www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2010 | Červen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Smiřický hrnec potrvá déle, skončí až ve 23 hodin

Datum vydání: 3.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Festival, v době vzniku zaměřený hlavně na písničkový humor a satiru, vstupuje do 22. ročníku. Na fotbalovém stadionu ve Smiřicích se uskuteční 19. června.

Sedmička kapel a hudebníků, divadlo, dětský koutek, odlišný čas i zajímavý doprovodný program. Takový bude 22. ročník festivalu Smiřický hrnec, který v sobotu 19. června zažije zdejší fotbalový stadion.

Zatímco v předchozích ročnících měl festival podtitul Od deseti do deseti, jelikož  program trval od 10 do 22 hodin, letošní ročník začne a skončí déle. Začátek je určen na 14 hodin, závěr organizátoři plánují na 23. hodinu. "V prvních hodinách byla návštěvnost hodně malá, ve větší míře lidé chodili vždy až po obědě," vysvětlila Ladislava Reichová ze smiřického městského úřadu.

Program zahájí ve 14 hodin Divadlo Mazec s pořadem Pirát z Karibiku Jack Péro, po kterém bude pódium patřit většinou hudebníkům. O hodinu později před diváky předstoupí tradiční účastník, oblíbená hradecká skupina Lokálka, kterou v 16 hodin nahradí Kaluže. Až do třiadvacáté hodiny se následně ještě představí Kaluže, Cop, Nadoraz, Jiří Schmitzer, Vladimír Mišík a ČDG a na závěr Beatles Revival.

Návštěvníci festivalu budou moci rovněž nahlédnout do nedaleké kaple Zjevení Páně, kterou smiřická radnice zpřístupní v době od 14 do 17 hodin. Ani Labe nebude návštěvníkům zapovězeno, plavby lodí Smiřice budou moci zažít za zvýhodněnou cenu. Pro děti bude připraven dětský koutek.

"Chceme, aby si tady každý našel to svoje. Zatímco rodiče budou sledovat vystoupení, děti se zabaví v dětském koutku," přiblížila jedno ze zlepšení Ladislava Reichová.

Vznik festivalu se datuje rokem 1981, kdy sál městské Dvorany zažil zkušební soutěžní přehlídku o hrneček. První ročník festivalu se uskutečnil 17. a 18. září roku 1982, ale klání o putovní hrnec trvalo jen do roku 1985. Jelikož však festival satiry nebyl tehdejšímu státnímu zřízení příliš po chuti, Smiřický hrnec se na několik let odmlčel. V roce 1991 byla tradice festivalu obnovena vzpomínkou a o rok později se uskutečnil pátý ročník. Další odmlka následovala v roce 1999. Od té doby je přehlídka, která se mezitím změnila v nesoutěžní, tradičním kulturním počinem.


Aktualizace článku 04.06.2010, 09:20:39

U krajského soudu opět granátový útok ve Smiřicích a podvody

Datum vydání: 14.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Karel Hrazděra

Ve středu bude u krajského soudu pokračovat odročené jednání s Patrikem Vachem a Josefem Potočkem, kteří byli obžalováni ze spáchání několika trestných činů, z nichž k nejzávažnějším patří pokus o obecné ohrožení.

V dubnu loňského roku oba obžalovaní společně s Martinem Huňakem ve Smiřicích nejdříve křičeli na obyvatele, aby jim prozradili, kde bydlí jedna romská rodina.
Konflikt vyvrcholil tím, že Potoček hodil funkční granát do prostoru určeného pro hospodářská zvířata. V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně sedm lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Granát naštěstí nevybuchl, protože Potoček neodjistil dopravní pojistku, zajišťující vrhovou pojistku.

Již v prosinci loňského roku krajský soud potrestal obžalované, trest přijal jen Huňak. Případem se zabýval vrchní soud, který rozsudek zrušil a vrátil do Hradce k doplnění dokazování. Hlavní líčení začalo na počátku června a pravděpodobně ve středu krajský soud vynese nad Vachem a Potočkem nový rozsudek.
...


