www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2009 | Prosinec
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Kuželna ve Smiřicích opět otevřena

Datum vydání: 29. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (ld)

Hodnota zrekonstruovaného prostoru činí přes šest set tisíc korun

Na sklonku roku 2009 se uskutečnilo slavnostní otevření nově zrekonstruované kuželny Klubu kuželkářů Zálabák ve Smiřicích.

Mezi hosty byli mimo jiné Jiří Jančálek (předseda České kuželkářské asociace), Jiří Pekař (předseda Krajského sdružení ČSTV), Stanislav Nosek (předseda krajského svazu kuželek), Roman Chlebníček (předseda KK Zálabák Smiřice) a další.

Úvodní proslov přednesl předseda výkonného výboru Klubu kuželkářů Zálabák Smiřice Roman Chlebníček, jenž poděkoval všem sponzorům, kteří se podílejí na činnosti klubu.

Kuželky se hrály ve Smiřicích odedávna, ale organizovaně se začalo koulet od roku 1938. Těmito slovy začíná kniha 50 roků kuželkářského sportu ve Smiřicích autorů Zdeňka Runkase a Bohumíra Šmejdy, doplněná Jaroslavem Hažvou, s podtitulem Dvanáct let ze sedmdesáti. Zdejší klub nyní píše další historickou etapu po sedmdesáti letech, a to komplexní vnitřní přestavbu.

V roce 2009 se událo mnoho podstatných změn v životě kuželny. Byl zvolen nový výkonný výbor klubu, dány základy pro poskytnutí dotace na rekonstrukci kuželny. Po půlroční přípravě dokumentace (obsahuje téměř dvě stě listů) došlo na samotnou rekonstrukci v období říjen až prosinec. Celková hodnota nově zrekonstruované kuželny činí 614 546 korun.

Posláním klubu je zabezpečit sportovní vyžití jak samotným členům, tak i zájemcům z řad široké veřejnosti. Hlavním cílem je výchova mladé generace a její zapojení do činnosti klubu.

Smiřičtí kuželkáři se mohou pochlubit touto výchovou, neboť v jejich řadách působil člen prvoligového oddílu SKK Primátor Náchod a člen užšího kádru reprezentace ČR Jaroslav Hažva ml.

Nemalé úkoly stojí před klubem v nejbližším období, a to získat pozemky v okolí kuželny do vlastnictví, zabezpečit dostatek finančních prostředků pro nový kabát kuželny, která si to rozhodně zaslouží.

V závěru přišlo na řadu slavnostní přestřižení pásky. Po něm následoval historický moment - první hod na nově zrekonstruované dvoudráze, který provedli nestor klubu Bohumír Šmejda (89 let) s Václavem Prokopem. Tečkou slavnosti byly společenské hry na dvoudráze i mimo ni.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:03:21

Vánoční výzdoba není díra, kterou z radnic utíkají peníze, míní čtenář

Datum vydání:  1. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Zuzana Plocková

Většina východočeských měst už svítí vánočně. Někde symbolickým spínačem pohnul starosta. Jinde se to stalo nenápadně ze dne na den. Na několika místech se obecní stromky rozzáří tento týden.

...

Smiřičtí sice oficiální obecní strom na volném prostranství také nenachystali, městečko však bude slavnostně osvětleno a vánočně vyzdobili kapli Zjevení Páně.

...


Aktualizace článku 02.12.2009, 09:56:38

Otázka pro starostu Smiřic Luboše Tuzara

Datum vydání: 2. 12.  2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: 

Jak se u vás zvýší daň z nemovitosti a kolik tím město získá?

V srpnu jsme zvýšili koeficient z jedničky na dvojku, což by dvakrát zvedlo daň z nemovitosti, ale protože potom se objevil takzvaný Janotův balíček, tak jsme v listopadu koeficient zase stáhli. To znamená, že u nás se daň z nemovitosti změní jen vládním opatřením, což dělá asi 1,7 násobek stávajícího stavu. Letos máme vybrat na dani z nemovitosti 1,6 milionu, příští rok by to mohlo být 2,7 milionu. Zvýšení příjmů otevírá prostor pro investice, takže budeme moci postavit parkovací místa na sídlišti.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:04:46

Pardubický zpěvák natočil vánoční hymnu New Yorku!

