek strun a varhanních píšťal
 • 8. koncert, čtvrtek 24. března od 19 hodin – Velikonoční setkání žánrů aneb Od opery k SMS (koncertní multižánrový projekt) 
 • 9. koncert, sobota 26. března od 19 hodin – Johanka z Arku 
 • 10. koncert, neděle 27. března od 19 hodin – Slavnostní závěrečný koncert

Aktualizace článku 05.04.2016, 14:28:10

 

Smiřičtí zbrojí. Církev chce obraz z místní kaple

Datum vydání: 15. března 2016
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jan Pruška

Smiřice - Barokní kaple Zjevení páně se pyšní bohatým interiérem, kterému nad oltářem vévodí obraz Petra Brandla Klanění Tří králů. O něj i mobiliář kaple by nyní mohlo město Smiřice přijít. Alespoň papírově. Římskokatolická církev totiž chce v rámci církevních restitucí obraz i další věci zpět. Ale město vlastnictví církve ostře popírá.


(Smiřická kaple Zjevení Páně. Ilustrační fotografie. Autor: Deník)

„Je to naprosto absurdní a nehorázné, co si dovolují. Jen mě to utvrzuje v tom, že církev byla vždy jen zástěrkou pro mocenské a majetkové pohnutky. Nyní se to ukazuje v plné nahotě," uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Církvi nepatřila

Kapli nechali na přelomu 17. a 18. století postavit Šternberci a nikdy církvi nepatřila, což Biskupství královéhradecké nepopírá. „Mobiliář kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, včetně obrazu Petra Brandla Klanění Tří králů, byl vždy majetkem církve, byť kaple samotná církvi nepatřila. Vlastnictví vyplývá ze záznamů v inventářích a kartách movitých kulturních památek, které v sedmdesátých letech pořizoval sám stát. V nich je jako vlastník uváděna Římskokatolická farnost – děkanství Holohlavy. Navíc, docházelo-li v minulosti k zápůjčkám pro výstavy a podobně, pořádající instituce vždy žádala o zapůjčení jmenované děkanství v Holohlavech jako vlastníka a nikdy město Smiřice. Například v roce 1968, kdy se konaly oslavy 300 let od narození Petra Brandla, zapůjčoval děkanský úřad v Holohlavech obraz Klanění Tří králů Národní galerii, to znamená, že vlastníkem byla církev. Na smlouvě je dokonce schvalovací doložka Odboru školství a kultury Okresního národního výboru v Hradci Králové," řekl advokát Biskupství královéhradeckého Stanislav Hykyš a dodal, že zástupci biskupství se před podáním žaloby snažili o dohodu s městem Smiřice, leč bezvýsledně.

Smiřice se ale vybavení své dominanty vzdát nechtějí, podle vedení města jsou připraveni se bránit i soudně. „Kaple nebyla nikdy ve vlastnictví církve a tudíž ani mobiliář. To, že v kapli v určitém období někdo běhal s kadidlem neznamená, že má nárok si cokoli z kaple přisvojovat. Ve spolupráci s naší advokátní kanceláří připravujeme obranu proti těmto nařčením a věřím, že budeme úspěšní," dodal Tuzar.

Obraz zůstane

Zástupci církve ujišťují, že by slavný obraz v kapli zůstal. „Obraz Petra Brandla Klanění Tří králů je umělecké dílo, které si bezpochyby zaslouží vyjasnění vlastnických vztahů. V žádném případě ale nedojde k jeho přemístění. Obraz zůstane na svém místě v kapli, pro kterou byl namalován," zakončil mluvčí Biskupství královéhradeckého Lukáš Peška.

Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Církve podaly přes pět tisíc žádostí o pozemky, stavby i umělecká díla.


Aktualizace článku 05.04.2016, 14:28:33

 

Poplatky za psa a odpady se v Hradci nemění. Ve Smiřicích zaplatí podle četnosti svozů

Datum vydání: 16. března 2016
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (jap)

Hradecko - Správně označená schránka pomůže doručovatelům předat složenky na místní poplatky ze psů a komunální odpad. Právě v těchto dnech byste je měli dostat domů, nejpozději je najdete 3. dubna.


(Ilustrační foto. Autor: ČTK/Alexandr Janovský)

"K bezproblémovému doručení poukázek je třeba mít přístupné a jmenovkou řádně označené poštovní schránky. Důležité je rovněž správné označení domu číslem popisným a orientačním," poukazuje Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí hradecké radnice.

Nejlepší možností úhrady je platba převodem na účet města Hradec Králové. Číslo účtu a variabilní symbol jsou uvedeny na složenkách. Splatnost obou poplatků je stanovena na 25. duben a sazby jsou stejné jako v minulém roce.