Aktualizace článku 18.06.2010, 09:08:16

Útok granátem ve Smiřicích znovu projednává krajský soud

Datum vydání: 3.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Karel Hrazděra

Spor mezi Romy, který v dubnu loňského roku mohl skončit smrtí nebo těžkými zraněními, znovu projednává krajský soud. Již v prosinci loňského roku tentýž soud poslal obžalovaného Patrika Vacha na třináct let do vězení se zvýšenou ostrahou a jeho spoluobžalovanému Josefu Potočkovi vyměřil trest o půl roku kratší.

Pouze s dvouletým odnětím svobody podmínečně odloženým na zkušební dobu tří let tehdy ze soudní síně odešel Martin Huňak. Podle verdiktu senátu se muži společně dopustili několika trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo obecné ohrožení ve stadiu pokusu.

Zatímco Huňak trest ihned přijal, Vach a Potoček se proti prosincovému rozhodnutí hradeckého soudu odvolali. Vrchní soud letos v březnu rozsudek zrušil a vrátil do Hradce k dalšímu projednání. Podle něho není jasné, kolik lidí mohl granát usmrtit nebo zranit. Vrchní soud také uvedl, že není jasné, jak dospěl hradecký soud k tomu, že obžalovaní chtěli někoho usmrtit.

Nové hlavní líčení začalo včera, kdy senát vyslechl znovu nejen obžalované Patrika Vacha a Josefa Potočka, ale i soudního znalce a několik svědků konfliktu.

Podle obžaloby se muži trestných činů dopustili 14. dubna loňského roku ve Smiřicích. V prostoru před zdejšími domky v Cukrovarnické ulici nejdříve křičeli a vyhrožovali obyvatelům, aby jim prozradili, kde bydlí jedna romská rodina.

Patrik Vach vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. "Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo," stojí v prosincovém rozsudku krajského soudu.

Vach poté měl hodit granát Potočkovi a následně oba společně bez svolení vniknout do domu jednoho nájemce. I jemu vyhrožovali, že ho vypálí s celou rodinou, přičemž obžalovaný Potoček stále držel v ruce granát.


K explozi naštěstí nedošlo

Když obžalovaní domek opustili, do společného dvora přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili čtyři Romové, kteří napadli Huňaka a Vacha.

Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Podle státní zástupkyně tak Potoček skutečně učinil a hodil granát do prostoru nacházejícího se naproti domku, do oploceného místa určeného pro hospodářská zvířata, a to se slovy: "Hodil jsem granát, utíkejte."

V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně sedm lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Včera soudní znalec znovu uvedl, že obranný granát byl funkční. Podle něho v případě exploze mohly střepiny odletět až do vzdálenosti 30 metrů.

"Nejohroženější by po výbuchu byl poloměr zhruba patnácti metrů od místa exploze," uvedl znalec. Granát naštěstí nevybuchl, protože Potoček neodjistil dopravní pojistku, zajišťující vrhovou pojistku.

Krajský soud včera nový rozsudek nad Patrikem Vachem a Josefem Potočkem nevynesl. Podle předsedy senátu Jiřího Vacka by se tak mělo stát v polovině června, na kdy bylo hlavní líčení odročeno.


Aktualizace článku 21.06.2010, 08:48:58

Amnestie pro dlužníky nabízí poslední šanci před exekucí

Datum vydání: 24.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Klára Němečková

Amnestii pro dlužníky vyhlásilo město do konce měsíce června pro všechny, kteří mají vůči Smiřicím nějaké finanční závazky. Tento krok je poslední před návštěvou exekutora.

Lidé dluží městům miliony korun za nájemné i místní poplatky. Ta je nyní budou vymáhat.

Vršící se nezaplacené složenky a účty jsou postrachem také mnoha domácností na Hradecku.

Ekonomická krize vehnala spoustu lidí do takzvané dluhové pasti. Ale jsou i tací, kteří si s placením poplatků hlavu příliš nelámou. Ti většinou dluží peníze městským a obecním pokladnám.

