www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2011 | Říjen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Leden
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
2010
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Výcvik? To je nekonečný příběh, tvrdí svorně psovodi

Datum vydání: 24. října 2011
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (pov)

Na hřišti SK Smiřice se o víkendu "bojovalo" o body. Uskutečnilo se zde totiž mistrovství republiky IPO ve sportovním výcviku psů.

Třicítka německých a belgických ovčáků a dva dobrmani si museli poradit hned ve třech disciplínách - stopě, poslušnosti a obraně. Přitom z každé disciplíny si mohl pes s psovodem odnést maximálně sto bodů. "To je velice výjimečné, ale pamatuji výsledek 295 nebo 299 bodů. To už byl opravdu mistrovský výkon," řekl nám jeden z organizátorů mistrovství Pavel Šmíd z jaroměřské kynologické organizace, která mistrovství republiky pořádala.

Co je na třech disciplínách? Ono to není zase tak jednoduché. Například při stopování na zhruba šest kroků musejí psi označit tři předepsané předměty, a to koberec, kůži a dřevo. Ovšem pod pojmem koberec si nepředstavujte ten svůj v obývacím pokoji. Pes musí najít všechny předměty o rozměrech deset krát dva centimetry. U poslušnosti se zase hodnotí ochota spolupracovat, jak zvládne základní povely. Patří sem například i vysílání psa vpřed určeným směrem, aport kolíků přes překážky. Při obraně zase psi prověřují úkryty, zastavují figuranta na útěku, simuluje se přepad při obraně a doprovod figuranta s přepadením a vše končí kontrolním zadržením.

Letos si nejlépe vedla Lucie Kaločová s fenou belgického ovčáka, která získala 291 bod.


Aktualizace článku 27.10.2011, 19:22:33

Královéhradecko - Stádo divočáků překvapilo řidiče

Datum vydání: 22. října 2011
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (lka)

Na noční výlet přes silnici I/33 v katastru obce Smiřice se vydalo stádo divokých prasat. Pro jednoho divočáka se stal přechod vozovky a následný střet s projíždějícím vozidlem smrtelným. Na autě zvíře způsobilo škodu 35 tisíc korun. "Při druhé nehodě, která se stala na stejném místě, bylo prase poraněno. Na autě vznikla škoda dvacet tisíc," uvedl mluvčí policie Jan Čížkovský.


Aktualizace článku 25.10.2011, 14:21:07

Smiřická třída se nerozdělí

Datum vydání: 14. října 2011
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jan Pruška

Mimořádné zasedání Zastupitelstva města Smiřic se ve středu v podvečer sešlo, aby projednalo problém sloučení dvou třetích tříd Základní školy Smiřice.
V jedné třídě nyní do lavic usedá třicet tři žáků, což se nelíbí některým rodičům.
Ze zákona může být ve třídě třicet dětí, ale zřizovatel může stav zvýšit maximálně o čtyři žáky. "Za posledních deset let škola požádala o výjimku z počtu žáků několikrát," řekl Deníku starosta Smiřic Luboš Tuzar. Dodal, že taková situace se musí řešit plošně a ne pouze u jedné třídy. Jediné řešení by bylo zaměstnat dalšího učitele. Jenže škola na jeho plat nemá a dopad do rozpočtu města by byl tak významný, že si to Smiřice z ekonomických důvodů nemohou dovolit.
"Jsme zklamaní a někteří rodiče snahu vzdali již před posledním jednáním, protože věděli, jaký mají zastupitelé názor. Věřil jsem, že se najde někdo z nich, kdo bude hledat nějaké řešení," sdělil Deníku Pavel Seidl, jeden z rodičů.
Naděje pro rodiče by mohla přijít s novým rozpočtem školy na příští rok. "Pokud by rozdělení třídy umožňovaly finance školy, využiji toho. Nemám zájem likvidovat vaše děti a zhoršovat jim znalosti," uvedl ředitel školy Petr Rohlena na středečním zastupitelstvu.
Podobná situace nastala před několika lety v nynější páté třídě. "Byla jsem také proti, ale s odstupem času vidím, že se děti zocelily a zvládly sloučení bez problému," poznamenala matka jednoho žáka, kterého se spojení tříd dotklo před lety.


