www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2009 | Srpen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Fasádu kaple Smiřice opraví, ale jen částečně  

Datum vydání:  18.8.2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (čer)

číslo: 192

V září nebo v říjnu se město pustí do odvlhčení objektu zámecké kaple Zjevení Páně a dlouho plánované opravy její fasády.

Na dvacet let staré fasádě však odborná firma provede jen nejnutnější práce, protože na celkovou opravu, o níž smiřická radnice usiluje už několik let, se nepodařilo získat od státu peníze v potřebné výši. Ministerstvo kultury schválilo pro Smiřice půl milionu korun, ovšem plánované náklady na kompletní obnovu fasády se pohybují kolem šesti milionů korun.

"Uděláme lokální úpravy fasády, tedy místa, která se odlupují, a zaměříme se na další problém kaple, odstranění vlhkosti," uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Vysvětlil, že kvůli vzlínání vlhkosti do objektu se bude muset odebrat část zeminy a objekt odizolovat. Vlhkost zatím způsobuje "jen" mapy na stěnách, ale časem by mohla národní kulturní památce ublížit víc. Uvedené práce, které město hodlá provést na podzim, zřejmě v září či v říjnu, přijdou na 550 tisíc korun. Půl milionu bude z dotace od ministerstva kultury, 50 tisíc korun dá do kaple smiřická radnice.

Plánu na celkovou opravu pláště barokní památky se však město nevzdává. O dotaci v potřebné výši bude žádat i v příštím roce. "Bez ní se do toho nepustíme. Město má také jiné potřeby," vysvětlil starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Kaple je jedinou částí zámeckého areálu vlastněnou městem, která nemá fasádu v pořádku. Takzvaný důchod i spojovací krček mezi kaplí a zámkem ji dostaly v předchozích letech. Fasáda sice není tak stará, byla opravena a natřena v devadesátých letech minulého století, ale působení lišejníku a řas udělalo své.

Bude jí proto třeba nejen natřít, ale také mechanicky očistit od odlupujících se částí a chemicky ošetřit a nakonzervovat.


Aktualizace článku 18.08.2009, 09:51:19

Krize vezme Hradci desítky milionů, Smiřice se musejí vzdát parkoviště

Datum vydání:  13.8.2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: Martin Černý
číslo: 188

Nižší příjmy nutí města a obce šetřit, takže samosprávy omezují investice. Například Nechanice zřejmě opět sáhnou na hřbitov.

Hospodářská krize už tvrdě dopadá také na příjmy měst a obcí. Chybí jim miliony, s nimiž počítaly, proto snižují výdaje a omezují investice. Například Smiřice nepostaví plánované parkoviště, Nechanice možná opět odloží obnovu hřbitova. Příští rok? Bude ještě hůř!

...

Smiřice se musely některých záměrů vzdát. Krize například vystavila stopku plánované výstavbě parkoviště u kotelny na sídlišti Generála Govorova za 1,3 milionu korun. Zastupitelstvo už schválilo i škrty v různých kapitolách rozpočtu ve výši zhruba jednoho milionu korun. "Odhaduji, že letos dostaneme o dva a půl milionu méně než jsme uvažovali," řekl smiřický starosta Luboš Tuzar.

...


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:37:36

U Smiřic strhl vítr elektrické vedení

Datum vydání:  19.8.2009
Zdroj: Hradecké noviny 
Autor: (red)

číslo: 193

Pondělní večerní bouřka natropila v okolí Hradce zřejmě nejvíce problémů na Smiřicku. Například silnici směrem od Černožic blokoval spadlý strom. "Zasahující hasiči zde pod větvemi našli dokonce spadlé vedení elektřiny," říká mluvčí hasičů Martina Žahourková. V několika obcích na Smiřicku i proto několikrát během noci nešel elektrický proud.


Aktualizace článku 19.08.2009, 08:51:59