www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2010 | Březen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Hradecko

Datum vydání: 17. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 

Kulturní dům Dvorana ve Smiřicích se v sobotu stane místem konání Velikonočních trhů. V době od 10 do 17 hodin si tady zájemci budou moci koupit například výrobky lidové tvorby i uměleckých řemesel a dalšího podobného zboží. Pro omladinu připravil zdejší dům dětí a mládeže tvořivý koutek, dospělí určitě nepohrdnou možností navštívit s průvodcem blízkou zámeckou kapli Zjevení Páně. Národní kulturní památka bude přístupná ve 13, 14 a 15 hodin.


Aktualizace článku 23.03.2010, 09:32:36

L. Tuzar, starosta města Smiřice - Budeme projednávat územní plán

Datum vydání: 13. 2. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
 
V pondělí nás čeká jednání rady města, ve kterém budeme především projednávat územní plán Smiřic. Současně se také připravujeme na blížící se festival Smiřické svátky hudby, jehož sedmý ročník se v zámecké kapli uskuteční od 30. března do 5. dubna. V osobním životě mě nic výjimečného nečeká. O víkendu se chci věnovat rodině. Jelikož hodláme využít posledního sněhu, tak si vyrazíme na hory zalyžovat.


Aktualizace článku 23.03.2010, 09:32:00

Očekávaný další propad příjmů nutí města a obce ke škrtům

Datum vydání: 16. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Kvůli hospodářské krizi pokračující pokles příjmů žene města a obce k odkládání různých staveb. Z daní do obecních pokladen zřejmě dorazí ještě méně peněz než vloni. Radnice proto uvažují, že se nepustí například do plánovaných staveb cest nebo chodníků.

Další pokles příjmů lze očekávat, odhaduje starosta Smiřic Luboš Tuzar. Městu na Labi krize vloni vzala ve formě nižších příjmů tři a půl milionu korun a letos se situace k lepšímu těžko zlepší. Smiřice proto sestavily rozpočet se střízlivými výdaji a vyčkají aspoň pět měsíců, jak se budou příjmy vyvíjet.

Pokud by musely investice omezit, zřejmě by došlo na úvahy o menším rozsahu prací při chystané stavbě parkovacích ploch. Parkoviště na sídlišti letos určitě bude, můžeme se ale bavit o rozsahu prací a nákladů, upřesnil.

...


Aktualizace článku 19.03.2010, 10:46:40

Festival? Podle starosty událost roku a velká reklama pro město

Datum vydání: 18. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Zámecká kaple bude na přelomu března a dubna místem konání Smiřických svátků hudby

Město se chystá na Smiřické svátky hudby. Sedmý ročník mezinárodního hudebního festivalu bude zdejší zámecká kaple hostit od 30. března do 5. dubna. Do Smiřic letos zamíří kromě jiných umělci z Japonska, Peru nebo Bolívie.

Festival je u nás událostí roku a znamená obrovské zviditelnění města. Zároveň přitáhne do kaple spoustu lidí, kteří tak mohou ocenit skvělou akustiku a spatřit nádherný interiér národní kulturní památky. Kaple se opravovala třicet let, tak by byla škoda nechat ji zavřenou, zdůraznil starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Sedmý ročník festivalu se bude od předchozích lišit jen nepatrně. Taháky jsou jednoznačné, což bylo vidět i z toho, jak rychle zmizely vstupenky na některé koncerty, dodal. Sdělil, že vyprodány už jsou kromě slavnostního zahajovacího také šestý a sedmý koncert. V něm se kromě Radima Hladíka a jeho kapely Blue Effect představí bývalý člen skupiny Lucie Michal Dvořák a duchovní otec festivalu Jaroslav Svěcený se svým mimořádně úspěšným vícežánrovým hudebním projektem Vivaldianno. V něm se s etnickými nástroji představí i hudebníci z Peru a Bolívie. Mimochodem, Jaroslav Svěcený bude ve Smiřicích účinkovat každý den.

