www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2015 | Březen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
Leden
Únor
Březen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Smiřické svátky hudby zahájí i letos houslista Svěcený

Datum vydání: 24. března 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (zum)

Jak už jsou fanoušci tradičních Smiřických svátků hudby zvyklí, ani letos nebude na jejich zahajovacím koncertě v zámecké kapli Zjevení Páně chybět přední český houslista Jaroslav Svěcený. Ten se uskuteční už v pátek, přípravy na dvanáctý ročník této mimořádné hudební události tak právě vrcholí.

Po boku dcery Julie tam Svěcený společně s komorním orchestrem Vivaldi Collegium Praha odehraje excelentní díla legendárního Antonia Vivaldiho včetně světoznámého Čtvera ročních dob.

Za celý festival čeká návštěvníky ve Smiřicích celkem desítka hudebních koncertů, ve kterých zazáří mimo jiné varhaník Václav Uhlíř nebo koncertní klavírista České filharmonie Václav Mácha.

Soprán i baryton

Těšit se můžete i na nezapomenutelné pěvecké výkony, během festivalu vystoupí třeba sopranistka Barbora Perná a Karolína Žmolková nebo barytonista a člen opery Národního divadla Roman Janál.

"Bouře emocí a virtuosity to přesně čeká návštěvníky ve středu 1. dubna, kdy se uskuteční koncert Jaroslava Svěceného a jednoho z nejlepších cikánských orchestrů na světě Cigánski diabli. Dlouholetá spolupráce přináší nové skladby a neobvyklé zvukové i nástrojové kombinace, které pohladí duši každého milovníka nejen tohoto žánru," lákají pořadatelé.

Organizátoři nezapomněli ani na blížící se Velikonoce a jeden koncert, konkrétně osmý v pořadí v sobotu 4. dubna, věnovali právě těmto svátkům. "Velikonoční večer bude ve znamení královských nástrojů - varhan a klavíru. Za jejich klaviatury usednou renomovaní mistři svého oboru - varhaník a improvizátor Jaroslav Tůma a klavírista Jan Simon, laureát Mezinárodní klavírní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Představí vám to nejlepší, co bylo pro tyto nástroje v české i světové literatuře zkomponováno," dodávají.

Bruselu. Představí vám to nejlepší, co bylo pro tyto nástroje v české i světové literatuře zkomponováno," dodávají.
Více na: http://hradecky.denik.cz/kultura_region/smiricke-svatky-hudby-zahaji-i-letos-houslista-sveceny-20150324.html
Smiřice - Jak už jsou fanoušci tradičních Smiřických svátků hudby zvyklí, ani letos nebude na jejich zahajovacím koncertě v zámecké kapli Zjevení Páně chybět přední český houslista Jaroslav Svěcený. Jaroslav Svěcený. Jaroslav Svěcený.Autor: DENÍK/David Taneček Koncert se uskuteční už v sobotu, přípravy na dvanáctý ročník této mimořádné hudební události tak právě vrcholí. Po boku dcery Julie tam Svěcený společně s komorním orchestrem Vivaldi Collegium Praha odehraje excelentní díla legendárního Antonia Vivaldiho včetně světoznámého Čtvera ročních dob. Za celý festival čeká návštěvníky ve Smiřicích celkem desítka hudebních koncertů, ve kterých zazáří mimo jiné varhaník Václav Uhlíř nebo koncertní klavírista České filharmonie Václav Mácha. Soprán i baryton Těšit se můžete i na nezapomenutelné pěvecké výkony, během festivalu vystoupí třeba sopranistka Barbora Perná a Karolína Žmolková nebo barytonista a člen opery Národního divadla Roman Janál. „Bouře emocí a virtuosity to přesně čeká návštěvníky ve středu 1. dubna, kdy se uskuteční koncert Jaroslava Svěceného a jednoho z nejlepších cikánských orchestrů na světě Cigánski diabli. Dlouholetá spolupráce přináší nové skladby a neobvyklé zvukové i nástrojové kombinace, které pohladí duši každého milovníka nejen tohoto žánru," lákají pořadatelé. Organizátoři nezapomněli ani na blížící se Velikonoce a jeden koncert, konkrétně osmý v pořadí v sobotu 4. dubna, věnovali právě těmto svátkům. „Velikonoční večer bude ve znamení královských nástrojů – varhan a klavíru. Za jejich klaviatury usednou renomovaní mistři svého oboru – varhaník a improvizátor Jaroslav Tůma a klavírista Jan Simon, laureát Mezinárodní klavírní soutěže královny Alžběty v Bruselu. Představí vám to nejlepší, co bylo pro tyto nástroje v české i světové literatuře zkomponováno," dodávají. Michaela Zumrová 24.3.2015
Více na: http://hradecky.denik.cz/kultura_region/smiricke-svatky-hudby-zahaji-i-letos-houslista-sveceny-20150324.html