Za odpady tak letos zaplatíte 500 korun. Polovinu pak bude popelnice stát děti do 14 let a seniory nad 70 let, stejně jako majitele rekreačních chat či rodinných domů, kde není nahlášen nikdo k trvalému pobytu.

Od poplatku jsou osvobozeny děti do 6 let, fyzické osoby, které se dlouhodobě zdržují v cizině, pokud tento pobyt trvá nepřetržitě alespoň celý kalendářní rok a také lidé umístění nepřetržitě po dobu alespoň šesti měsíců v sociálním, zdravotnickém a vězeňském zařízení mimo území města Hradec Králové.

Pokud máte doma psa a bydlíte v bytovém domě, zaplatíte za něj 1 200 korun. V případě rodinného domu je sazba 300 korun, o sto korunu méně pak zaplatí majitel se sirotčím důchodem a člověk, který pobírá invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchodu, který je jediným zdrojem jeho příjmu. Sazba poplatku za každého druhé a dalšího psa se zvyšuje o 50 procent.

Nejlevněji na okraji

V Novém Bydžově obyvatelé poplatek za odpad stojí 500 korun, zaplatit jej musí do konce dubna. Majitelé psů do konce března musí uhradit 500 korun, pokud žijí v bytovém domě, 200 korun v případě rodinného domu a 100 korun v částech obce Skochovice, Vysočany, Nová a Stará Skřeněř, a Žantov.

Ve Smiřicích nemají jednotný poplatek za komunální odpad, ale odvíjí se od počtu svozů za rok a velikostí popelnice. V případě vyvážení každý týden zaplatí 2 700, respektive 5 400 korun za větší nádobu. Pokud si lidé zvolí dvouměsíční periodu, z peněženky vytáhnou 660 nebo 1 320 korun.

Za psí mazlíčky majitelé musí zaplatit 600 korun, pokud jich mají více tak 800 korun za druhého a dalšího. Pokud lidé pobírají některý z důchodů, zaplatí 200 za prvního psa a 300 korun za další čtyřnohé přátele.

Přehled poplatků v Hradci Králové
Poplatek za komunální odpad

 • 500 Kč za osobu a kalendářní rok
 • 250 Kč u dětí do 14 let, seniorů nad 70 let, majitelů rekreační chaty či bytu nebo domu, kde není k trvalému pobytu hlášena žádná osoba
 • 0 Kč – děti do 6 let, fyzické osoby, které se dlouhodobě zdržují v cizině, pokud tento pobyt trvá nepřetržitě alespoň celý kalendářní rok, a fyzické osoby umístěné nepřetržitě po dobu alespoň 6 měsíců v sociálním, zdravotnickém a vězeňském zařízení mimo území města Hradec Králové.


Poplatek ze psů

 • 1 200 Kč za jednoho psa
 • 300 Kč za jednoho psa chovaného v rodinném domku, ve kterém má držitel psa trvalé bydliště
 • 200 Kč za jednoho psa, jehož majitel je poživatel sirotčího důchodu nebo majitel pobírá invalidní, starobní, vdovský nebo vdovecký důchod, který je jediným zdrojem jeho příjmu (tzn. že nepracuje, nepodniká, nepobírá žádné příspěvky, nemá příjem z pronájmu, ze zemědělské činnosti a pod.)

Aktualizace článku 05.04.2016, 15:28:16

 

Smiřický pivovar vstane z mrtvých

Datum vydání: 23. března 2016
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jan Pruška

Smiřice - Poslední várku piva ve Smiřicích sládek uvařil několik let po válce, zlatavý mok by se ale do míst nedaleko slavné kaple Zjevení Páně mohl brzy navrátit.

Téměř čtyři sta let se kouřilo z komínu smiřického pivovaru, jehož budova dodnes stojí v areálu místního zámku. A zdá se, že se sem sládek opět vrátí. Soukromá firma zde chce pivovar v nejbližší době obnovit.

„Máme vážného zájemce o obnovu pivovaru, ale jsme teprve na začátku administrativní mašinérie. Investor chce co nejdříve dokončit studii svého záměru po technologické stránce i co se týče další vybavenosti," potvrdil Luboš Tuzar, starosta Smiřic.

Místo by v areálu měla kromě samotné výroby piva najít také nová restaurace nebo ubytování. Kdy se začne vařit ve Smiřicích pivo, ale zatím jasné úplně není. Projekt musí uspokojit hlavně památkáře, kteří budou mít v celé věci také slovo.

„Až se s investorem a památkáři dohodneme, tak musí vytvořit projekt a začne stavební řízení. V této fázi už by problém být neměl, nemovitost i pozemky kolem jsou naše. Samotná realizace pak bývá u těchto věcí kratší než předchozí administrativa," zakončil Tuzar.