Takřka vyprodán je rovněž čtvrtý koncert nazvaný Ve znamení zpěvu. K atraktivním osobnostem festivalu bude rovněž patřit vycházející japonská klavírní hvězda Eri Goto, která zahraje na nástroj značky Petrof. Dovolil jsem si proto pozvat i pana Petrofa, uvedl Luboš Tuzar.

Smiřické svátky hudby potěší návštěvníky nejen zvukovými vjemy, ale i dalšími formami umění. Po dobu konání festivalu bude v Erbovním sále navazujícího objektu takzvaného Důchodu k vidění výstava malířky Jarmily Králové a akademického sochaře Milana Martiníka.

Smiřice zároveň zájemcům umožní prohlídku stálé expozice sochaře a medailéra Milana Knoblocha, místního rodáka a čestného občana. Výstava je umístěna ve spojovacím krčku mezi kaplí a zámkem.


Aktualizace článku 23.03.2010, 09:33:12

Královéhradecko - Nasedněte na kolo a vydejte se na výlet

Datum vydání: 18. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 

Dva týdny před jarními svátky se smiřická Dvorana promění v jeden velký Velikonoční jarmark. Kromě nazdobených kraslic a pomlázek si budou moci návštěvníci v sobotu od 10 do 17 hodin prohlédnout či koupit různé druhy dekorací. Od 13 do 15 hodin bude otevřena kaple Zjevení Páně. Zájemci si ji mohou prohlédnout za doprovodu průvodce.


Aktualizace článku 23.03.2010, 08:44:39

Královéhradecko - Opilá žena spadla pod kola jedoucí lokomotivy

Datum vydání: 26. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (pl)

Do kolejiště pod lokomotivu byla stržena devětačtyřicetiletá žena. Ke zlé nehodě došlo v úterý asi o půl šesté na vlakovém nádraží ve Smiřicích.

Žena zřejmě telefonovala a nevšimla si soupravy vjíždějící do stanice. Vlak ji zachytil nárazníkem. Příčinou její nepozornosti mohlo být i 2,05 promile alkoholu, který jí byl později naměřen v krvi. Zpod lokomotivy ženu museli vyprostit záchranáři Správy železniční dopravní cesty. Přivolaná zdravotnická služba ji pak odvezla do královéhradecké fakulktní nemocnice.


Aktualizace článku 29.03.2010, 10:06:57

Obnovu kaple přibrzdí peníze

Datum vydání: 21. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Oprava fasády smiřické národní kulturní památky bude pokračovat, ovšem vzhledem k nízké dotaci v omezené míře.

Místní radnice se letos opět pustí do opravy fasády národní kulturní památky, zámecké kaple Zjevení Páně. Rozsah prací však nebude zdaleka takový, jak město původně předpokládalo.

Ministerstvo kultury sice vyhovělo žádosti Smiřic o dotaci, ovšem slíbilo opravu podpořit jen částkou 560 tisíc korun.

To je vzhledem k předpokládaným nákladům, které dosáhnou čtyř a půl milionu korun, jen zlomek. Uvažujeme proto, zda za takové peníze je možné vůbec opravit alespoň nějakou logickou část. Asi to tak budeme muset vyřešit, protože vracet dotaci určitě nechceme, řekl starosta Smiřic Luboš Tuzar. Uvažujeme proto o tom, že opravíme jen fasádu vrchní části věže, která je vzhledově v nejhorším stavu, dodal. K penězům od státu chtějí Smiřice přidat i nějaké prostředky ze svého. S příspěvkem počítáme, ale co nejmenším, protože peníze potřebujeme i na jiné věci, vysvětlil starosta.

