www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Kultura | Loutkové divadlo
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Kalendář kulturních akcí
Přehled kultury k tisku
Kulturní středisko
Dvorana
Galerie pohlednic
Městská knihovna
Kaple Zjevení Páně
Expozice Milana Knoblocha
Loutkové divadlo
Hlavní mezníky loutkové
scény
Divadelní soubor OCHOS
Smiřice
Smiřické svátky hudby
Smiřický hrnec
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Loutkové divadlo ve Smiřicích

má své sídlo v budově Domu dětí a mládeže (bývalá zvláštní škola), Palackého ulice čp. 205.

Pododkaz: Hlavní mezníky loutkové scény

 


 

Loutkové divadlo ve Smiřicích

je nejstarším činným kulturním sdružením ve městě. Vždyť ve městě nepřetržitě hraje už od roku 1926. Během svého trvání několikrát změnilo svého zřizovatele (TJ Sokol, ZV ROH Velkovýkrmny, ZK Družba, ZV ROH Státní statek, Městské kulturní středisko, město Smiřice) i místo svých představení (bývalé sokolské kino a tělocvična u Andrejsků, Šulcův hostinec na Lednici, někdejší Malburgova vila – nyní sídlo DDM). 

Současným vedoucím souboru je Jan Suchánek.

O své činnosti vede přesné statistické záznamy. Z nich se můžeme dozvědět, že za dobu své existence do r. 2012 sehrálo 1 191 představení, které zhlédlo 172 075 diváků. V době největšího rozmachu v 60. letech vystupovalo i na četných zájezdech, z nichž nejpamátnějším byl téměř čtyřtýdenní pobyt v Itálii. V této době i často vystupovalo na různých loutkářských přehlídkách, z nichž si přiváželo četné ceny. Za nejúspěšnější je možno považovat primát na tradiční celostátní Loutkářské Chrudimi v roce 1961 s Generálskou operkou a v roce 1964 s Křížem krážem, ale i vystoupení v dalších letech (1960 Král Abeceda, 1967 Královna Koloběžka I. a 1969 Jak pomohlo kotě Papírové Lhotě).

Na repertoáru se vedle výše uvedených her, které byly ve své době vesměs novinkami, střídaly klasické pohádky s tradičními kašpárkovskými veselohrami i maňáskovými taškařicemi. Takové hry se objevují na programu i v nynější době. Většinu osvědčených her soubor po několika letech reprízuje a mezi ně zařazuje nové inscenace, jako byla například kašpárkovská trilogie komedií Kašpárek v pekle, Kašpárek a ježibaba (obě napsal Jiří Žáček) a Kašpárek a drak (autor Jiří Zahálka).

O představení, jichž bývá ročně 8–10 v období od října do dubna, je mezi smiřickými i okolními dětmi značný zájem. Návštěva se pohybuje kolem stovky diváků, z nich čtvrtinu až třetinu tvoří dospělí. Některé rodiny dojíždějí pravidelně i z větší dálky. Kromě představení na domácí scéně soubor občas pořádá i zájezdová představení, například na přehlídce Boučkova Jaroměř nebo v některých zařízeních pro hendikepované děti.

Smiřickým loutkářům se dostalo i několika veřejných uznání, a to také v osobě zakladatele a prvního principála Petra Zahálky (čestné uznání od ministerstva kultury v r. 1975) i jeho následovníka syna Jiřího (Zlatý odznak J. K. Tyla v r. 2011).

K přípravě inscenací se loutkáři scházejí pravidelně 2x týdně. Po dobu své existence se soubor čítající dnes 22 členů soustavně obměňuje. Zásluhu na tom mají také některé rodiny, v nichž se udržuje loutkářská tradice již po čtyři generace. V divadle jsou činní především Smiřičáci, ale několik je i dojíždějících. Mezi loutkáři působila i řada dalších, kteří v současné době kvůli zaměstnání či studiu museli pravidelnou činnost přerušit, avšak do divadla se většinou rádi vracejí. Právě pravidelná obměna a také výchova loutkářského dorostu umožnila smiřickému loutkovému divadlu úctyhodně dlouhou nepřetržitou činnost.

Loutkáři mezi sebou rádi uvítají a do svých řad přijmou i další zájemce o loutkářskou ochotničinu. Za svoji práci nemají sice žádnou hmotnou odměnu, ale o to více je těší zájem smiřické veřejnosti, sponzorů i současného zřizovatele. Největším oceněním jsou však pro ně rozzářené oči malých návštěvníků a jejich zaujetí pro osudy oblíbených dřevěných hrdinů.
 
(Aktualizováno 23. září 2014)

Bližší informace o činnosti loutkářského souboru a seznam jeho členů najdete na www.loutkysmirice.webnode.cz.


 
Autorem zde zveřejněných fotografií je Ladislav Fišer - GSR.
Další fotografie z loutkového divadla jsou na webu www.smirice.eu.

Aktualizace článku 12.01.2018, 10:25:24

Galerie obrázků vložených ke článku (6) Počet obrázků na řádku | 1 | 2 | 3 | 4
Klik - plná velikost

Klik - plná velikost

Klik - plná velikost

Klik - plná velikost

Klik - plná velikost

Klik - plná velikost