www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2010 | Říjen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
2009
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Povolební situace: ve Smiřicích je téměř jasno, jinde se jedná

Datum vydání: 20.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 

Úvodní jednání mají lídři za sebou, ve většině měst však zatím bez konkrétních závěrů.

V současné době probíhají ve městech Hradecka intenzivní povolební jednání.

Relativně jasno je ve Smiřicích. Vítězná Volba pro Smiřice už jednala se zástupci ODS i komunistů, přičemž se všechny strany dohodly, že by se nic měnit nemělo. "To znamená, že my bychom měli tři radní, z toho starostu, ODS dva radní, z nichž jeden by vykonával funkci místostarosty," řekl lídr vítězného SNK Volba pro Smiřice a stávající starosta Luboš Tuzar. Finanční výbor by měl být pod kontrolou ODS, kontrolnímu výboru bude předsedat zástupce KSČM. "Dá se předpokládat, že složení rady zůstane u našeho sdružení stejné, ke změně však dojde u ODS, protože dosavadní místostarosta se nedostal do zastupitelstva," dodal Tuzar.

... 


Aktualizace článku 06.11.2010, 11:36:14

Hradecko - Smiřická Dvorana nabízí pohledy ze 160 zemí

Datum vydání: 14.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čer)

Všude dobře, doma nejlépe. Tak zní název výstavy pohlednic s tematikou místopisu, heraldiky i kartografie, kterou bude od pátku hostit kulturní dům Dvorana ve Smiřicích. Expozice pohlednic ze 160 zemí světa bude přístupná do 5. listopadu.


Aktualizace článku 19.10.2010, 13:18:46

Sídliště dostává další parkoviště

Datum vydání: 9.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čer)

Smiřice si posvítily na letitý problém: nedostatek stání pro auta.

Přibližně třicet parkovacích míst vznikne zřejmě do konce října na zdejším sídlišti Generála Govorova. Město tak reaguje na akutní nedostatek stání pro auta v této lokalitě. Parkoviště vznikají ve dvou lokalitách: u penzionu pro důchodce, kde už je prakticky hotové, a nedaleko kotelny. "Náklady dosáhnou výše jednoho milionu šesti set tisíc korun," uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar. S výstavbou parkovacích míst na sídlišti nebude ve Smiřicích konec ani v následujícím období. Radnice už totiž připravuje stavbu dalšího parkoviště tentokrát poblíž mateřské školy za zhruba 2,5 milionu. Kdy se do budování pustí, však zatím neví. "To už je otázka pro nové zastupitelstvo, které vzejde z blížících se voleb. Ono bude muset rozhodnout," prohlásil nejvyšší představitel Smiřic.

 


Aktualizace článku 12.10.2010, 13:48:44

Smiřice opravují fasádu vrchní části věže zámecké kaple

Datum vydání: 5.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Ministerstvo dalo městu na ošetření a nátěr národní památky letos "jen" 475 tisíc korun. Práce proto budou pokračovat i napřesrok.

Zámecká kaple Zjevení Páně, která patří mezi národní kulturní památky, dostává novou barvu fasády. Tedy aspoň nejvyšší část věže, protože na obnovu obvodového pláště celé kaple zatím nejsou peníze.

Nátěr fasády celé kaple by přišel na více než pět milionů korun, ovšem letos na tento účel dostaly Smiřice z ministerstva kultury "jen" 475 tisíc korun. Původně měly slíbenu částku vyšší, ale úspory se projevily také ve škrtech v dotacích. Stavební firma se proto pustila do fasády jen v části kaple, zbytek přijde na řadu v příštích letech.

"Rozhodli jsme se, že letos uděláme nejvyšší část věže, tedy od kopule po první římsu. Tato část je povětrnostními vlivy nejvíce zasažena," vysvětlil starosta Smiřic Luboš Tuzar. Náklady se budou pohybovat kolem 600 tisíc korun, 475 tisíc korun dá na tento účel stát, zbytek doplatí město. Letošní díl prací bude hotov do konce listopadu.

Kromě drobných oprav fasády odborníci mechanicky odstraňují dvacet let starý nátěr, poté z fasády chemicky odstraní mechy a lišejníky, fasádu natřou penetrací a následně barvou. Barevný odstín se od stávajícího stavu příliš lišit nebude. Fasáda bude v barvě velmi světlého pískového okru, architektonické prvky ve fasádě řemeslníci natřou o něco tmavším odstínem okrové barvy.