Letošní díl prací na kapli město Smiřice zajistí pravděpodobně v letních měsících. Opravu dalších částí fasády budou muset Smiřice odložit na další roky.
Do podobné situace se zdejší radnice nedostala poprvé. Už vloni musela vymýšlet, co udělá s výrazně nižší dotací, než jakou na opravu fasády kaple potřebovala. Tehdy získala od státu půl milionu, přičemž chtěla šest. Za to odstranila především vlhkost.

Obnova fasády smiřické zámecké kaple Zjevení Páně zahrne její očištění, lokální opravy, konzervaci a zhotovení nového nátěru. Achillovou patou fasády této národní kulturní památky je totiž právě nátěr.

Ten sice pochází z počátku devadesátých let, ovšem pohledově se jeví mnohem starší. Na vině jsou mechy a lišejníky, které způsobily zpráškovatění barvy. Ta se proto za deště z fasády vymývá, vysvětlil podstatu problému starosta Luboš Tuzar.
Obnova fasády kaple neohrozí tradiční prázdninové nedělní prohlídky kaple. A to i přesto, že práce radnice plánuje na léto.

Barokní zámecká kaple, jejíž základní kámen byl položen v roce 1699, je zejména kvůli nádhernému interiéru národní kulturní památkou. Někteří stavbu dokonce označují za nejkrásnější barokní objekt severně od Alp. Ve 49 metrů vysoké věži je umístěn 1,4 tuny vážící zvon Egidius, perlou kaple jsou však vloni obnovené varhany z roku 1763. Jejich oprava stála tři miliony korun, většinu peněz na to Smiřice dostaly ze státního rozpočtu.


Aktualizace článku 27.03.2010, 19:07:26

Jarní svátky ve Smiřicích tradičně ozdobí krásná hudba

Datum vydání: 21. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Ivana Fričová

Mezinárodní hudební festival Smiřické svátky hudby, který se každoročně koná v místní nádherné barokni kapli, letos začíná už v úterý 30. března.
Autorem dramaturgie sedmého festivalového ročníku je opět houslový virtuos, královéhradecký rodák a patriot Jaroslav Svěcený. K hostování přizval vynikající interprety, známé umělce i vlastní dceru.
O známých jménech, krásné hudbě i úspěchu jeho dcery Julie jsme mluvili v následujícím rozhovoru.

Letošní Smiřické svátky hudby se uskuteční ve dnech 30. března až 5. dubna. Jaký program jste připravil?

Nádherná a akusticky výjimečná kaple Zjevení Páně, která je součástí zámeckého komplexu, se rozezní deseti koncerty. Dienzenhoferův architektonický skvost tak o velikonočních svátcích ozdobí nejen oltářní obraz slovutného Petra Brandla či nesmírně cenné fresky, ale rovněž zvučná a slibná jména interpretů, kteří v těchto historií provoněných prostorách vystoupí. Přizval jsem ke spolupráci dva pražské komorní orchestry, sólisty opery Národního divadla Alžbětu Poláčkovou a Vratislava Kříže, japonskou vycházející klavírní hvězdu Eri Goto, houslisty Danu Vlachovou, Martina Kose a svoji dceru Julii Svěcenou, renomovaného violistu Karla Untermüllera, trumpetistu Vladimíra Rejlka, kytaristu Miloslava Klause, varhaníky Josefa Popelku či Václava Uhlíře.

Zajímavou volbou jsou každý rok špičkoví umělci dalších hudebních žánrů. Jak tomu bude letos?

Příležitost dostane například mladý pěvecký sbor Vrabčáci z Jablonce nad Nisou se sbormistrem Pavlem Žurem a třešinkou na festivalovém dortu budou bezpochyby interpreti jiných žánrů - zpěvačka Jitka Zelenková a šéf kapely Karla Gotta Pavel Větrovec, i vystoupení skupiny Blue Effect a projektu Vivaldianno, které se pro mimořádný zájem uskuteční hned dvakrát. Dnes již platinové CD Vivaldianno doplnilo i zbrusu nové DVD, kde na etnické nástroje hrají také interpreti z Bolívie a Peru, které se podařilo získat i na smiřický festival.

