www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2011 | Březen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Leden
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
2010
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Do kaple se turisté dostanou častěji

Datum vydání: 26.03.2011
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (pov)

Protože se loni počet návštěvníků ve zdejší zámecké kapli Zjevení Páně citelně snížil, rozhodla se radnice celý systém pro turisty změnit. Oproti minulosti, kdy byla kaple v letních měsísích otevřena jen v neděli, při větších akcích a po předchozí domluvě si letos turisté vyberou z více termínů. "Kaple bude otevřena první pondělí v měsíci, v červenci třikrát a srpnu dvakrát," řekla nám Marcela Joštová z Městského úřadu ve Smiřicích. Letos se kaple poprvé otevře již v neděli 3. dubna, pak budou následovat termíny: 1. května a 5. června.


Aktualizace článku 11.04.2011, 10:04:57

Senioři ve Smiřicích už vědí, jak naložit se zloději a podvodníky

Datum vydání: 24.03.2011
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (jap)

V pondělí se ve Smiřickém Kulturním středisku Dvorana sešli místní senioři, aby si vyslechli preventivní informace od Policie ČR a Oblastního spolku Českého červeného kříže Hradec Králové.

"Seznamovali jsme dříve narozené občany s informacemi, které jim pomohou předejít nepříjemnostem, spojeným s trestnou činností páchanou na seniorech," uvedl mluvčí hradecké Policie ČR Jan Čížkovský. Mluvilo se zejména o podvodných záminkách, díky kterým se zloději podvodně dostanou až k lidem domů a okradou je o uspořené peníze.

"Jedná se především o různé podomní prodeje, reklamní akce, kontroly stavu měřičů různých energií či potřebu na záchod nebo snad žádost o doušek vody k zapití důležitého léku. Základní rada v případě návštěvy cizího člověka je: nevpouštět ho za dveře obydlí, jednat s ním přes okno, uzavřené dveře či domovní telefon," upozorňuje Jan Čížkovský.

Senioři se také dozvěděli o krádežích odložených věcí, riziku přepadení a jak se zachovat.


Aktualizace článku 11.04.2011, 10:00:35

Smiřická kaple opět promění Velikonoce ve svátky hudby

Datum vydání: 23.03.2011
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Ivana Fričová

Osmému ročníku originálního velikonočního festivalu Smiřické svátky hudby budou letos patřit dny od 16. do 25. dubna.
V místní barokní kapli se uskuteční třináct koncertů. "Díky velkému zájmu českého i zahraničního publika jsme letos festival prodloužili na deset dnů," říká houslista Jaroslav Svěcený, který tento festival před lety vymyslel, zorganizoval a každoročně se s láskou stará o jeho dramaturgii. "Chceme oslovit posluchače všech generací a přizpůsobili jsme tomu také časy jednotlivých koncertů."

Směs žánrů
Unikátní zámecká kaple Zjevení Páně ve Smiřicích u Hradce Králové, jejíž autorství se přisuzuje Kryštofu Dienzenhoferovi (1655-1722), je díky své velkoleposti a skvělé akustice jako stvořená pro pořádání komorního a přitom programově bohatého festivalu, jakým Smiřické svátky hudby jsou.
Houslista Jaroslav Svěcený, rodák z nedalekého Hradce Králové (od prosince loňského roku nositel Zlaté plakety prezidenta republiky), také letos naplní tyto prostory nápaditými koncerty.
"Připadám si jako ve snu. V klukovských letech jsem do Smiřic jezdil na kole a koupat se do nedalekých písáků. Když vznikl festival, musel jsem mnoha lidem vysvětlovat, kde se Smiřice vlastně nacházejí. Dnes sem jezdí koncertovat špičkoví hudebníci a jejich koncerty poslouchat významné společenské, politické a kulturní osobnosti. Udělám vše pro to, aby Smiřické svátky hudby patřily trvale k těm nejprestižnějším středoevropským festivalům. Festival ve Smiřicích se rozhodně nepyšní megalomanskou a v době krize, kterou teď hudební kultura výrazně pociťuje, až zarážející, finančně náročnou masovou propagací jako některé jiné festivalové akce. Tento velikonoční kulturní projekt ale disponuje osvícenými partnery, neúnavnými spolupracovníky a v neposlední řadě skvělým starostou Lubošem Tuzarem, bez kterých by nevznikl, nevzkvétal a nebyl tím, čím je - svátkem a setkáním těch lidí, kteří i v době politicko-ekonomického chaosu, agresivity a stále se šířící vzájemné neúcty považují za součást svého života hudbu a kulturu vůbec," zamýšlí se Jaroslav Svěcený.

