www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2013 | Prosinec
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Leden
Únor
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Prosinec
2012
2011
2010
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Proslulé smiřické jabloně se vrátí domů

Datum vydání: 13. prosince 2013
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Veronika Skřivanová

Díky úsilí dobrovolníků se daří vzkřísit zašlou slávu Smiřic - Smiřické vzácné. Odrůda jabloní roste paradoxně v celém kraji, jen v místě svého vzniku chyběla.

Bývala to pýcha města. Krásná velká zelenožlutá jablka, která obec reprezentovala široko daleko už jen svým pojmenováním: Smiřické vzácné. Odrůdu, která byla vypěstovaná kolem roku 1870 v místním zámeckém parku, byste dnes našli po celém kraji. Jen v místě svého vzniku málem ne. Nebýt Davida Stojana, místního rodáka, který se spolu s dalšími dobrovolníky pustil do záchrany jabloní.
"Bývaly doby, kdy každé malé dítě znalo místní odrůdu jabloně nazývané Smiřické vzácné," pouští se do vyprávění David Stojan.
"Tato stará odrůda je mezi českými zahrádkáři a sadaři oblíbená a ve specializovaných ovocných školkách v podstatě vždy zastoupená. Jediným místem, kde se stává zapomenutou, jsou právě Smiřice," popisuje smutný paradox pan Stojan.
Ten se spolu se svými přáteli odhodlal oprášit zašlou slávu jabloní. Na začátku všeho byla jedna zapomenutá alej. Málokdo by však v torzech čtrnácti stromů hledal právě proslulou odrůdu Smiřické vzácné.

Dobrovolníky podpořilo město
A tak začala obnova bývalé chlouby Smiřic. "V únoru minulého roku jsme nasbírali v aleji rouby a nechali je profesionálně naroubovat. Ještě tentýž rok jsme alej doplnili dvaceti novými roubovanci. Ujalo se jich 18," vzpomíná Stojan, který se do iniciativy pustil ve svém volném čase.
"Rada města věnovala na obnovu aleje deset tisíc korun. Byla by velká škoda nepodpořit obnovu aleje, jejíž součástí jsou jabloně nesoucí název města," chválí záchrannou akci Luboš Tuzar, starosta Smiřic a dodává:
"Každé město by mělo podpořit dobré myšlenky. Zvláště pak, když je hnací silou úsilí dobrovolníků, kteří mají skutečnou chuť něco dělat. Na rozdíl od těch, kteří jen diskutují."
Obnova aleje není ještě zdaleka u konce. Má však rázně nakročeno k tomu, že se Smiřické vzácné vrátí "domů".
"V příštím roce čeká stromy zapěstování do korunky. Alej chceme dále udržovat a pokud to podmínky dovolí, obnovit ji v plném rozsahu," uzavírá David Stojan.


Aktualizace článku 16.12.2013, 15:33:35

Dodávka shořela kvůli elektrickému zkratu

Datum vydání: 5. prosince 2013
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (kzr)

Dvě jednotky hasičů vyjely včera k ohlášenému požáru dodávky v Hankově ulici ve Smiřicích na Hradecku. Událost byla na operační středisko hasičů ohlášena v 10.58 hodin dopoledne. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Jaroměře a místní dobrovolní hasiči.
"Při příjezdu první jednotky na místo hořela celá dodávka, která byla zaparkovaná hned u dveří rodinného domu. Tři muži, kteří dodávkou přijeli, vyndali z nákladového prostoru kuchyňskou linku, kterou šli instalovat do domu," uvedla Martina Žahourková, mluvčí královéhradeckých hasičů.
Po více jak hodině si muži všimli hořícího vozidla, které se kvůli elektrickému zkratu nastartovalo a samovolně sjelo na zahradu. Díky tomu nedošlo k daleko větším hmotným škodám na rodinném domě, u kterého byl poškozen pouze plastový okap.
Jeden z mužů se při pokusu o uhašení požáru lehce popálil na ruce, ale odmítl přivolání záchranné služby. Hasiči ošetřili zraněného muže a na popálené místo mu přiložili speciální gelovou chladivou náplast.
Hasiči dostali požár pod kontrolu v 11.14 hodin a uhasili krátce před půl jednou odpoledne. Oheň dodávku zcela zničil. Hmotná škoda byla vyčíslena na 120 tisíc korun.


Aktualizace článku 06.12.2013, 13:15:34