www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2015 | Únor
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
Leden
Únor
Březen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Smiřice zvelebí náměstí, lidé se ale obávají listí

Datum vydání: 20. února 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Veronika Skřivanová

Za rok Smiřice nikdo nepozná. Velkolepá rekonstrukce náměstí je podle většiny místních jednoznačně k lepšímu, někteří jí ale nefandí.

Celá fotogalerie v Hradeckém deníku je k nahlédnutí ZDE.

Skládka odpadků a močící místo v centru města. I tak se mezi Smiřickými mluvilo o náměstí Míru. Líbivý plácek, který se tu budoval na konci 80. let, vzal totiž dávno za své: beton popraskal, kašna zchátrala a z malých smrčků se stal les.

„Turisté, kteří sem v létě často jezdí, chodili po městě a ptali se nás, kde tady najdou náměstí," popisuje jeden z mnoha podobných případů vedoucí správního odboru Ladislava Reichová.

Centrum, které by z fleku mohlo posloužit jako kulisa pro film z doby socialismu, bude však už brzy minulostí. Smiřice totiž plánují jednu z největších investic posledních let. Náměstí projde kompletní proměnou za deset milionů a získá zbrusu nový kabátek střižený podle současných trendů. „Chceme skutečné náměstí. Aby to byl přehledný prostor a lidé nehledali zmrzlinu za Boubínem. Už jsem slyšel i reakci, že kdyby tady byly dva, tři hroby, tak je z toho krásnej hřbitov, ale náměstí určitě ne," komentuje současný stav centra starosta Luboš Tuzar. Vedení města už také podniklo první kroky k obnově: nechalo vypracovat studii nového náměstí, zveřejnilo anketu, kde lidé hlasovali o zeleni a vykácelo několik vzrostlých stromů.

Poslední bod je ale kámen úrazu. Zavděčit všem se nelze, a tak ani velká rekonstrukce středu Smiřic nevoní každému. Kritizují ji hlavně starousedlíci. „Ty smrky jsou poražené zhruba tři neděle a běžte se podívat k našemu baráku, jaký bordel máme před vchodem. Dřív se všechno listí zachytávalo o stromy, teď mu nemá co bránit," rozohnil se na středečním veřejném projednávání smiřického náměstí pan Baudyš.

„V létě tam také bude velké horko, protože stromy nám do této doby poskytovaly značný stín. Majitelé tamních prodejen se mě teď ptají, jestli jim zaplatíme pořízení žaluzií, protože jim bude slunce pražit přímo do oken. Přebudováním náměstí se náš život zkrátka velmi změní," doplnila na schůzi výčet negativ předsedkyně společenství bytových jednotek Marie Janatová.

„Trávník a keře, které na náměstí Míru byly, jsou finančně mnohem náročnější na údržbu, než zametání chodníků. Sama za sebe zeleň prosazuji, ale tam, kde nemá své opodstatnění, ztrácí smysl," brání návrh autorka studie Hana Josefiová. Sama navíc plánuje do centra vysázet dvacítku nových stromů. Lidé o nich dokonce mohli hlasovat. S jasnou převahou vyhrál jasan ztepilý, druhý v pořadí skončil trnovník akát.

Podle Hany Josefiové by náměstí v první řadě mělo být přehledné a bezpečné. Jenže smiřické takovou funkci ztratilo už dávno. Lesík v centru sloužil jako zákoutí pro nepřizpůsobivé, lehko maskoval i odhozené odpadky. „Náměstí se po vykácení smrků hodně otevřelo, je výrazně přehlednější. Pokud chceme, aby to bylo místo sdružování, nejde postupovat jinak."

Problémem je paradoxně i plánované rozšíření parkování. Přestože většina místních lidí po něm volá léta, pro některé je opět důvodem k protestům. „S rozšířením parkoviště v podobě, kterou momentálně navrhuje radnice, nesouhlasíme. Zatím parkoviště zasahuje ke hraně našeho domu, ale radnice ho chce rozšířit, že by zasahovalo do poloviny druhého vchodu. Chceme ale hledat kompromis, myslím, že bychom mohli přistoupit například na rozšíření parkoviště o tři místa z jedné strany a o tři z druhé," tvrdí Marie Janatová.  (skr, zum)