Aktualizace článku 01.04.2015, 09:15:50

 

Dvě travesti skupiny spojí své síly a vystoupí ve Smiřicích

Datum vydání: 15. března 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Redakce

Hradec Králové - Přední české travesti skupiny Techtle Mechtle a Screamers z Československo má talent společně uvádějí nový zábavný pořad.

Netradiční spojení dvou předních českých travesti skupin – Techtle Mechtle a Screamers – přesně to nabízí nová show s názvem Přijela pouť, se kterou míří do smiřického Kulturního domu Dvorana. Představí se zde 11. dubna od 19 hodin. Vstupné je 230 korun v předprodeji, na místě zaplatíte o dvacet korun více.

Pánové Lukáš, Jarda, Lukáš, Honza a Patrik se již několik let na prknech divadel a kulturních domů téměř každý večer promění ve slečnu Paulu, Lili, Dolores, Stacey a Halinu. V letošním roce se rozhodli pro navázání vzájemné spolupráce a společně s moderátorem Láďou Černým máte možnost je vidět ve dvouhodinovém pořadu, který je nabitý humorem, nadsázkou, tancem, parodiemi zpěvaček, zpěváků, hereček, ale i politiků.

V pouťovém prostředí budete mít možnost potkat dámy jako jsou Hana Zagorová, Ilona Csáková, Anastacia, Cher, Lucie Bílá ale i řada dalších známých osobností. Originální show na vysoké úrovní, kterou jste mohli shlédnout i v soutěži Československo má talent, se těší oblibě již několik let po celé České republice ale i na Slovensku, přijíždí tentokrát ve zcela novém kabátu. Nenechte si ujít strhující podívanou, která vás doslova zvedne ze židlí.


Aktualizace článku 18.03.2015, 12:54:30

 

Východopedie – encyklopedie zajímavostí východních Čech

Datum vydání: 14. března 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (fr,red)

SMIŘICKÉ SVÁTKY HUDBY

Významný hudební festival v kapli Zjevení Páně. V roce 2004 stál u jeho zrodu houslový virtuos a rodák z Hradce Králové Jaroslav Svěcený. Uskutečnil zde svoje sólové koncerty a pak směrem ke starostovi Luboši Tuzarovi pronesl památnou větu: "Pane starosto, nestálo by za to v této nádherné prostoře uskutečnit něco významnějšího?"

V barokním prostředí s vynikající akustikou se  tu  za dobu trvání představila celá řada vynikajících domácích i zahraničních interpretů všech generací i různých hudebních žánrů. Jaroslav Svěcený zde koncertuje se svou dcerou Julií a zaznělo tu věhlasné Vivaldiano, které zkomponoval s klávesistou skupiny Lucie Michalem Dvořákem. Koncertovala tu Filharmonie Hradec Králové, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, hrál a zpíval Hradišťan s Jurou Pavlicou. Své umění předvedli kytarista Lubomír Brabec, varhaník Václav Uhlíř, harfenistka Kateřina Englichová, klavírista Václav Mácha, zazpívaly Andrea Kalivodová, Martina Kociánová nebo Petra Janů, recitoval herec Petr Kostka.

