www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2012 | Leden
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Leden
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
2011
2010
2009
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Již se začnou prodávat lístky na deváté mezinárodní Smiřické svátky hudby

Datum vydání: 26. ledna 2012
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (re,pov)

I když devátý ročník mezinárodního velikonočního festivalu Smiřické svátky hudby bude v zámecké kapli Zjevení Páně od 31. března do 9. dubna, již v následujících dnech se začnou prodávat a rezervovat lístky. "Předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 1. února. V provozu bude také rezervační systém na stránkách www.festival.mestosmirice.cz, který spustíme úderem půlnoci z úterý 31. ledna na středu 1. února," řekla nám Ladislava Reichová ze smiřické radnice. A vlastní program? Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční 31. března, kdy se v kapli představí například houslisté Jaroslav Svěcený a Stephen Shipps z USA. Při aprílovém koncertu 1. dubna lahodně znějící varhany z roku 1763 rozezní vynikající česká interpretka Drahomíra Matznerová Chvátalová, která se spolu s flétnistkou Žofií Vokálkovou Šrámkovou a houslistou Jaroslavem Svěceným postará o pravé hudební aprílové odpoledne.


Aktualizace článku 08.02.2012, 16:26:00

Cyklostezka podél Labe nabírá kvůli dotacím zpoždění (reportáž ČT - Regiony)

Datum vysílání: 20. ledna 2012
Zdroj: Česká televize
Autor: Přemysl Šrámek

Hradec Králové – Projekt výstavby cyklostezky podél Labe, která má propojit Kuks, Jaroměř a Hradec Králové, nabírá zpoždění. Obecně prospěšná společnost Královéhradecká labská musela jako investor zrušit už uzavřené výběrové řízení na stavební firmu, aby nepřišla o 80 milionů z evropských fondů.

Ke zrušení výběrového řízení vyzval investora zprostředkovatel dotace – Region soudržnosti Severovýchod. Nelíbí se mu kritérium smluvních pokut, na základě kterého byla vybraná vítězná stavební firma. "Je to závažné pochybení, rozhodně těch smluvních pokut, které byly v dokumentaci, bylo několik," uvedla Eva Jouklová z Regionu soudržnosti Severovýchod.

Předseda správní rady o.p.s. Královéhradecká labská Luboš Tuzar tvrdí, že se u veřejné zakázky postupovalo v rámci platné české legislativy. "Nicméně evropská metodika toto vylučuje," dodal. Rozzlobení jsou i starostové obcí, které jsou do projektu zapojené. "Systém dotačních akcí v České republice považuji za naprosto chaotický," řekl ČT starosta Jaroměře Jiří Klepsa (Volba pro město).

Investor chce ale začít stavět už na jaře. Urychleně proto vyhlásil novou soutěž. "Je to nepříjemné, ale jsme přesvědčeni o tom, že cyklostezku do konce letošního roku postavíme," uvedl Tuzar. Na novou cyklostezku se těší i kastelán Hospitalu Kuks Libor Švec. Doufá, že mu přivede nové návštěvníky.

Cyklostezka mezi Kuksem a Hradcem Králové by měla být součástí takzvané labské stezky, která má vést od pramene Labe až po Hamburk. Střídavě povede po obou labských březích a vzhledem k minimálnímu převýšení bude vhodná také pro in-line bruslaře.

Reportáž je ke zhlédnutí ZDE

Aktualizace článku 24.01.2012, 18:57:18

Smiřice a Třebechovice mají od ledna vlastní městskou policii (reportáž ČT - Regiony)

Datum vysílání: 24. ledna 2012
Zdroj: Česká televize
Autor: Přemysl Šrámek

Smiřice (Hradecko) - Rostoucí drobná kriminalita, vandalismus, ale i strach z přistěhování nepřizpůsobivých lidí. To jsou důvody, pro které se hned dvě města na východě Čech rozhodla pro vytvoření vlastní městské policie. Ta od ledna funguje ve Smiřicích na Hradecku a Třebechovicích pod Orebem. V Nové Pace pro změnu městskou policii zrušili. Důvodem byla úspora peněz.

Nová městská policie dohlíží na pořádek v ulicích. Smiřice, město se třemi tisíci obyvateli, nyní budou hlídat noví strážníci. "Vnímáme, že v okolí města jsou problémové lokality, takže nechceme, aby se to posunulo směrem k nám," řekl starosta Smiřic Luboš Tuzar. Problémové je především místní nádraží, scházejí se zde uživatelé drog. "V současné době se zatím slouží denní služby, během příštího týdne se už najede na směnný provoz," uvedl Roman Černý, strážník Městské policie Smiřice.