Městský úřad ve Smiřicích se rozhodl upozornit všechny osoby, které mu dluží, že je připraven uzavřít smlouvu se soudním exekutorem na provádění exekucí.

Ještě před tímto posledním krokem však občanům nabízí jinou variantu - "amnestii pro dlužníky". Ta skýtá možnost zaplacení nebo dohody o splátkovém kalendáři.

"Byl to nápad našeho ekonoma, který velmi chválím," říká o amnestii pro dlužníky starosta Smiřic Luboš Tuzar.

"Našim cílem bylo neplatiče tak nějak vyprokovat k tomu, aby se nad sebou zamysleli a měli možnost své závazky vyrovnat," dodal.

Všichni dlužníci města mají do 30. června možnost si na ekonomickém odboru města dohodnout způsob vyrovnání svého dluhu. Předejdou tak i dalšímu narůstání nákladů na pohledávku. Inspiraci získaly Smiřice u jiných měst.

"Na jednom semináři jsem slyšel, že to dobře funguje, a tak jsme se rozhodli to u nás zkusit také," říká vedoucí ekonomického odboru města Smiřice Bronislav Luňáček.

"Částka, která máme mezi lidmi, není zanedbatelná. Kdyby se nám podařilo všechny peníze od dlužníků získat, rozpočet města by se tím výrazně oživil."

...

 


Aktualizace článku 25.06.2010, 10:39:44

Za ohrožení Romů ve Smiřicích granátem soud uložil dvojici 12 let

Datum vydání: 17.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Karel Hrazděra

Krajský soud poslal včera na dvanáct let do vězení se zvýšenou ostrahou Patrika Vacha a Jiřího Potočka z Jaroměře.
Podle verdiktu senátu se oba obžalovaní společně s již pravomocně odsouzeným Martinem Huňakem dopustili v dubnu loňského roku ve Smiřicích několika trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo obecné ohrožení ve stadiu pokusu.
Podle obžaloby všichni tři muži loni 14. dubna ve Smiřicích nejdříve vyhrožovali a křičeli na obyvatele, kde bydlí jedna romská rodina. "Všechno roztřískáme, zabijeme vás, domy vypálíme. Dnes tady všichni pochcípáte," křičeli obžalovaní podle státní zástupkyně Lenky Faltusové. Přitom házeli na místě nalezenými předměty.
Martin Huňak našel vidle, kterými šermoval a posléze i bodl do dveří jednoho domku. Spoluobžalovaný Vach potom vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. "Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo," připomněla státní zástupkyně.
Patrik Vach poté granát hodil třetímu z party Potočkovi. Do společného dvora obytných domů přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili další čtyři Romové, kteří napadli Huňaka a Vacha.
Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Potoček tak skutečně učinil a mrštil granát do prostoru naproti domku, do oploceného místa určeného pro domácí zvířata, a to se slovy: "Hodil jsem granát, utíkejte."
V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně devět lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Funkční obranný granát, podle expertů se smrtícím účinkem do vzdálenosti několika desítek metrů, naštěstí nevybuchl z důvodu neodjištění dopravní pojistky, zajišťující vrhovou pojistku. Všichni tři obžalovaní poté z místa utekli.

Nové tresty jsou mírně snížené

Již v prosinci loňského roku hradecký soud potrestal Patrika Vacha třinácti lety odnětí svobody a Jiřímu Potočkovi uložil trest o půl roku nižší. Pouze s dvouletým vězením podmínečně odloženým na zkušební dobu tří let odešel tehdy od krajského soudu Martin Huňak, který jako jediný verdikt přijal.
Vrchní soud však po odvolání Vacha a Potočka hradecký rozsudek zrušil a vrátil krajskému soudu k doplnění dokazování jejich jednání. Podle vrchního soudu není jasné, kolik lidí mohl granát usmrtit nebo jinak ohrozit. Jako další důvod vrácení případu uvedl, že není zřejmé, jak dospěl prvoinstanční soud k závěru, že obžalovaní chtěli někoho úmyslně zabít.
Krajský soud proto znovu vyslechl jak soudního znalce na výbušniny, tak několik svědků události. Ti potvrdili, že v blízkosti hozeného granátu se nacházelo devět lidí, mezi nimiž byly i děti. Proti obžalobě však senát dospěl k názoru, že se muži ne zcela jednoznačně dopustili porušování domovní svobody, proto jim původní tresty mírně snížil.
Rozsudek není pravomocný, státní zástupknyě i oba obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.


