www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2012 | Březen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Leden
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
2011
2010
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Kodetovy obrazy ve Smiřicích

Datum vydání: 27. března 2012
Zdroj: Hradecký deník

Smiřické svátky hudby každoročně nabízejí mimořádné zážitky nejen milovníkům krásné hudby. Místní barokní kaple Zjevení Páně láká také ctitele výtvarného umění. Výjimkou nebude ani letošní devátý ročník mezinárodního hudebního festivalu, který se ve Smiřicích uskuteční od soboty 31. března do pondělí 9. dubna. Erbovní sál u zámecké kaple budou po celou dobu konání festivalu zdobit obrazy a grafiky jednoho z nejznámějších českých výtvarníků Kristiana Kodeta. Dílo čtyřiašedesátiletého potomka proslulého uměleckého rodu charakterizují především snivé obrazy, grafiky a plastiky s tématy očí, žen a milenců. Kristian Kodet zahájí svoji výstavu v Erbovním sále u smiřické kaple v sobotu 31. března v sedmnáct hodin.
 


Aktualizace článku 28.03.2012, 16:15:26

Smiřičtí strážníci zasahují na jízdních kolech

Datum vydání: 27. března 2012
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (jap)

Strážníci Městské policie ve Smiřicích mají nové pomocníky. Od města totiž dostali jízdní kola.

S nimi vyrážejí do města i přilehlých částí. "Auto je určeno k výjimečným případům. Raději bychom strážníky viděli, jak procházejí ulice pěšky nebo je případně projíždějí na kolech. Jde spíš o to, že další části Smiřic, například Trotina nebo Rodov, jsou od města vzdálené dva až tři kilometry," řekl Hradeckému deníku Luboš Tuzar, starosta Smiřic.

Ve městě slouží dva strážníci, kteří samozřejmě nemohou pracovat pořád. Ze strategických důvodů ale Smiřice tají jejich pracovní dobu.

Dříve se stávalo, že po diskotékách byly v ulicích města vysypané koše, zohýbané nebo ulomené dopravní značky. Tomu by měli muži zákona zabránit.

"Se strážníky jsme spokojeni. Udržují zdravé ovzduší ve městě," pochvaluje si jejich práci Luboš Tuzar. Dodal, že městská policie dokonce dopadla celostátně hledaného muže a jednu ženu bez domova dovezla do azylového domu.

Pravidelně také pomáhají přecházet silnici dětem, když jdou do školy a kontrolují restaurace a hostinská zařízení, jestli nenalévají nezletilým.

Městskou kasu přijde roční provoz dvou strážníků na 850 tisíc korun. Služebna je přímo na městském úřadě.


Aktualizace článku 28.03.2012, 13:20:35

Dobrý den(ík) pro milovníky hudby

Datum vydání: 26. března 2012
Zdroj: Hradecký deník
 

Blíží se devátý ročník mezinárodního velikonočního festivalu "Smiřické svátky hudby", jehož spoluzakladatelem je houslista Jaroslav Svěcený. Festival od neděle 31. března do 9. dubna v zámecké kapli Zjevení Páně nabídne jedenáct koncertů. Představí se nejen Jaroslav Svěcený, ale například také francouzský trumpetista Guy Touvron a vystoupí zde i čeští herci Otakar Brousek a Petr Kostka. V Erbovním sále bude rovněž výstava obrazů a grafik výtvarníka Kristiana Kodeta.


Aktualizace článku 26.03.2012, 14:15:29

Devátý ročník Smiřických svátků hudby ozdobí premiéra projektu Vivaldianno MMXII

Datum vydání: 24. března 2012
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (op,fri)

Mezinárodní velikonoční festival krásné hudby nabídne jedenáct koncertů. Hodlá oslovit posluchače všech generací a přizpůsobí tomu také časy jednotlivých koncertů.

Devátý ročník mezinárodního velikonočního festivalu Smiřické svátky hudby bude v mnoha směrech přelomový. Od 31. března do 9. dubna nabídne jedenáct koncertů. Hodlá oslovit posluchače všech generací a přizpůsobí tomu také časy jednotlivých koncertů.