Než vybudovali náměstí, bydlel na jeho místě kat i kovář

  • Na pozemku dnešního náměstí stála před stovkami let stará kovárna, která předtím sloužila jako katovna nebo rasovna –  Smiřice měly totiž do roku 1754 hrdelní právo a svého vlastního kata.
  • Smiřické náměstí Míru, jak ho známe dnes, se začalo budovat v 70. letech minulého století. Předtím se lidé sdružovali na prostranství kolem místního kostela, mezi Malburgovým lihovarem a mlýnem.
  • Smiřice se v té době rozkládaly právě kolem zámku. Na západě, v místech dnešního nádraží, se potom nacházela ves Smiřičky. Postupným rozrůstáním obě vsi nakonec splynuly.
  • Rok 1970 dal vzniknout současným stavbám, začala se stavět například pošta nebo samoobsluha.
  • V roce 1976 byly zbourány domy v severní části náměstí podél hlavní silnice, na jejichž místě se o rok později začalo s výstavbou komplexu, který zahrnoval mléčnou jídelnu, tabák a řeznictví. Později místní začali i se stavbou restaurace Labe (dnešní firma AG COM). Ta byla otevřena v únoru 1982.
  • Povrch náměstí tehdy představoval dlážděné chodníky, asfaltové cesty protínající náměstí a travnatou plochu. V té době ještě auta mohla parkovat až před samoobsluhou.
  • K výraznější změně vzhledu náměstí došlo až těsně před sametovou revolucí. V letech 1986–88 zůstala polovina náměstí směrem ke škole travnatá, pouze protnutá asfaltovými cestičkami a nechybělo ani pískoviště. Prostor před obchody byl předlážděn, vytvořily se záhony s květinami, keři a stromky, vyrostla také fontána.

(Ladislava Reichová)


Aktualizace článku 25.02.2015, 09:55:04

 

Budou jasany? Smiřice hlasují o nové podobě náměstí Míru

Datum vydání: 12. února 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Veronika Skřivanová

Už v příštím roce čeká Smiřické velká změna. Náměstí Míru, které nezapře socialistický ráz, se dočká velké proměny. O té nyní hlasují sami místní, kteří v anketě vybírají nejvhodnější strom, jímž se plocha osází. Zatím vítězí jasan ztepilý, dobře si vede i voňavý akát.

Náměstí Míru ve Smiřicích a situace s parkováním vozidel. Autor: Deník/Jan Pruška

S přípravami na novou podobu centra už město začalo. Zmizelo například několik vzrostlých jehličnanů, kvůli nimž plocha připomínala spíš nepropustný lesík, než reprezentativní náměstí. "Letos připravíme projekt a zažádáme o stavební povolení. Stavět se začne v příštím roce. Doufáme, že nové náměstí bude hotovo během několika měsíců," věří starosta Smiřic Luboš Tuzar a dodává, že město si odpovídající náměstí zaslouží. Stížnosti na něj už totiž padají dlouho. Lidem vadí zejména to, že je rozdělené do několika úseků ve stylu "každý pes jiná ves". Dlouhodobě nevyhovující je i nízký počet parkovacích míst.

To se ale už zanedlouho změní. Nová studie, kterou vedení Smiřic nechalo vypracovat už loni u firmy OK Zahrady, počítá s jednotnou a hlavně moderní podobou náměstí. Původní počet dvaceti parkovacích stání se zvýší na 42, místní přivítá příjemné posezení pod korunami stromů i vyvýšená fontána, která nahradí nynější betonové brouzdaliště.

"Jde nám o otevření náměstí a zamezení toho, že by bylo tak uzavřené jako doposud. V první řadě bychom sem chtěli vrátit život. Aby se lidé na náměstí sdružovali, mohly tu probíhat i různé městské akce," přibližuje autorka studie Hana Josefiová.

Veřejné projednávání návrhů budoucí podoby náměstí plánuje město na příští týden.


Aktualizace článku 25.02.2015, 09:50:56

 

Linka 112 - Policisté se vloupali do bytu. Aby pomohli.

Datum vydání: 7. února 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (bur)

Stařenka spadla z pohovky na zem a nemohla se sama zvednout. Právě taková situace se stala ve čtvrtek odpoledne ve Smiřicích. 84leté seniorce pomohli až policisté z místního obvodního oddělení, které žena přivolala. Na místě však zjistili, že v zámku vchodových dveří se zevnitř zastrčený klíč. Do bytu se tak museli "vloupat". Překonali zvýšené přízemí domu a dovnitř se dostali přes balkonové dveře. Ženě pak poskytli za přítomnosti pečovatelské služby pomoc. Policisté pomáhali této seniorce již v červenci a listopadu loňského roku. Vždy naštěstí přišla pro nemohoucí ženu pomoc včas a paní skončila v péči lékařů.


Aktualizace článku 25.02.2015, 09:51:31

 

Neušlo nám - Ve Smiřicích začíná další kolo univerzity

Datum vydání: 2. února 2015
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (skr)

Ve Smiřicích od 4. února startuje další cyklus přednášek Virtuální univerzity třetího věku. Ta se ve městě dočkala již takové obliby, že ji někteří absolvují po několikáté. A jaké je téma letního semestru? Vývoj informačních technologií. Nejen senioři se v něm seznání s vývojem počítačů a internetu až po současnost, včetně základních informací o elektronickém obchodování.


Aktualizace článku 25.02.2015, 09:52:01