Datum vydání: 2. 12.  2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (svp)

Jiří Ševčík jako jediný z Evropy získal oprávnění zpívat song Richarda Curriera.

Pardubickému zpěvákovi Jiřímu Ševčíkovi se povedla nevídaná věc.
Jako jediný člověk v Evropě získal oprávnění zpívat píseň, která se podle všeho stane oficiální vánoční hymnou amerického města New York.
Úplnou náhodou jsem na internetu narazil na skladbu o Vánocích v New Yorku, jež se mi velmi zalíbila nejen proto, že jsem tam už svátky trávil. Přes Facebook jsem kontaktoval jejího interpreta Eda Rambeaua. Poslal jsem mu videa mnou nazpívaných písní a on se k nim velmi hezky vyjadřoval. Dokonce mě přirovnal k mladému Sinatrovi. Líbil se mu můj hlas i styl, popisuje sólista big bandu Felixe Slováčka Jiří Ševčík, jak cesta k písni New York at Christmas začala.
Postupně si zpěváci vyměnili svá videa a Jiří Ševčík se stal jakýmsi arbitrem Rambeauových nevydaných písní. Zároveň vytušil příležitost získat základ na tuto vánoční píseň o New Yorku.
Byla to šance získat studiový záznam instrumentální linky bez zpěvu, ale Rambeau mi řekl, že to není možné. Ale poslal mi e-mail na autora skladby a mám to prý zkusit u něj, vzpomíná pro deník Jiří Ševčík.

Autor Richard Currier je poměrně slavný skladatel a jeho písně zpívají i takoví bardi, jako třeba Tony Bennett. Původně však nechtěl dát základ písně z ruky.

Nejdříve vše striktně odmítl. Píseň cizímu člověku z druhé strany světa poslat nechtěl. Poté viděl moje tři videa na internetu a lehce ustoupil. Prý za sto dolarů bude základ můj, ale směl bych ji zpívat jen jednou na koncertě, navíc s totálním zákazem záznamu, vypráví Jiří Ševčík.

Nakonec se ale stalo nečekané. Po poslechu dalších Ševčíkových nahrávek mu Currier poslal pochvalu a dovolil mu, aby skladbu natočil a zároveň s ní mohl nakládat v Evropě. Prý by si považoval za čest, kdybych jeho píseň natočil. Skladbu jsem tedy ve studiu nahrál a můj kolega z big bandu Aldis Radek Škeřík do ní zaranžoval další nástroje, dodává Jiří Ševčík.

Evropskou premiéru bude mít skladba na vánočním koncertu big bandu v královéhradeckém Aldisu v pondělí 14. prosince od 19.30 hodin. Favorit na oficiální vánoční píseň New Yorku zazní i v Novém Bydžově týden poté od 19 hodin v Jiráskově divadle. CD s touto peckou má spatřit světlo světa tento měsíc.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:07:35

Jsou nezaměstnaní konající veřejně prospěšné práce pro obce výhrou?

Datum vydání: 4. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 

Luboš Tuzar, starosta města Smiřice:

Tuto možnost využíváme, ale je velmi těžké nabrat lidi, kteří jsou ochotní pracovat. Drtivá většina nechce. Za poslední roky jsme vyzkoušeli několik takových osob. Jejich počet se zúžil na pár jednotlivců, kteří jsou schopní udržet pracovní morálku, a my je nemusíme třikrát denně honit z hospod zpátky ke košťatům. Problém není v prospěšných pracích, ale v lidech.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:08:52

Při konfliktu Romů ve Smiřicích k tragédii naštěstí nedošlo, funkční granát nevybuchl

Datum vydání: 8. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Karel Hrazděra

Spor mezi Romy, který mohl skončit smrtí nebo těžkými zraněními, řeší od včerejška královéhradecký krajský soud. Na lavici obžalovaných usedli tři muži z Jaroměře, kteří čelí obžalobě z několika trestných činů, mezi nimiž je i násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, obecné ohrožení a nedovolené ozbrojování. V případě prokázání viny jim hrozí odnětí svobody na dvanáct až patnáct let, případně výjimečný trest.

