www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Historie města
Boguszów-Gorce
Plán akcí partnerských
měst v roce 2015
Spolupráce mezi školami
Archív událostí
Rok 2008
Rok 2007
Rok 2006
Malířský plener 2006
Setkání 2003
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
Fotogalerie
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Spolupráce a setkávání partnerských měst v roce 2008

Česká mše vánoční v Boguszów-Gorce

(článek byl publikován ve Zpravodaji 1/2009)

V sobotu 13. prosince koncertoval královéhradecký smíšený pěvecký sbor Smetana v našem partnerském městě Boguszów-Gorce. Vystoupení souboru bylo vánočním dárkem města Smiřice našim polským přátelům. Opláceli jsme tak vánoční koncert, který pro nás ve Dvoraně připravili polští zpěváci a hudebníci v předchozím roce. Součástí programu tehdy byla i ochutnávka tradičních polských vánočních pokrmů.

Koncert sboru Smetana se uskutečnil v kostele Svaté trojice v Boguszówě. Sbor nejprve zazpíval mše, poté následovaly známé koledy a koncert vyvrcholil přednesem nejznámější české vánoční mše „Hej mistře“ od J. J. Ryby. Vystoupení se sborem připravila sbormistryně Lenka Lipenská. Sólový part soprán zpívala Iva Bílková, alt Hana Juričková, tenor Karel Růžička a bas Michal Medek. Na varhany, které nejprve opravil, koncertoval Michal Hanuš.

Zejména profesionální podání Rybovy mše vzbudilo uznání a obdiv mile překvapených posluchačů. Rád bych touto cestou ještě jednou poděkoval celému souboru Smetana za vzornou prezentaci našeho města i české vánoční hudby a paní Haně Juričkové za organizační zajištění koncertu.

Ing. Milan Plšek, místostarosta


Den seniorů v polském městě Boguszów-Gorce

Setkání smiřických a boguszowských seniorů se uskutečnilo 22. listopadu od 16 hodin. Místní organizaci Svazu důchodců ČR zastupovalo 14 členů. Cílem setkání bylo mimo jiné navázat spolupráci s polskými seniory.


Střelecká soutěž

Smiřičtí střelci zorganizovali soutěž, které se zúčastnili i strážníci z Městské policie z Boguszowa. Zde je jejich poděkování:


Powitanie wiosny u źrodelka

(Článek byl publikován ve Zpravodaji 2/2008)

Na pozvání našich přátel z polského partnerského města Boguszów-Gorce jsme se 29. března zúčastnili slavnostního zahájení turistické sezóny 2008, které bylo spojeno s „přivítáním jara u studánky“ opředené legendou o zázračném uzdravení.

Akci připravili starosta města Boguszów-Gorce, svaz sudetských horských průvodců z města Walbrzych a místní středisko sportu a rekreace. Své turistické zajímavosti zde prezentovali i zástupci několika okolních měst. Zahájení proběhlo v kulturním domě, kde byl připraven bohatý kulturní program i několik příspěvků propagujících turistiku a ochranu přírody. Překvapením pro nás byla dokonalá znalost českých památek, ale i literatury a dějin, zejména od moderátora setkání a od našeho průvodce ke studánce.

Odpoledne následoval společný výlet do blízkého okolí Boguszówa, podél křížové cesty, netradičně symbolizující zaniklou hornickou činnost v této oblasti, ke studánce se zázračnou vodou. Napili jsme se vody, která dle staré legendy uzdravuje nemocné a omlazuje zdravé. Dále jsme lesem pokračovali k hájence do „Stodoly“, zde bylo připraveno malé občerstvení a společná procházka zakončena.

Stylová restaurace Stodola vznikla zdařilou rekonstrukcí skutečné stodoly, v klidném prostředí u lesa. I když se zázračné účinky vody ze studánky na nás stále ještě neprojevily, výlet do Boguszówa a poznání tamního okolí mohu vřele doporučit.

Ing. Milan Plšek, místostarosta města


 


Aktualizace článku 16.07.2009, 08:30:22