Program Smiřických svátků je obsáhlý. Řekněte, na co se mohou těšit návštěvníci nejsvátečnějšího koncertu na Velikonoční pondělí?

Tento koncert bude ve znamení slavných skladeb Wolfganga Amadea Mozarta. Pod taktovkou dirigentky Miriam Němcové zazní Exultate iubilate, Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr i nádherná Korunovační mše, kde se mimo jiné představí i výtečná sopranistka Ludmila Vernerová.

Mluvil jste o své patnáctileté dceři Julii, která vás také v programu doprovodí. Má za sebou velmi čerstvý velký úspěch...

Dokonce dva během jednoho měsíce! Zvítězila na Mezinárodní soutěži mladých hudebníků Concertino Praga v oboru sólové housle a je po čtyřiceti letech další českou vítězkou v této kategorii. V polské Poznani navíc získala druhou cenu a zvláštní cenu poroty - Nejvýraznější osobnost soutěže - na Mezinárodní soutěži Georga Philippa Telemanna.

Součástí festivalu Smiřické svátky hudby bude také výstava výtvarného umění. Prostory smiřické kaple tentokrát ozdobí obrazy Jarmily Králové a sochy Milana Martiníka.


Aktualizace článku 27.03.2010, 19:15:59

Smiřice vykročily vstříc Velikonocům

Datum vydání: 22. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (red)

Kraslice, pomlázky a další dekorační předměty, které k Velikonocům a začátku jara patří, mohli obdivovat návštěvníci Kulturního střediska Dvorana ve Smiřicích. Sobotní Velikonoční trhy si však užily také děti. Pro ně byl připraven tvořivý koutek, kde si samy vyrobily jarní dekoraci, kterou si odnesly domů. Pro milovníky varhan a historie byla otevřena kaple Zjevení Páně.


Aktualizace článku 23.03.2010, 12:56:09

Královéhradecko - Zaparkovaný vůz se stal terčem vandala

Datum vydání: 22. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (red)

Pořádné překvapení čekalo na majitele vozu stojícího na parkovišti v ulici Generála Govorova. Muž se k autu vrátil po několika dnech a nestačil se divit. Neznámý vandal mu promáčkl přední blatník a ještě poškrábal lak karoserie. Majitel auta škodu odhadl na pětadvacet tisíc korun, uvedla mluvčí hradecké policie Marta Trávníčková. Pachateli v případě dopadení hrozí až roční vězení.


Aktualizace článku 23.03.2010, 13:50:14

Smiřice prodávají část obecních bytů

Datum vydání: 23. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Město se zbaví tří desítek obecních bytů. Prodá je nájemníkům a z výtěžku opraví jiné domy. Na sídlišti zároveň chystá výstavbu parkovacích ploch.

Největší investiční akcí města bude letos stavba parkoviště. O tom, ve které ze tří lokalit vznikne, rozhodnou peníze.

Město vlastní necelou stovku bytů a zhruba tří desítek se zbaví. Prodá je nájemníkům a z výtěžku opraví jiné domy. Na sídlišti Generála Govorova zároveň chystá výstavbu parkovacích ploch.

Obdrželi jsme asi pětadvacet žádostí o prodej bytů do osobního vlastnictví. Zastupitelstvo tomuto kroku vyšlo vstříc. Pak se ještě ozvali další zájemci, takže se jedná asi o třicet bytů ve třech domech v různých částech města, řekl starosta Smiřic Luboš Tuzar. Dodal, že smlouvy by mohly být podepsány v létě nebo na podzim.

Město počítá s tím, že z prodeje bytů nájemníkům získá kolem pěti milionů korun. Ty hodlá použít na opravy budov, které prodávat nechce. Jde především o bytový objekt v areálu zámku a domy s pečovatelskou službou. U některých budov uvažuje o opravách fasády, jinde chystá výměnu oken. Něco málo bychom chtěli udělat už letos, plánuje Luboš Tuzar.