Aktualizace článku 22.06.2010, 14:23:03

Smiřický hrnec uvařil chutnou krmi

Datum vydání: 21.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Dvaadvacátý ročník festivalu přinesl řadu změn. Hrát se začínalo až odpoledne.

Jsme spokojeni. Přišlo více než 400 lidí a myslím, že odcházeli spokojeni. Pořadatelé festivalu Smiřický hrnec hodnotí 22. ročník jako úspěšný.
Letošní Hrnec se od předešlých v mnohém lišil. Například tím, že nezačínal v deset hodin, ale až odpoledne. "Do oběda chodilo málo lidí, diváctvo bývalo hodně prořídlé. Letos přišlo dost lidí už od začátku, takže to byl dobrý tah," hodnotí Ladislava Reichová ze smiřické radnice. Osvědčily se podle ní rovněž soutěže pro děti, které zajistil místní dům dětí a mládeže. "Chtěli jsme, aby přišly rodiny s dětmi. Dospělí mohou poslouchat a děti se zatím vydovádí u soutěží," přiblížila záměr.
Radost a dobrou zábavu ve Smiřicích rozdávaly Lokálka, Kaluže, Cop, Nadoraz, Jiří Schmitzer, Vladimír Mišík a Beatles Revival Band.
Získat podobné hvězdy je podle dramaturgyně festivalu Michaely Fischerové náročné. "Z toho důvodu začínáme další ročník připravovat hned v červenci," vysvětluje. Dodává, že festival se postupně mění. "Chceme vyjít vstříc širšímu publiku, takže už to není čistě folková záležitost, ale multižánrová," tvrdí.
Kvůli festivalu byla otevřena i zámecká kaple Zjevení Páně, návštěvníci mohli také plout po Labi s motorovou lodí Smiřice.


Aktualizace článku 23.06.2010, 09:37:40

Můj Taxis - Koho zachránit, je to nejtěžší rozhodnutí

Datum vydání: 22.6.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
 

Jakou největší překážku v životě jste překonala?
Edita Labíková, majitelka psího útulku Smiřice

Letos v lednu jsem si od města pronajala psí útulek a splnila si tak svůj sen. Tím to však všechno teprve začalo. První překážky na sebe nenechaly dlouho čekat, ale já je vlastně ani jako překážky neberu.
Na péči o zvířata jsem de facto sama, protože je problém sehnat někoho opravdu spolehlivého, aby vše fungovalo tak, jak bych si já představovala. Svou práci beru vážně a zodpovědně.
Mám dvě děti a někdy je těžké všechno skloubit. Zvládám to jen díky pomoci maminky, která se pejskařině také dlouhodobě věnuje.
To nejtěžší ale pro mě je vnitřní boj, který sama se sebou svádím skoro denně. Moc ráda bych zachránila všechny pejsky, které vidím opuštěné na ulici, ale to nejde. Proto je náš útulek tak malý, abych všem zvířátkům mohla poskytnout odpovídající péči. Není to totiž jen o žrádle.
Prsi by měli denně chodit ven, snažím se je také vychovávat, aby do nového domova šel pejsek s tím, že bude pro rodinu prima společníkem a ne další velkou starostí.
Musím si holt srovnat v hlavě, jestli budu pomáhat tak, jak to zvládnu nebo se pokusím zachránit svět a vylámu si na tom zuby.


Aktualizace článku 28.06.2010, 16:21:08