Interpreti
Nádherné smiřické barokní varhany rozezní na třech koncertech vynikající čeští interpreti - Irena Chřibková, varhanice baziliky svatého Jakuba v Praze, profesor Pražské konzervatoře a AMU Josef Popelka, diecézní organolog a velký znalec historie tohoto nástroje Václav Uhlíř, z kvalitních českých pěvkyň vystoupí sopranistky Hana Jonášová, Ludmila Vernerová a mezzosopranistka Martina Kociánová.
"I další instrumentalisté mají na tomto festivalu reprezentativní zastoupení", pokračuje Jaroslav Svěcený. "Klavírista a ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Simon, Václav Mácha, jeden z nejlepších žáků světoznámého pianisty Ivana Moravce, kytarista Lubomír Brabec, cembalistka Monika Knoblochová, harfenistka Kateřina Englichová, flétnistka Žofie Vokálková, houslistka Julie Svěcená - vítězka Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2010, violoncellista Petr Nouzovský a mnoho dalších.
Multižánrové projekty představí světoznámý slovenský orchestr Cigánski diabli, legendární rocková formace Blue Effect s Radimem Hladíkem či ve speciální festivalové dramaturgii Leona Machálková se svými hosty.

Výstava
Tradiční součástí festivalu je každoročně také výstava výtvarného umění. Výjimkou nebude ani letošní ročník. Smiřickou barokní kapli Zjevení Páně budou po celou dobu trvání festivalu zdobit obrazy a grafiky špičkového českého a mezinárodně uznávaného výtvarníka Oldřicha Kulhánka.

Vybrané koncerty

Sobota 16. dubna
Slavnostní zahajovací koncert
Jaroslav Svěcený - housle
Dana Vlachová - housle
Julie Svěcená - housle
Martin Kos - housle
Petr Nouzovský - violoncello
Virtuosi Pragenses - komorní orchestr
Instrumentální koncerty Antonia Vivaldiho či Johanna Sebastiana Bacha pro dva až čtyři sólové nástroje a komorní orchestr.

Neděle 17. dubna
Smiřické varhany poprvé
Irena Chřibková - varhany
Ludmila Vernerová - soprán
Jaroslav Svěcený - housle
Lahodně znějící varhany z roku 1763 rozezní vynikající česká interpretka Irena Chřibková.

Středa 20. dubna
Kytara v kapli
Lubomír Brabec - kytara
Žofie Vokálková - flétna
Jaroslav Svěcený - housle
Známý český klasický kytariska představí taje šestistrunné "španělky".


Aktualizace článku 25.03.2011, 11:59:54

Falešný kominík nabízí "služby" na Smiřicku

Datum vydání: 18.03.2011
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (pov)

"Kominík" připravil na Smiřicku zatím devět důvěřivých lidí o téměř jedenáct tisíc korun. Jedná se zřejmě o pětatřicetiletého muže z Jablonecka, který nabízel falešné revize a čištění komínů. Svoje "služby" nabízel od ledna letošního roku.

"Pokud se policistům podaří jeho trestnou činnost prokázat, může být obviněn z přečinu podvodu. Pak mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," řekla nám tisková mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Jak dodala, policisté se domnívají, že podvedených občanů je více, než se dosud podařilo zjistit. "Lidi, kteří byli jeho jednáním poškozeni, žádáme, aby se přihlásili na nejbližší policejní služebně, nebo volali na bezplatnou linku 158. Zároveň varujeme před podobnými podvodníky, kteří neustále zkouší štěstí," doplnila Anna Pešavová.

Podle její rady je nejjistější objednat si kominíka, který je členem Společenstva kominíků. To Deníku včera potvrdil také cechmistr Společenstva kominíků pro Královéhradecký kraj Vlastimil Tříska. "Je to, bohužel, realita. Nejrozumější by bylo, kdyby si lidé zvali kominíky, které znají a nesáhli po prvním, kterého najdou na internetu. Nebo jako je tento případ, že sám přijde a nabízí služby sám od sebe," upozorňuje Tříska. Jak dodal, každý kominík, jenž přijde na revizi a čištění komínů, by měl zákazníkům předložit občanský průkaz a zároveň průkaz, že je členem Společenstva kominíků. Tak mají záruku, že jeho znalosti jsou na úrovni a v žádném případě je při poskytování služby nepoškodí. "Žádná jiná obrana proti podvodníkům zřejmě není," uvedl Vlastimil Tříska.


Aktualizace článku 25.03.2011, 11:54:58

Královéhradecko - Z restaurace odnesl automat na cigarety

Datum vydání: 04.03.2011
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (jap)

Neznámý pachatel se na Smiřicku dostal přes sklepní okno až ke dveřím do restaurace. Ty vypáčil a cestu do restaurace měl volnou. Odcizil pouze automat na cigarety a klíče. "Předběžná škoda je odhadnuta přes pět tisíc korun, ale přesnou částku musí vyčíslit majitel," řekla mluvčí hradecké Policie ČR Anna Pešavová. Za krádež hrozí zloději až dva roky za mřížemi.


Aktualizace článku 10.03.2011, 14:30:49

Přivedla Josephine Bakerová českého továrníka na buben?

Datum vydání: březen 2011
Zdroj: HISTORY revue
Autor: Jana Krejčová

Článek o Osvaldu Malburgovi (1871 - 1930) a jeho lásce k Josephine Bakerové

- časopis HISTORY revue k dispozici v Městské knihovně


Aktualizace článku 15.03.2011, 08:06:17