Největší investicí smiřické radnice v letošním roce se však stane výstavba parkovacích ploch na sídlišti Generála Govorova. V této části města je situace s nedostatkem parkovacích míst kritická, takže auta parkují všude možně. To ztěžuje průjezdnost ulic například hasičskými vozy. V plánu máme postavit parkoviště ve třech místech s celkem čtyřmi desítkami nových parkovacích míst. To by mělo nedostatek stání vyřešit. Největší parkoviště má vyrůst u domů nedaleko mateřské školy, dvě menší plánujeme u kotelny a u domu s pečovatelskou službou, přiblížil lokality smiřický starosta.

Parkoviště mají v uvedených lokalitách vzniknout v průběhu dvou až tří let. Jisté je, že nějaké parkoviště Smiřice postaví už letos, ovšem kde se bagry zakousnou do země letos, zatím neví. Bude záležet na příjmech města z daní. Pokud se situace bude vyvíjet dobře, chce město postavit největší parkoviště. To má stát kolem tří milionů, menší zhruba dva miliony.

Počkáme tak pět měsíců a uvidíme, jaká bude finanční situace. Rozhodnutí padne v červnu, takže výstavba by probíhala někdy v době od července do října, předpokládá první muž smiřické radnice.


Aktualizace článku 27.03.2010, 19:19:32

Sporem romských rodin ve Smiřicích se má znovu zabývat hradecký krajský soud

Datum vydání: 26. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čtk)

Loňským incidentem mezi romskými rodinami ve Smiřicích, při němž byl použit i granát, se má znovu zabývat Krajský soud v Hradci Králové. Případ mu včera vrátil k novému projednání Vrchní soud v Praze. Podle něj není jasné, kolik lidí mohl granát zabít a jak vůbec dospěl prvoinstanční soud k tomu, že obžalovaní chtěli někoho usmrtit.

Hradecký soud uložil v prosinci loňského roku za trestný čin obecného ohrožení Josefu Potočkovi a Patriku Vachovi 12,5 a 13 let vězení. Podle spisu se v okolí místa dopadu granátu nacházelo zhruba 15 lidí. Pokud by funkční obranný granát explodoval, měla by zbraň smrtící účinky do vzdálenosti několika desítek metrů. Granát neexplodoval, protože neměl odjištěnu takzvanou dopravní pojistku. Ozbrojen jím byl podle soudu Vach. Potoček granát na výzvu Vacha odjistil a odhodil. Potoček ani Vach se k hození granátu nepřiznali a svalovali vinu jeden na druhého.

Spolu s nimi byl souzen i Martin Huňák, který při útoku vykřikoval různé nadávky a urážky a do dveří domku bodl například vidle. Krajský soud mu uložil podmíněný trest. Proti rozsudku se neodvolal.


Aktualizace článku 30.03.2010, 09:34:59

Zítra začínají Smiřické svátky hudby

Datum vydání: 29. 3. 2010
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čer)

Od zítřejšího dne až do pondělí 5. dubna bude zámecká kaple Zjevení Páně patřit krásným tónům. Slavnostním zahajovacím koncertem, v němž vystoupí i duchovní otec festivalu Jaroslav Svěcený, zde začíná sedmý ročník Smiřických svátků hudby. Pořadatelé pro návštěvníky připravili deset koncertů, mezi nimiž nebude chybět ani Vivaldianno, veleúspěšný projekt Jaroslava Svěceného a bývalého člena skupiny Lucie Michala Dvořáka. Představí se i skupina Blue Effect s Radimem Hladíkem či dvojice hudebníků z Peru a Bolívie. Na mezinárodním festivalu ve Smiřicích zahraje také japonská klavíristka Eri Goto a další umělci.


Aktualizace článku 30.03.2010, 13:08:41