Naposled místní vařili pivo na přelomu let 1948 a 1949, než výrobu zastavil stát. „17. prosince 1948 v rámci plánovitého řízení vyživovacího hospodářství ve smyslu zákona č. 118/45 Sb. zaslavilo Ministerstvo výživy Praha výrobu piva s okamžitou platností v místním státním pivovaru," píše se ve smiřické kronice.

Smiřický pivovar se nacházel v letech 1560 až 1949 v rohu areálu zámku. Největší příjem smiřického panství pocházel z pivovaru. Pivovar dával až 200 várek (každá z 23 korců sladu), tj. 4 800 sudů v sumě 3 000 kop gr. ročně. K roku 1629 se dozvídáme, že celkový příjem panství dosahuje přes 30 000 kop gr., v tom výnos z pivovaru činí 37 procent, za obilí 15 procent, z dobytka 13 procent, pokuty a úroky z dluhů poddaných 10 procent, poddanské úroční platby 7,6 procenta a zbytek drobné příjmy. Režii domínia 12 500 kop téměř uhradil příjem z pivovaru.

Pro potřeby pivovaru dříve vrchnost udržovala čtyři chmelnice. Poddaní byli povinni prodávat určité množství obilí pro panské sýpky a pivovar za pevně stanovenou cenu, která byla nižší než tržní cena. 21. června 1697 vypukl ve vrchnostenském pivovaře ve Smiřicích nenadále ukrutný požár. Vyhořel nejen samotný pivovar, ale i jeho sladovna. Požár zachvátil i zdejší velký mlýn. Přenesl se také na celé městečko Smiřice a dokonce na sousedící Smiřičky. Ohně bylo ušetřeno jen několik málo domů. V roce 1958 byla v prostorách bývalého pivovaru zřízena výrobna antibiotik, jimiž byly obohacovány krmné směsi pro prasata.
(převzato ze smirice.eu)


Aktualizace článku 05.04.2016, 14:27:22

 

Do Smiřic dorazí kytarista Brabec i Johanka z Arku

Datum vydání: 23. března 2016
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Lukáš Dubský

Smiřice – Ve středu bude hostem hudebního festivalu Lubomír Brabec a varhaník Pavel Svoboda.

Třináctý ročník hudebního festivalu Smiřické svátky hudby vstupuje do druhé poloviny. Již ve středu se tu představí jeho tradiční host – kytarista Lubomír Brabec.

Spoluzakladatelem přehlídky je houslový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Společně s Lubomírem Brabcem bude hlavním protagonistou večera skvělý varhaník Pavel Svoboda.

Originální projekt SMS* se skladatelem, aranžérem a multiinstrumentalistou Jiřím Škorpíkem, sopranistkou Markétou Mátlovou a dalšími interprety zaplní festivalové prostory svým typickým hudebním projevem ve čtvrtek 24. března.

Výlet do doby Johanky z Arku

„Předposlední večer bude patřit k dramaturgicky nejspecifičtějším: zavede nás do doby Johanky z Arku, kterou ztvární herečka Jitka Sedláčková, za hudební spolupráce sólotrumpetisty Národního divadla Vladimíra Rejlka a varhaníka Josefa Popelky," uvedla marketingová manažerka Lenka Plzová.

V tento den se propojí neotřelou formou koncert s divadelním představením. Závěrečný večer bude na programu na velikonoční neděli 27. března a bude takřka výhradně v ženském duchu.

Umělecký ředitel festivalu Jaroslav Svěcený spolu s dirigentem Martinem Hyblerem uvede dámský BonArt Orchestra s klarinetistkou Annou Paulovou, laureátkou soutěže Pražské jaro 2015.

„Jelikož tento orchestr tvoří i výborné sólové a komorní hráčky, tak některé z nich budou vyzvány k sólistické spolupráci," sdělila Deníku Lenka Plzová.

Podle jejích slov má každý koncert Smiřických svátků hudby speciálně vytvořenou festivalovou dramaturgii.

Již tradiční festivalová výstava je letos premiérově svěřena vynikajícímu výtvarníkovi a řezbáři Martinovi Patřičnému.

U zrodu festivalu byl Svěcený

U zrodu Smiřických svátků hudby stál královéhradecký rodák a houslista Jaroslav Svěcený spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem. Smiřice u Hradce Králové se tak v roce 2004 staly místem konání 1. ročníku velikonočního hudebního festivalu.

Rok předtím přivedl Jaroslava Svěceného do Smiřic tamní ředitel základní umělecké školy, který se hudbě učil u houslistova dědečka. Vešli do zámku a po otevření dveří do Zámecké kaple Zjevení Páně bylo jasno – místo jako stvořené pro velikonoční hudební festival!


Aktualizace článku 05.04.2016, 14:26:38