Aktualizace článku 18.10.2011, 08:45:41

Miloš Zeman přijel za kolegy do Smiřic

Datum vydání: 8.10. 2011
Zdroj: Hradecký deník
Autor: (red)

Setkání členů Strany práv občanů Zemanovci v Královéhradeckém kraji, které se uskutečnilo ve Smiřicích, poctil ve čtvrtek odpoledne svou návštěvou čestný předseda Miloš Zeman. Strana v kraji čítá přes sedmdesát členů. Nedávno putovali její členové po celé republice s cílem získat co nejvíce podpisů na petiční archy za přímou volbu prezidenta, hejtmanů a primátorů.

V politice už se pohybujete dlouho, jsou mravy politiků horší nebo je na ně jen víc vidět?

V politice jsem se aktivně pohyboval dvanáct let, což je třeba proti arabským diktátorům málo. Nicméně je fakt, že dříve politici měli nějaký program, sen - za kterým si šli, a tak jim nezbývalo nic jiného než si s kolegy vyměňovat argumenty. Dnes politici mají jediný program a to je získat a udržet si funkci a vyměňují si v podstatě jen nadávky.

Co říkáte situaci ve zdravotnictví?

Nemám nic proti nadstandartní péči, pokud se týká pohodlí pacientů. Pokud někdo potřebuje jednolůžkový pokoj nebo třeba zlatou zubní výplň, tak ať si ji klidně zaplatí. Ale pokud se jedná například o operaci nějakého nádoru, tam by neměly rozhodovat peníze, ale potřebnost pacienta. Je třeba rozlišovat pohodlí a vlastní léčebnou proceduru, která by měla být pro všechny stejná.

Jste spokojeni se svou petiční akcí ohledně přímé volby prezidenta, hejtmanů, primátorů a starostů?

Ano, jsme spokojeni. Za necelé dva měsíce se pod petiční akci podepsalo 100 tisíc občanů naší republiky, což pokládáme za velký úspěch. Petiční archy byly předány petičnímu výboru Poslanecké sněmovny České republiky. Petice není podporou jakéhokoliv kandidáta, prosazuje přímou volbu.


Aktualizace článku 19.10.2011, 10:01:13

Po stezce z Hradce do Kuksu se pojede už příští léto a bude levnější

Datum vydání: 7. října 2011 17:31
Zdroj: idnes.cz
Autor: (ro)

V moři špatných zpráv o nedostatku peněz a nevyjednaných pozemcích pro cyklostezky se objevila sladká kapka. Už koncem listopadu se začne stavět nových 22 kilometrů na trase z Hradce Králové do Kuksu. Původně se měla dělat jen polovina a navíc za větší peníze, než konečných 80 milionů korun.

"Zhotovitel se zavázal, že dílo dokončí 230 dnů od předání staveniště," sděluje Luboš Tuzar, starosta Smiřic a předseda správní rady společnosti Královéhradecká labská. Otevírat by se tak mohlo už v létě 2012.

Příjemná je také další změna. Ještě vloni to vypadalo, že stezka spolkne kolem 115 milionů korun. Předhánění stavebních firem o lákavou zakázku však přineslo poměrně velkou úsporu.

"Vše by mělo stát asi 80 milionů korun, ušetřili jsme díky výběrovému řízení a soutěživosti," vysvětluje Tuzar, podle něhož hned 92,5 procenta investic půjde z evropské kasy.

Novou silnici bez aut nepřivítají jen trénovaní cyklisté, ale i výletníci, rodiny s dětmi nebo lidé se zájmem o kulturní a historické památky. Vždyť na cestě po břehu Labe se budou moci zastavit třeba ve smiřické barokní kapli Zjevení Páně a stezka je přes pevnost Josefov zavede až k hospitálu v Kuksu.

Přestože se do země poprvé kopne kolem 20. listopadu, už teď se plánují další vymoženosti spojené se zvýšeným výskytem kolařů. Na trase nejspíš přibudou občerstvovací služby, možná i půjčovna kol či lodní přeprava.