Podle obžaloby se 37letý Martin Huňak, o deset mladší Josef Potoček a 33letý Patrik Vach trestných činů dopustili 14. dubna letošního roku kolem 18.45 hodin ve Smiřicích. V prostoru před zdejšími domky nejdříve vyhrožovali a křičeli na obyvatele, kteří se zde nacházeli, aby jim řekli, kde bydlí jedna romská rodina. Všechno roztřískáme. Zmlátíme vás, zabijeme vás, domy vypálíme. Dnes tady všichni pochcípáte, křičeli obžalovaní podle státní zástupkyně Lenky Faltusové. Přitom házeli na místě nalezenými předměty.
Martin Huňak našel vidle, kterými šermoval a posléze i bodl do dveří jednoho domku. Spoluobžalovaný Vach potom vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo, cituje rozsudek.

Vach poté hodil granát Potočkovi a následně všichni společně bez svolení vnikli do domu jednoho nájemce. I jemu vyhrožovali, že ho vypálí s celou rodinou, přičemž obžalovaný Potoček stále držel v ruce granát.

Když obžalovaní domek opustili, do společného dvora přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili čtyři Romové, kteří napadli Huňáka a Vacha. Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Podle státní zástupkyně tak Potoček skutečně učinil a hodil granát do prostoru nacházejícího se naproti domku, do oploceného místa určeného pro domácí zvířata, a to se slovy: Hodil jsem granát, utíkejte.

Na druhou pojistku zapomněl

V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně devět lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti.

Funkční obranný granát se smrtícím účinkem do vzdálenosti několika desítek metrů naštěstí nevybuchl z důvodu neodjištění dopravní pojistky, zajišťující vrhovou pojistku, řekla státní zástupkyně. Dodala, že všichni tři obžalovaní poté z místa utekli.

Jako první z obžalovaných vypovídal u soudu Martin Huňak, který je stíhán na svobodě. Řekl, že smiřická rodina v minulosti napadla jeho dceru na svatbě, problémy s ní měl i jeho bratr. V osudný den se obžalovaní sešli v Josefově, kde vypili v restauraci několik piv. Poté odjeli do Smiřic, kde se také nejdříve posilnili několika pivy. Pak se vydali hledat zmíněnou rodinu. Chtěli jsme jim jen domluvit, aby dali pokoj, tvrdil Huňak. Přiznal také, že vidlemi do dveří bodl. Kdo granát hodil, si však nevzpomněl. Neměl jsem s ním nic společného. Byl jsem moc opilý, poznamenal. Rovněž uvedl, že svého jednání lituje a že po tomto incidentu přestal pít alkohol.
Josef Potoček u soudu vypověděl, že granát hodil Vach. Myslel jsem, že to je maketa. Neřekl mi, kde k ní přišel. Trvám na tom, že jsem granát nehodil, reagoval na obžalobu.

Potoček dal granát k puse, pak ho hodil. Viděl jsem to, tvrdil v soudní síni Vach. Odmítl také Potočkovo tvrzení, že mu měl poslat do vazební věznice dopis, aby vzal vinu na sebe. Jen jsem mu napsal, aby mluvil pravdu, oponoval včera u soudu.

Hlavní líčení u hradeckého krajského soudu je naplánováno do středy.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:13:04

Načerpal 40 litrů, pak odjel bez placení

Datum vydání: 9. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (mb)

Natankovat benzín za pět prstů se rozhodl neznámý mladík. Stalo se tak u čerpací stanice v Palackého ulici. Z auta vystoupil mladý muž v montérkách. Po natankování více než čtyřiceti litrů paliva rychle nasedl do vozu a ujel, popisuje královéhradecká policejní mluvčí Marta Trávníčková. Škoda byla obsluhou benzínky vyčíslena na 1100 korun.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:13:56

Kdyby granát vybuchl, byly by tresty přísnější, potvrdil soudce

Datum vydání: 10. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Karel Hrazděra

Úhrnné tresty odnětí svobody, z toho dva nepodmíněné, uložil včera krajský soud třem mužům z Jaroměře.