Oživlá kaple
Úchvatná zámecká kaple Zjevení Páně ve Smiřicích u Hradce Králové, jejíž autorství se přisuzuje Kryštofu Dientzenhoferovi (1655-1722), je díky své velkoleposti a skvělé akustice jako stvořená pro pořádání významné kulturní události. Dramaturgicky nápadité koncerty, kde si každoročně převažující klasická hudba umí podávat ruce také s jinými žánry, letos opět připravil spoluzakladatel Smiřických svátků hudby houslista Jaroslav Svěcený, rodák z nedalekého Hradce Králové: "V klukovských letech jsem do Smiřic jezdil na kole a koupat se do nedalekých písáků. Když vznikl festival, musel jsem mnoha lidem vysvětlovat, kde se Smiřice vlastně nacházejí. Dnes sem jezdí koncertovat špičkoví hudebníci a jejich koncerty poslouchat významné společenské, politické a kulturní osobnosti. Velice si přeji, aby Smiřické svátky hudby patřily trvale k těm nejprestižnějším středoevropským festivalům. Nesmírně si vážím faktu, že tento mezinárodní velikonoční kulturní projekt disponuje osvícenými partnery a neúnavnými spolupracovníky. Ti všichni vědí, že i v době takzvané krize potřebují lidé žít kulturně. Proto se počtem obyvatel malé, ale kulturním a společenským významem stále větší Smiřice stávají svátkem a setkáním lidí, kteří i v době politicko-ekonomického chaosu, agresivity a šířící se vzájemé neúcty považují za součást svého života hudbu a kulturu vůbec," říká v této souvislosti Jaroslav Svěcený.

Hosté festivalu
Letošní ročník nabídne plejádu zahraničních a tuzemských interpretů: renomovaného francouzského trumpetistu Guye Touvrona, amerického houslistu a pedagoga Stephena Shippse, slovenský orchestr Cigánski diabli, houslistky Julii Svěcenou a Danu Vlachovou, flétnistku Žofii Vokálkovou či varhaníky Drahomíru Matznerovou a Václava Uhlíře.
Vrcholem programu bude premiérové provedení a představení nového multižánrového projektu Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného Vivaldianno MMXII.

Z programu
Sobota 31. března
SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT
Jaroslav Svěcený - housle, Stephen Shipps - housle (USA), Dana Vlachová - housle, Julie Svěcená - housle, Petr Nouzovský - violoncello, Virtuosi Pragenses - komorní orchestr.
Instrumentální koncerty Antonia Vivaldiho, Giuseppe Tartiniho či Johanna Sebastiana Bacha pro jeden až čtyři sólové nástroje a komorní orchestr.

Středa 4. dubna
MOZART NA BERTRAMCE
ENSEMBLE MARTINŮ
Miroslav Matějka - flétna, Radka Preislerová - housle, Simona Hečová - cello, Štěpán Kos - klavír, Otakar Brousek - recitace
V průběhu komponovaného večera zazní hudba W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Jiřího Matyse a Evžena Zámečníka, verše Jaroslava Seiferta zarecituje Otakar Brousek.

Sobota 7. dubna
CIGÁNSKI DIABLI A JAROSLAV SVĚCENÝ
Světoznámý slovenský orchestr Cigánski diabli "Gipsy Devils" propojuje strhujícím způsobem romskou hudbu s klasikou.


Aktualizace článku 28.03.2012, 16:12:49

Do diáře - Smiřické svátky hudby nabídnou jedenáct koncertů

Datum vydání: 14. března 2012
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (op)

Devátý ročník mezinárodního velikonočního festivalu Smiřické svátky hudby se uskuteční od soboty 31. března do pondělí 9. dubna v barokní kapli Zjevení Páně. Posluchačům všech generací nabídne jedenáct koncertů.

Skladby českých i světových autorů, jejichž dramaturgie je tradičně dílem houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, přednesou například francouzský trumpetista Guy Touvron, americký houslista Stephen Shipps, slovenští Cigánski diabli, klavírista Ivo Kahánek, Ensemble Martinů, akordeonista Ladislav Horák, houslistky Julie Svěcená a Dana Vlachová nebo varhaník Václav Uhlíř.

Vrcholem festivalového programu bude premiérové představení nového multižánrového projektu Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného Vivaldianno MMXII.


Aktualizace článku 14.03.2012, 13:11:30