"Pod naší obecně prospěšnou společností by mohla v budoucnu sloužit osobní lodní přeprava v Polabí. Už teď je ve Smiřicích pod starým mostem kotviště, které je pro osobní dopravu nejvýše položeným na celém toku Labe," popisuje Tuzar, podle kterého by stezka z Hradce do Kuksu dokonce nemusela zahálet ani v zimě: "Bavili jsme se také o tom, že by na ní mohla být projeta stopa pro běžkaře," dodává starosta.


Aktualizace článku 08.10.2011, 16:20:48

Sloučení dvou tříd ve škole rozčiluje rodiče

Datum vydání: 4. října 2011
Zdroj: Hradecký deník
Autor: Jan Pruška

Smiřická základní škola řeší důsledky sjednocení dvou tříd do jedné. Rodičům se nelíbí, že v lavicích jedné třídy usedá třicet tři žáků. Nyní se hledají řešení situace.

Sloučení dvou třetích tříd Základní školy Smiřice, které odsouhlasili již na konci minulého školního roku smiřičtí radní, se nelíbí některým rodičům. K dnešnímu dni má třetí třída celkem třicet tři žáků. Na posledním městském zastupitelstvu se o této otázce hodně diskutovalo. Přítomni byli i zástupci rodičů.

„Ve třídě je devět dětí, které potřebují individuální přístup a v tak velkém počtu žáků se jim ho nemůže dostat,“ řekl Libor Seidl, jeden z přítomných rodičů.

Důvodem rozdělení jsou úspory
Problémem je ale ekonomická situace. Při rozdělení třídy na dvě samostatné by se musel zaměstnat další učitel. „Město v současné době nemá na financování dalšího učitele, s čímž jsem rodiče na proběhlé schůzce seznámil,“ uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Ředitel školy Petr Rohlena společně se starostou vysvětlovali situaci na rodičovském sdružení. Podle jejich slov jsou peníze hlavním důvodem, proč nelze třídu rozdělit.

„Zaměstnávám 21,91 učitele, abych mohl odučit učební plán. Mzdové prostředky dostávám pouze na 20,99 učitele. Další zvyšování počtu kantorů i na zkrácený úvazek tudíž není z čeho zaplatit,“ tvrdil ředitel Petr Rohlena.

Rodiče chtějí, aby město či škola navrhly nějaké alternativy, které by problém vyřešily. „Třída by se mohla rozdělit alespoň na základní předměty jako je český jazyk, matematika a angličtina. Některé děti se bojí při tomto stavu chodit do školy a brečí,“ prohlásil Libor Seidl.

Podobná situace může nastat i v současném prvním a čtvrtém ročníku. V každém z nich je dohromady třicet pět žáků. „Chci situaci řešit systémově a ne jen u jedné třídy. Podobně je už několik let spojená pátá třída,“ vysvětluje starosta Luboš Tuzar.

Zaznívají také kritické hlasy
Na schůzi zastupitelstva padaly i návrhy, aby děti vyšetřili odborníci a tím by se zjistilo přesné číslo žáků, kteří potřebují zvláštní přístup. Někteří zastupitelé jsou ale pro okamžité rozdělení třídy. „Pokud se uskuteční psychologické posudky, tak z půlky dětí se udělají méněcenní. Bez debat bych třídu rozdělil. Ať to stojí, co to stojí. Škola si nějak poradí. Paní učitelku třídní Hendrychovou považuji za velice dobrou kantorku, ale v tomto stavu žáky nemůže zvládnout,“ kritizoval sloučení Jiří Hájek, člen Zastupitelstva města Smiřice.

Příští středu by se situace mohla posunout dále. Starosta totiž svolal mimořádnou schůzi zastupitelstva města, kde budou otázku základní školy podrobně probírat.

Situaci by mohla pomoci vyřešit také školní inspekce, kterou v nejbližších dnech rodiče požádají o návštěvu základní školy.


Aktualizace článku 08.10.2011, 16:26:14