Smiřice zároveň už podaly na ministerstvo kultury žádost o dotaci na příští rok, kdy by se rády pustily do zbytku fasády. To by obnášelo 4,9 milionu korun. "Žádost jsme podali jako celek, uvidíme, kolik dostaneme. Pokud to bude méně, uděláme opět jenom část," uvedl starosta.

Zámecká kaple patří k největším turistickým lákadlům Smiřic. Pro skupiny bývá po předchozí domluvě přístupná kdykoliv, přes léto vždy každou neděli odpoledne. Letošní návštěvnost však radnici zklamala. "V průběhu letních nedělí přišlo jen 120 lidí, přičemž vloni to přitom bylo 320 osob. Je to velký pokles zájmu. Pro příští rok budeme muset zřejmě uvažovat o nějaké redukci," míní vedoucí správního odboru Městského úřadu ve Smiřicích Ladislava Reichová.


Aktualizace článku 06.10.2010, 21:29:37

Kdo povede následující čtyři roky Smiřice? Představujeme lídry politických uskupení

Datum vydání: 7.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 

Lídrů kandidujících stran jsme se ptali - Co byste udělal jako první, kdybyste se stal starostou?

Postupně seznamujeme vás, čtenáře, s jedničkami na kandidátkách stran usilujících o posty ve vedení měst hradeckého okresu. Ve Smiřicích se o místo v zastupitelstvu ucházejí čtyři politické subjekty. Sami občané si 15. a 16. října zvolí své zástupce v komunálních volbách. Ti pak následně ze svých řad vyberou starostu. Deník představuje tři z možných kandidátů, Jiří Hájek ze Strany práv občanů Zemanovci se odmítl prezentovat.

Milan Plšek
technik
ODS
Od mládí žije ve Smiřicích. Po absolvování ČVUT Praha pracoval 16 let v ZVU Hradec Králové jako konstruktér. Od roku 1971 je technikem v malé soukromé firmě. Je ženatý, má dvě dospělé dcery. Od roku 1994 je v zastupitelstvu města, od roku 2006 místostarostou. Jeho záliby jsou sport, kultura a historie města.
V případě zvolení do čela města bych se zaměřil především na zlepšení stavu obecních komunikací.

Lubomír Jandera
technik
KSČM
Je mu 52 let a je ženatý. Má tři dospělé děti. Téměř celý život žije ve Smiřicích. V současné době pracuje jako technik v organizaci státního sektoru. V městském zastupitelstvu za KSČM pracoval čtyři roky.
Nemám ambice stát se starostou, chci usilovat o rozvoj města a spokojenost občanů. Nicméně první den bych přišel velmi brzy ráno do budovy městského úřadu jako první a v pološeru nechám na sebe dopadnout zvláštní atmosféru historické budovy. Poté pozdravím svého otce "do nebe" a znovu mu poděkuju za vše, co pro mě ve svém životě udělal. Pak se přivítám s dalšími příchozími.

Luboš Tuzar
starosta
SNK Volba pro Smiřice
Je mu 40 let. Je ženatý a má dvě děti. Od podzimu 2002 působí jako starosta města Smiřice. Mezi jeho priority patří rodina, práce, dobré mezilidské vztahy a přátelství. Baví ho tenis a lyžování. Jeho krédo je: Chovat se k lidem slušně, pokud si to zaslouží.
V případě znovuzvolení bych jako první věc poděkoval všem za projevenou důvěru a dál bych zůstal stát pevně nohama na zemi jako doposud. Vše ostatní je záležitostí týmové práce nejen lidí na úřadu a v orgánech města, ale i občanů samotných.

Jedničkou na kandidátce Strany práv občanů Zemanovci je Jiří Hájek, ten se však po telefonickém rozhovoru odmítl představit.
 


Aktualizace článku 12.10.2010, 07:24:33

Smiřice prodávají byty, dlužníci jsou mimo hru

Datum vydání: 27.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čer)

Radnice připravuje privatizaci bytů v posledních čtyř bytových domech, které nabídne stávajícím nájemníkům.

"Předpokládám, že do konce roku se zájemci uzavřeme kupní smlouvy. Necháváme jim dostatek času, protože je jasné, že si musí vyřídit úvěry a podobně. Návrhy na vklad do katastru by přišly na řadu po Novém roce," plánuje starosta Smiřic Luboš Tuzar. Dodal, že většina nájemníků má o koupi bytů zájem.

Smůlu však mají nájemníci, kteří městu dluží na nájemném, a ti v domech určených k prodeji také žijí. Nabídku na odkup bytu nedostali a budou si muset hledat střechu nad hlavou jinde. Některé město kvůli dluhům už vystěhovalo, u zbývajících úředníci už pracují na výpovědích z bytu.