12. ročník Smiřických svátků hudby má 28. března – 5. dubna 2015 opět pestrý program. Zahájí Jaroslav Svěcený s dcerou Julií a nový ansámbl Vivaldi Collegium Praha. Bude tu jedna z nejlepších cimbálových kapel Cigánski diabli, ale také dětský pěvecký sbor Severáček z Liberce, recitovat bude herečka Barbora Munzarová. V programu vystoupí mj. i barytonista Roman Janál, kytarista Miloslav Klaus a cembalistka Jitka Navrátilová. Na jednom z večerů  představí Jaroslav Svěcený unikátní mistrovské housle 18. až 20. století.

Tradiční součástí festivalu jsou výstavy, letos se představí malířka Viktorie Chaloupková.

SMIŘIČTÍ ZE SMIŘIC

Český šlechtický rod, který působil na východě Čech. Ve druhé polovině 16. a první polovině 17. století patřil k nejbohatším u nás – vlastnil dvanáct panství! V Jičíně Smiřičtí vybudovali renesanční zámek, patřil jim např. Palác Smiřických na dnešním Malostranském náměstí v Praze, zakládali manufaktury a pivovary.

Zakladatelem rodu byl Jan Smiřický, který v době husitských válek bojoval po boku Pražanů, pak ale uznal Zikmunda Lucemburského jako krále a získal velký majetek na severu Čech (Bezděz, Houska, Helfenburk atd.). Později stál i na straně Jiřího z Poděbrad, ale pak se přidal k jeho odpůrcům a byl za to popraven (1453).

Albrecht Jan Smiřický (1594–1618) byl pokládán za pravděpodobného kadidáta na český trůn, při válečném tažení do Českých Budějovic však onemocněl a zemřel. Jeho bratr Jindřich Jiří byl slabomyslný, a tak vláda nad rodem přešla na ženskou linii. Mezi starší Eliškou Kateřinou a mladší Markétou Saloménou panoval velký boj o majetek. Eliška zahynula při výbuchu střelného prachu na jičínském zámku, Markéta po bitvě na Bílé hoře ze země uprchla a zbytek života strávila ve vyhnanství.

Celé dědictví po poručnictví za slabomyslného Jindřicha získal nejvhodnější katolický příbuzný – strýc Albrecht z Valdštejna. Ten v roce 1628 Jindřicha internoval na Hrubé Skále, kde o dva roky později zemřel – rod Smiřických vymřel po meči.


Aktualizace článku 20.03.2015, 09:38:04

 

Primát z klání v mikrofutsalu slavili Smiřičtí před Severem a Praskačkou

Datum vydání: 14. března 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Tomáš Raszka, Josef Hrubeš, Lubomír Douděra

Smiřice - Ve smiřické tělocvičně se uskutečnil již třetí turnaj týmů ze základních škol v mikrofutsalu, konkrétně hráčů ročníků narození 2003 až 2005 (II. kategorie).

Smiřické svátky hudby
Autor: Josef Hrubeš

Pět celků hrálo systémem každý s každým a s časem 1x 12 minut na jedno utkání. Po deseti sehraných zápasech skončilo na prvních třech místech trio týmů se shodným počtem devíti bodů.

Školy z Hradce? Druhé a čtvrté místo

Primát nakonec vybojovala Základní škola Smiřice, na stříbrné příčce následovala ZŠ Sever Hradec Králové a bronz patřil ZŠ Praskačka. Pomyslnou „bramborovou" medaili si odvezla ZŠ Habrmanova Hradec Králové a pořadí uzavírala ZŠ Černilov.

Výsledky: ZŠ Sever Hradec Králové – ZŠ Praskačka 0:2, ZŠ Habrmanova Hradec Králové – ZŠ Smiřice 0:3, ZŠ Praskačka – ZŠ Černilov 2:1, ZŠ Sever Hradec Králové – ZŠ Habrmanova Hradec Králové 3:1, ZŠ Černilov – ZŠ Smiřice 1:2, ZŠ Praskačka – ZŠ Habrmanova Hradec Králové 3:1, ZŠ Sever Hradec Králové – ZŠ Černilov 1:0, ZŠ Praskačka – ZŠ Smiřice 0:4, ZŠ Habrmanova Hradec Králové – ZŠ Černilov 2:0, ZŠ Sever Hradec Králové – ZŠ Smiřice 1:0.

