www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2010 | Květen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Výročí konce války nabídne také bitvu. Vysokou půjde k uctění obětí průvod, ve Smiřicích se střetnou sovětští a němečtí vojáci

Datum vydání: 6.5.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

...
Konec války si připomenou také lidé ve Smiřicích. V sobotu ve 14 hodin začne v zámeckém parku vojensko-historická akce s ukázkou bitvy sovětských a německých vojáků. Program nazvaný Tenkrát v pětačtyřicátém rovněž nabídne historickou vojenskou techniku i výstroj. Dění zakončí položení věnců u památníku osvobození.
...


Aktualizace článku 12.05.2010, 08:46:19

Hrstka Němců kapitulovala

Datum vydání: 10.5.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Radek Šprinc

Smiřice poprvé oslavily ukončení druhé světové války historickou přestřelkou wehrmachtu a Rudé armády

Přes most v zámeckém parku přejíždí na motocyklech hlídka Rusů. Po padesáti metrech se dostane do prudké palby německých jednotek, které se stahují z bojových linií.
Wehrmacht zatlačí vojáky Rudé armády zpět na most. Chvíli to vypadá, že Němci mají navrch. Pak se ale kamenný most zahalí do oblaku kouře z dýmovnic a karta se začíná obracet.
Smiřice v sobotu oslavily pětašedesáté výročí ukončení druhé světové války bojovou ukázkou. Akce s názvem Tenkrát v pětačtyřicátém se zúčastnilo přibližně sedm desítek členů historických klubů z celé České republiky.
"Musím přiznat, že scénář jsme si vymysleli. I když je opřený o události z některých měst, kde se ještě osmého a devátého střílelo. A to nejen v Praze, ale i třeba ve Dvoře Králové," uvedl organizátor Vladimír Vít.
Na scéně, která byla jen několik metrů vzdálená od stovek diváků, byly slyšet německé a ruské povely. Velitelé se tak často marně pokoušeli překřičet "prskající" samopaly a velmi věrně štěkající repliky kulometů. "Představila se tady snad veškerá lehká bojová technika, která se v Čechách objevila. Máme tady asi dvě desítky vozidel, což je s ohledem na konkurenci Prahy a Velichovek docela úspěch," míní Vít.
Diváci hltali každý detail přestřelky. "Proč má tenhle esesák na motorce pardubickou espézetku," ptal se sotva desetiletý chlapec rodičů.
Sověti nakonec Němce zatlačili až k zámku, kde se vzdali. Když se jeden ze zajatců pokusil utéci, zastavila ho dávka ze samopalu. "Doopravdy se naštěstí nikdo nezranil, všichni to přežili bez úhony," hlásila po bitvě jedna ze zdravotnic.
Z oslavy osvobození se ve Smiřicích zřejmě stane tradice. "V příštím roce s tím počítáme a pak uvidíme, jestli nebude upadat zájem lidí," potvrdil starosta Luboš Tuzar.
Město na akci Tenkrát v pětačtyřicátém věnovalo příspěvek deset tisíc korun.
Výročí si připomněli rovněž v dalších místech okresu. Kromě Hradce Králové vzpomínali také například ve Vysoké nad Labem, v Ohnišťanech a dalších obcích.


Aktualizace článku 12.05.2010, 20:08:24

Královéhradecko - Hasiči zkrotili požár na černé skládce

Datum vydání: 15.5.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (lka)

Dvě jednotky profesionálních hasičů z Hradce Králové a Jaroměře a jeden dobrovolnický hasičský sbor zaměstnal požár černé skládky ve Smiřicích. "Po příjezdu první jednotky hasiči zjistili, že se jednalo o požár na ploše zhruba tři krát tři metry," uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková. Za několik minut hasiči plameny na skládce zkrotili.


Aktualizace článku 25.05.2010, 13:40:32

Královéhradecko - V chladném Labi se topili dva labradoři

Datum vydání: 20.5.2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (sir)

K nepříliš obvyklému případu vyjížděli v úterý odpoledne královéhradečtí hasiči. Na základnu dostali zprávu, že se v Labi nedaleko města topí dva labradoři a nemohou se dostat bez pomoci zpátky na břeh. Po příjezdu na místo však jednotka zjistila, že se už podařilo oběma psům z vody vylézt. Nebylo potřeba ani jejich zásahu, proto se hasiči vrátili zpět na hradeckou základnu.


Aktualizace článku 25.05.2010, 13:41:02