"Tyto byty následně nabídneme jiným zájemcům. Prodáme je zřejmě obálkovou metodou, tedy kdo dá víc," vysvětlil.

Prodejem čtyř posledních domů bude privatizace smiřického městského bytového fondu u konce. Zbývající nemovitosti, dva domy s pečovatelskou službou, byty v zámeckém areálu a dům v Mlýnské ulici, si smiřická radnice hodlá ponechat i nadále ve svém vlastnictví.


Aktualizace článku 02.11.2010, 12:43:13

Dobrý den(ík), Smiřičáci

Datum vydání: 13.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
 

Všude dobře, doma nejlépe. Tak se nazývá výstava pohlednic ze soukromých sbírek, která bude od pátku 15. října do 5. listopadu k vidění v kulturním domě Dvorana ve Smiřicích. Výstava Bronislava Luňáčka bude přístupná v průběhu provozní doby Dvorany. Návštěvníci budou moci obdivovat pohlednice ze 160 zemí světa s tematikou místopisu, heraldiky i kartografie od konce 19. století po současnost. Výtěžek z dobrovolného vstupného pořadatelé věnují na odstranění ničivou povodní poškozené Základní školy v Raspenavě na Liberecku.


Aktualizace článku 14.10.2010, 13:00:38

Hasiči zachránili králíka ze studny

Datum vydání: 13.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (re)

Zdejší sbor dobrovolných hasičů vedle obvyklých zásahů zaznamenal i jeden zcela neobvyklý. Do studny u rodinného domu spadl malý králík. "Náš nejštíhlejší hasič Ondřej Koza do studny slanil a po delší době se mu podařilo králíčka zachránit. Nelíčená radost majitele byla našim příslušníkům dostatečným poděkováním," sdělil Vladimír Klimeš ze Sboru dobrovolných hasičů Smiřice.


Aktualizace článku 14.10.2010, 13:07:20

Hasiči ze Smiřic pomáhali likvidovat škody po záplavách

Datum vydání: 13.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: za SDH Smiřice Vladimír Klimeš

Za posledních deset dvanáct let sužují území našeho státu povodně. Taková jména obcí, jako jsou Troubky nebo Raspenava, zná dnes skoro každý.

Jakmile jsme se dozvěděli o povodních v Troubkách, kontaktovali jsme 23. května Sbor dobrovolných hasičů Troubky a pak SDH Raspenava 7. srpna, abychom oběma obcím poskytli humanitární pomoc a uvolnili hasiče na odstraňování škod.

Za pomoci města Smiřice se uskutečnily humanitární sbírky potřebného materiálu - mycí a čistící prostředky, hygienické potřeby, balená pitná voda, nářadí a ošacení. Zároveň čtyřčlenná skupina (Petr Viktorin, Filip Viktorin, Ján Rafael a Zdeněk Kouba) pomáhala při odstraňování následků povodní v obci Troubky na Olomoucku. Do obce Raspenava v Libereckém kraji pak odjeli Petr a Filip Viktorinovi, Ján Rafael, Zdeněk Kouba, Tomáš Motyčka, Vladimír Vít a Tomáš Cisár, kde byli od 8. do 15. srpna. V obou případech byla předána humanitární pomoc místním hasičům, kteří ji distribuovali mezi občany. Naši hasiči s sebou vezli další vybavení, například plovoucí čerpadlo, motorovou pilu, ženijní nářadí, lezecké vybavení a neopreny.

V Troubkách se jednalo zejména o čerpání vody ze zatopených sklepů a odstraňování naplaveného materiálu, čištění sklepů od bahna. První čtyři dny v Raspenavě jsme se opět věnovali čerpání vody ze zatopených sklepů a odklízení naplavenin. Důležité bylo rozřezání padlých stromů v obci a podél koryta řeky Smědá. Ve spolupráci se SDH Lázně Libverda jsme v přiděleném úseku odklízeli a nakládali naplavený materiál a doplňovali cisterny vodou pro oplachování komunikací.

Při této příležitosti bychom rádi poděkovali pracovníkům Městského úřadu Smiřice a všem obyvatelům, kteří se podíleli na humanitárních sbírkách pro obě postižené obce. Děkuji členům SDH - těm, kteří se na záchranných akcích podíleli, ale i těm, kteří zůstali a vzali na sebe zodpovědnost za případné zásahy a dál organizovali humanitární sbírky.

Naši hasiči již v minulosti likvidovali škody způsobené záplavami. Jednalo se například o výjezdy do Hradce Králové, Třebechovic pod Orebem, Prahy či Rodova. K čerpání některých sklepů došlo i ve Smiřicích. Jak vidíte, i malá parta obětavých lidí dokáže mnoho.