Na třináct let do vězení se zvýšenou ostrahou poslal třiatřicetiletého Patrika Vacha, o půl roku kratší dobu by si měl ve stejném vězení odsedět sedmadvacetiletý Josef Potoček. Pouze s dvouletým trestem, podmíněně odloženým na zkušební dobu tří let, odešel ze soudní síně sedmatřicetiletý Martin Huňak.

Obžalovaní se podle senátu společně dopustili několika trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo obecné ohrožení ukončené ve stadiu pokusu.

Podle obžaloby se muži trestných činů dopustili 14. dubna letošního roku kolem 18.45 hodin ve Smiřicích. V prostoru před zdejšími domky v Cukrovarské ulici nejdříve křičeli na obyvatele, aby jim řekli, kde bydlí jedna romská rodina.

Všechno roztřískáme. Zmlátíme vás, zabijeme vás, domy vypálíme. Dnes tady všichni pochcípáte, vyhrožovali a přitom házeli na místě nalezenými předměty.

Martin Huňak našel vidle, kterými šermoval a posléze i bodl do dveří jednoho domku. Spoluobžalovaný Vach potom vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo, cituje rozsudek. Vach poté hodil granát Potočkovi a následně všichni společně bez svolení vnikli do domu jednoho nájemce. I jemu vyhrožovali, že ho vypálí s celou rodinou, přičemž obžalovaný Potoček stále držel v ruce granát.
Když obžalovaní domek opustili, do společného dvora přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili čtyři Romové, kteří napadli Huňaka a Vacha. Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Podle státní zástupkyně tak Potoček skutečně učinil a hodil granát do prostoru nacházejícího se naproti domku, do oploceného místa určeného pro domácí zvířata, a to se slovy: Hodil jsem granát, utíkejte.

V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně sedm lidí, mezi nimiž byly i nezletilé děti. Podle soudních znalců byl obranný granát funkční a měl smrtící účinek do vzdálenosti několika desítek metrů.
Naštěstí nevybuchl, protože Potoček neodjistil dopravní pojistku, zajišťující vrhovou pojistku. Nejblíže dopadu granátu byly děti, tvrdili svědci. Na místě se nacházelo více osob. V případě, že by granát vybuchl, tak by měli smůlu. Pravděpodobně by došlo k úmrtí mnoha lidí, řekl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Josefu Potočkovi a Patriku Vachovi, kteří byli v minulosti již několikrát soudně trestáni, hrozilo deset až dvanáct let vězení, případně výjimečný trest. Soud však obžalovaným uložil tresty na spodní hranici zákonné sazby.

Kdyby granát vybuchl a došlo k následkům, určitě bychom se bavili o jiných relacích trestu, poznamenal soudce.

Rozsudek ještě není pravomocný. Zatímco Martin Huňak svůj trest přijal, ostatní obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:17:39

Co přejí starostové lidem do roku 2010?

Datum vydání: 31. 12. 2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý

Luboš Tuzar, Smiřice:

Bude to možná znít jako fráze, ale všem bych chtěl popřát hodně štěstí a především zdraví. To je skutečně to nejdůležitější. Zdraví mnozí berou jako samozřejmost a začnou si ho vážit, až když mají nějaké zdravotní problémy. Všem přeji hodně úspěchů v osobním životě i v práci, ať máme co nejméně starostí. Smiřicím přeji, aby se dál rozvíjely, k čemuž se na úřadě budeme snažit vytvářet podmínky. Například v příštím roce se občané konečně dočkají nových parkovacích míst na sídlišti generála Govorova.


Aktualizace článku 04.02.2010, 18:18:27