www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2013 | Únor
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
Leden
Únor
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Prosinec
2012
2011
2010
2009
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Smiřické svátky hudby letos nabídnou deset koncertů

Datum vydání: 19. února 2013
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (čtk,fri)

Východočeský festival Smiřické svátky hudby letos nabídne deset koncertů, zazní na nich mimo jiné skladba Pavla Trojana Koncert pro dvoje housle, která zde bude mít světovou premiéru. Desátý ročník festivalu se koná od soboty 23. března do pondělí 1. dubna ve Smiřicích.

Světová premiéra
"Na zahajovacím koncertě zazní v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu v mozartovském obsazení s dirigentem Petrem Vronským Koncertantní symfonie pro housle a violu Wolfganga Amadea Mozarta, Vivaldiho a Bachovy instrumentální koncerty a ve světové premiéře Koncert pro dvoje housle a orchestr skladatele a ředitele Pražské konzervatoře Pavla Trojana," řekl k programu organizátor festivalu, houslista Jaroslav Svěcený. Na koncertě spolu s ním vystoupí britský houslista Rodney Friend, houslistka Julie Svěcená a violistka Jitka Hosprová.

Recitál Petry Janů
Další koncert bude příležitostí pro stálici populární hudby Petru Janů, která svůj recitál v zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích s kapacitou 200 míst představí poprvé. V dalších dnech vystoupí Hradišťan s Jiřím Pavlicou a na večeru Setkání žánrů aneb Od opery k SMS se představí otec skupiny 4tet Jiří Škorpík se sopranistkou Markétou Mátlovou, Jaroslavem Svěceným a skupinou SMS trio. "Tento vynikající skladatel a aranžér uvede nový multižánrový projekt, který má šanci oslovit posluchače všech generací a vyjde na CD," dodal Jaroslav Svěcený.
Smiřické svátky hudby nabídnou i galakoncert italských a francouzských houslí 17.-20. století, na kterém Svěcený představí nástroje z Cremony, Benátek, Brescie, Mantovy, Neapole, Ferarry a Paříže. Unikátní kolekce vzácných houslí pochází ze zahraničních soukromých sbírek. Zazní ve skladbách Vivaldiho, Corelliho, Tartiniho, Masseneta a dalších autorů. Představí se také vítězové a laureáti mezinárodní rozhlasové soutěže Contertino Praga.

Emoce na závěr
Na dalším z večerů zazní emotivní jihoamerické rytmy i Ave Maria argentinského mistra Astora Piazzolly v podání akordeonisty a bandoneonisty Ladislava Horáka a houslisty Jaroslava Svěceného. Součástí koncertu bude křest CD. Rozezvučí se i 250 let staré smiřické varhany a doprovodí sopranistku Ludmilu Vernerovou.
Závěr bude patřit recitálu kytaristy Lubomíra Brabce s triem Bardolino a koncertu Filharmonie Hradec Králové za řízení Andrease Sebastiana Weisera.
S hradeckou Filharmonií o Velikonočním pondělí vystoupí jako sólisté Jaroslav a Julie Svěcených.


Aktualizace článku 26.02.2013, 21:28:53

'Obřad je jako představení,' říká majitel pohřebnictví

Datum vydání: 6. února 2013
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jiří Fejgl

Hradec Králové – Jeho práce je pro mnohé zvláštní. Tak trochu z ní jde strach. Martin Hanák je majitelem pohřební služby Aeternitas. „Je to klišé, ale je to poslání. Stejně jako divadlo," říká muž v rozhovoru, jež je prvním dílem seriálu Deníku o zajímavých lidech Hradecka.

Hanák toto spojení naplňuje, vždyť je rovněž operním inspicientem v Národním divadlem, tedy pravou rukou režiséra, jež má na starosti všechny technické věci kolem představení.

.....

Jak má podle vás – jako profesionála – vypadat krásný pohřeb?
Všechno musí klapat. Obřad je jako divadelní představení, a to i symbolicky – taky se otevírá a zavírá opona. K tomu musí mít jasnou režii. Zaprvé to obnáší zajištění prostoru. Ne všichni chtějí obřadní síň, ne všichni kostel. Jde o to neupadnout do konzervatismu, alternativa se vždycky dá najít.

Co mohou být další možnosti?
My jsme dělali rozloučení jednoho záchranáře v Šimkových sadech nebo využíváme Lesní hřbitov v Malšovicích. Velmi důstojná je zámecká kaple ve Smiřicích. Ta je něco mezi církevním a světským prostorem. Občas se dělá rozloučení v domě smutku, kde člověk bydlel. Ale to rozhodně nejde ve třetím patře v paneláku.

....

(Celý článek si můžete přečíst ZDE)


Aktualizace článku 21.02.2013, 12:32:59

Mráz škodí cyklistice. Stezka směr Kuks bude až v květnu

Datum vydání: 3. února 2013
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jan Pruška

Cyklostezku z Hradce Králové na Kuks měli stavbaři dokončit do konce ledna. Zabránilo jim v tom ale počasí.

"Stavbu jsme přerušili, protože vše zamrzlo a terén byl pod sněhem. Na dokončení chybí zhruba dva až tři týdny. S dodavatelem stavby jsme dohodnuti, že práce obnovíme v březnu. V dubnu chceme kolaudovat a v květnu by se po ní mohli projet první cyklisté," vysvětlil důvod zdržení Luboš Tuzar, starosta Smiřic a předseda správní rady společnosti Královéhradecká labská.

Zbývá už jen čtyři sta metrů asfaltu

Na šestadvacet kilometrů dlouhé stezce je ještě potřeba doasfaltovat povrch asi na čtyři sta metrech v okolí Smiřic. Výstavba cyklostezky vedoucí po břehu Labe začala loni v červnu, stavba bude stát zhruba čtyřicet pět milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Kromě cyklistů a pěších turistů budou moci trasu, která spojí barokní hospital Kuks, Smiřice, Jaroměř a Hradec Králové, využívat i bruslaři a v zimě také běžkaři.

Cyklisté pojedou malebnou krajinou

V Hradci Králové u kamenného mostu cyklisté začnou svoji pouť podél levého břehu až do Předměřic na Labem, kde po mostě přejedou na pravý břeh, po kterém budou pokračovat až do Kuksu. Celková délka je 26 kilometrů, z toho se využilo pět kilometrů stávajících cyklostezek ve Smiřicích a v Jaroměři, kde je její součástí také tunel, jenž kříží hlavní tah na Náchod.

Cyklistům přeji, aby se jim trasa líbila a aby po ní opakovaně jezdili. Také bych byl rád, aby se na ní nestávaly kolize a nedocházelo k zraněním," řekl při slavnostním poklepání na základní kámen Luboš Tuzar.

Další významnou cyklostezkou, která by měla v Královéhradeckém kraji vzniknout, je spojnice mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, o jejímž vybudování se hovoří už mnoho let. Na výstavbu 23 kilometrů dlouhé trasy bude potřeba podle odhadů 130 až 140 milionů korun.


Aktualizace článku 26.02.2013, 21:35:03