Konečné pořadí: 1. ZŠ Smiřice 9 bodů (skóre 9:2), 2. ZŠ Sever Hradec Králové 9 (5:3), 3. ZŠ Praskačka 9 (7:6), 4. ZŠ Habrmanova Hradec Králové 3 (4:9), 5. ZŠ Černilov 0 (2:7).


Aktualizace článku 18.03.2015, 12:54:38

Smiřické svátky hudby slibují klasiku, nové tváře i emoce

Datum vydání: 4. března 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (čtk, fri)

Východní Čechy – Smiřice se od 28. března do 5. dubna stanou podvanácté místem Smiřických svátků hudby. V barokním prostředí zámecké kaple s vynikající akustikou se od roku 2004 představila plejáda domácích i zahraničních interpretů všech generací i různých hudebních žánrů.

Smiřické svátky hudby

Autor: DENÍK / Jan Jelínek – Zakladatelem festivalu je královéhradecký rodák, houslista Jaroslav Svěcený.

Sváteční předjaří

Jaroslav Svěcený také vystoupí na zahajovacím koncertu 28. března se svou dcerou Julií a s novým ansámblem Vivaldi Collegium Praha, složeným ze špičkových hráčů českých kvartet a dalších renomovaných komorních těles.

Jeho dcera se o několik dní později představí i na samostatném večeru s klavíristou Václavem Máchou. Ještě předtím zazní poprvé v tomto ročníku tóny varhan Josefa Popelky, barokní trubky Vladimíra Rejlka a soprán pěvkyně Barbory Perné.

„Atmosféru tohoto večera 29. března s názvem Sváteční předjaří ve Smiřicích podtrhne mluvené slovo Barbory Munzarové, jejíž otec Luděk je jako tamní rodák čestným občanem. V jejím podání uslyšíme výňatky z Biblických příběhů Ivana Olbrachta," řekl Svěcený.

V úterý 31. března představí v Muzikantském čarování nestor českých klarinetistů profesor Jiří Hlaváč tento nástroj jako rovnocenného partnera houslím Jaroslava a Julie Svěcených a klavíru Václava Máchy ve skladbách Jana Křtitele Vaňhala, Wolfganga Amadea Mozarta, Daria Milhauda a dalších.

Cigánski Diabli

Za bouři emocí a virtuosity označil Svěcený koncert 2. dubna, na který přijala pozvání jedna z celosvětově nejlepších cimbálových kapel – Cigánski Diabli ze Slovenska. V dalším programu vystoupí například barytonista Roman Janál, kytarista Miloslav Klaus či cembalistka Jitka Navrátilová. Na jednom z večerů představí Svěcený jako znalec unikátní mistrovské housle 18. až 20. století.

Koncert 4. dubna bude věnován klavíru Jana Simona, který si přizve na pódium Heroldovo kvarteto, a varhaníkovi Jaroslavu Tůmovi, který rozezní nástroj z osmnáctého století.

Velikonoční neděle bude odpoledne patřit poprvé v historii festivalu libereckému dětskému pěveckému sboru Severáček. Smiřické svátky hudby zakončí 5. dubna večer dirigent Petr Chromčák s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, houslistkou Julií Svěcenou, violistou Karlem Untermüllerem a houslistou Jaroslavem Svěceným. Zazní díla Carla Ditterse z Dittersdorfu, Jana Křtitele Vaňhala, Wolfganga Amadea Mozarta a Fritze Kreislera.

Tradiční festivalová výstava byla tentokrát svěřena malířce Viktorii Chaloupkové, jejíž díla budou provázet festival po celou dobu jeho konání.


Aktualizace článku 10.03.2015, 10:44:31