Nový čtyřčlenný tým strážníků mají od ledna také Třebechovice pod Orebem. Nahradil hlídky ze sousedního Hradce, které do města zajížděly jednou týdně. "Tato frekvence se začala jevit jako nepostačující," uvedl starosta Třebechovic pod Erebem Jiří Němec.

Existují ale i radnice, které se rozhodly městské policie zrušit. Příkladem je Nová Paka, pro kterou to znamená roční úsporu až tři miliony korun. "Bohužel se tam ale zvýšila majetková kriminalita, jako jsou například drobné krádeže, a také došlo k navýšení přestupků například v občanském soužití," sdělila Lenka Burýšková, mluvčí Policie ČR v Hradci Králové. Novopacká radnice ovšem tvrdí, že na svém rozhodnutí zatím nic měnit nebude. Bezpečnost obyvatel kvůli zrušení strážníků za horší nepovažuje.

Reportáž je ke zhlédnutí ZDE

Aktualizace článku 24.01.2012, 18:57:50

Noví strážníci dostanou kola

Datum vydání: 6. ledna 2012
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (pov)

Hned ve dvou městech Královéhradecka zastupitelstva rozhodla, aby tu kvůli větší bezpečnosti začali letos sloužit městští strážníci.

Ve Smiřicích, kde zatím strážníky neměli, budou dva a v Třebechovicích, které se k této službě vracejí po čtrnácti letech, pak čtyři.

"Někdy to bylo neúnosné a myslím si, že se nám vynaložené prostředky vrátí zpět. V podobě klidu v ulicích," řekl Deníku starosta Smiřic Luboš Tuzar. Podle něho se stávalo, že po diskotékách byly v ulicích města vysypané koše, zohýbané nebo ulomené dopravní značky.

Jak dodal, první ze strážníků nastoupil již nyní v lednu, druhý se připojí začátkem února. "Měli jsme trochu potřebného štěstí, protože jsou to zkušení strážníci a již proškolení, takže nemusíme čekat delší dobu, než začnou na klid a pořádek ve městě dohlížet," vysvětloval Tuzar. Provozní náklady zatím odhaduje na 850 tisíc korun ročně. Podle smiřického starosty oba strážníci budou sloužit ve směnách a v různých denních a nočních, jak bude potřeba. Služebna je přímo na městském úřadě, k dispozici budou mít auto a také jízdní kola.

"Auto je určeno k výjimečných případům. Raději bychom strážníky viděli, jak procházejí ulice pěšky nebo je případně projíždějí na kolech. Jde spíš o to, že další části Smiřic, například Trotina nebo Rodov, jsou od města vzdálené dva až tři kilometry," doplnil Luboš Tuzar.

...


Aktualizace článku 24.01.2012, 18:44:42

Z privatizace budou peníze na opravy

Datum vydání: 9. ledna 2012
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (pov)

Na tři miliony korun chce letos město investovat do oprav a rekonstrukcí. "Nová plastová okna dostane zdejší mateřská škola, což bude stát kolem jednoho milionu korun. Totéž se bude opakovat u bytového domu v areálu zámku, ale tady půjde o dřevěná okna, protože objekt je památkově chráněný. Je možné, že některá okna budeme dokonce muset repasovat," vypočítával stěžejní investiční akce starosta Smiřic Luboš Tuzar. Jak dodal, změny čekají na zázemí tělocvičny zdejší základní školy. "Budeme tu rekonstruovat sociální zařízení a šatny. Náklady se budou pohybovat do čtyř set tisíc korun," řekl Tuzar. To jsou jen stěžejní akce, které letos ve městě chystají. Podle Tuzara se jim ve městě podařilo vyřešit potíže s parkovacími místy. "Postupně jsme za tři roky do nových parkovacích míst vložili pět milionů korun a nyní nás čeká kolaudace poslední stavby," dodal. Část oprav bude radnice hradit také z privatizace jednoho z městských domů. Jedná se o deset bytů a zájemcům budeme účtovat šedesát procent ceny ze znaleckého posudku. Je to proto, že radnice tu zajistila novou fasádu a okna. Jinak jsme v minulosti byty v privatizaci nabízeli za třicet procent ceny znaleckého posudku. O vlastnictví bytů zájem byl. Nabízeli jsme třiačtyřicet bytů a všechny se prodaly," uvedl Tuzar.


Aktualizace článku 12.01.2012, 07:21:13