Aktualizace článku 15.10.2010, 13:07:47

Královéhradecko - Již šestý násilník byl vykázán z bytu

Datum vydání: 19.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (vop)

Letos již šestkrát uplatnila policie na domácí agresory institut vykázání z bytu na deset dnů. V posledním případě se jedná o třetí vykázání druha, který se dopouštěl násilí na ženě. Třiatřicetiletá žena oznámila, že ji druh, který se vrátil loni v prosinci z vězení, v bytě ve Smiřicích týrá. Žena uvedla, že ji druh asi v pěti případech v podnapilosti nejprve slovně a následně fyzicky napadl.


Aktualizace článku 19.10.2010, 12:52:08

Miroslav Uchytil: Nepovažuji se za zázračného frajera a nadčlověka, město dostane přednost

Datum vydání: 19.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

V Chlumci nad Cidlinou, Smiřicích a Nechanicích je po volbách pravděpodobné, že stávající starostové zůstanou ve funkci i nadále.

Ve většině menších měst hradeckého okresu zaznamenaly úspěch volební uskupení, v jejichž čele jsou dosavadní starostové. Výjimkou jsou Třebechovice pod Orebem, kde starostova KDU-ČSL skončila druhá za Nestraníky.

V Novém Bydžově zvítězila ODS s 22,5 procenta, v Chlumci nad Cidlinou ukázala všem záda s velkým přehledem KDU-ČSL, která získala 31,02 procenta, v Třebechovicích pod Orebem vyhráli Nestraníci se ziskem 23,82 procenta. Smiřice jasně ovládla SNK - Volba pro Smiřice se ziskem 48,86 procenta, v Nechanicích slaví SNK - Volba pro budoucnost, které dalo hlas 48,09 procenta voličů.

Smiřice: Starosta post zřejmě obhájí

Ve Smiřicích voliči rozdali karty tak, že žádné velké změny očekávat nelze. Volba pro Smiřice, vedená starostou Lubošem Tuzarem získala bezmála 49 procent hlasů a k převaze v zastupitelstvu jí stačí uzavřít koalici s kterýmkoliv ze tří subjektů. "Stát se může leccos, ale po tomto volebním výsledku je dost pravděpodobné, že bych post starosty obhájil," řekl Luboš Tuzar. Prozradil, že povolební jednání začala hned v sobotu. Jednají se stávajícím partnerem ve vedení radnice, ODS. Výsledkem voleb byl starosta příjemně překvapen, protože takovou podporu Volby pro Smiřice nečekal. "Říkali jsme si, že by bylo fajn, kdybychom se dostali aspoň na současnou úroveň, kdy jsme měli sedm mandátů. Teď jich máme osm, takže to předčilo naše očekávání. Je to přesvědčivé vítězství," uvedl.

Volební účast: 41,8 %

ODS 21,8 %, SNK Volba pro Smiřice 48,9 %, SPO Zemanovci 12,5 %, KSČM 16,8 %.

Zvolení zastupitelé: MUDr. Karel Beran, Mgr. Jan Novotný, Ing. Ladislav Koldrt, Karel Šust (ODS), Luboš Tuzar, MUDr. Jiří Jarolímek, Martin Černý, Mgr. Petr Rohlena, JUDr. Pavel Rousek, Ing. Eva Svobodová, Jiří Svoboda, Jan Koudelka (SNK Volba pro Smiřice), Jiří Hájek, Vítězslava Klůzová (SPO Zemanovci), Lubomír Jandera, Marie Fejglová, František Kocián (KSČM).


Aktualizace článku 06.11.2010, 11:39:55

Jaroslav Svěcený: Do Smiřic jsme jezdívali na kole na písák

Datum vydání: 18.10.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čer)

Houslový virtuos město rozprostírající se kolem známé kaple miluje. Také proto si Smiřice vybral jako místo konání prvního ze tří koncertů, které při příležitosti svých 50. narozenin pořádá.

"Jsem Hradečák a se Smiřicemi mě pojí hudební festival, který tady každoročně pořádáme, a také vzpomínky. V mládí jsme sem jezdívali na kole na písák," řekl Jaroslav Svěcený.

Po nedělním smiřickém koncertu je další naplánován na 19. listopadu do Hradce Králové a závěrečný bude 23. listopadu na pražském Žofíně. "Hradec a Smiřice jsou místa, kam se rád vracím," dodal umělec.


Aktualizace článku 19.10.2010, 13:14:10