www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2009 | Červen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Jaký byl školní výlet? Audience u císaře Karla IV. 

Datum vydání: 04.06.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: H.Hendrychová, L.Malinová, pre
číslo 129  

Královští heroldi rozhlásili, že hrad Pecka poctí v úterý na svátek Filipa LP 2009 návštěvou Jeho Císařská Výsost Karel IV. Davy zvědavců se hrnuly celý den do hradních bran. Mezi nimi nechyběli vyslanci z panství Smiřických. Poselstvo tvořilo žactvo 5.A a 7.A školy smiřické. Do bran hradu vstoupili na pozvání agentury FABER, kterážto císaře a jeho hosty na hradě slavně přivítala a uspořádala bouřlivé ovace. Některým poslům dostalo se pozvání ke dvoru. Na trůn po korunovaci usedla královna Sabina a panoš Matěj byl pasován na rytíře. Po ukázce rytířského klání se hosté dozvěděli leccos zajímavého o životě císaře Karla IV. a jeho současníků. Co byla přeslice, jak se vyráběl pergamen, čím se psalo a co byl pardus? To všechno už víme. I kolik měří loket, čím rytíři bojovali, co si oblékali a jak se bavili u dvora. Po zábavné a poučné audienci se císař rozloučil a pozval na návštěvu jiného královského hradu. Poté se návštěvníci odebrali na prohlídku hradu Pecka. Nahlédli do černé kuchyně a propátrali mučírnu. Kastelánka se se všemi mile rozloučila a spokojené poselstvo ze Základní školy ve Smiřicích se vydalo na zpáteční cestu do 21. století.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:24:37

Smiřický hrnec letos ukončí africké rytmy 

Datum vydání: 11.06.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Silvie Špryňarová
číslo 135 

Přehlídka folkových a country kapel, Smiřický hrnec, již dávno překročila vlastní stín a z jednostranného festivalu se přehoupla do hudební akce mnoha podob. Přestože hlavní náplní zůstává tradiční folk, své místo si na scéně našli také zástupci jiných žánrů.

Další v pořadí, již jednadvacátý ročník začne psát svou historii v sobotu na fotbalovém hřišti po desáté dopoledne.

"Festival bude trvat po celý den od deseti do deseti hodin večer. Na pódiu se vystřídá deset kapel či interpretů. Kromě toho máme pro příchozí přichystánu soutěž o ceny. Nebude to nic těžkého, jednoduchý soutěžní kvíz," říká za organizátory Ladislava Reichová z městského úřadu.

Brány festivalu otevře svým vystoupením kapela My3.avi. Pražská pětičlenná formace slibuje osobitý folkový zážitek s jazzovým nádechem a příměsí popu.

Poprvé se na prknech Hrnce objeví Rudolf Křesťan, který s sebou přiveze písně z alba Dylanovky. "Určitě bude jedním z hlavních taháků festivalu. Přebásněné texty Boba Dylana nenechají nikoho klidným. Každý si však v programu najde to své," dodává Reichová.

Mezi dalšími interprety, kteří se na pódiu objeví, budou GrassRoad, Přelet M.S., Trijo s Martinou Trchovou, Petr Novák Revival Band, Hromosvod, Slávek Janoušek a Luboš Vondrák a Schovanky.

"Poprvé po letech nepřijede kapela Lokálka, avšak chtěli jsme dát prostor také mladým a méně známým kapelám," vysvětlila nepřítomnost hradecké skupiny Reichová.

O bouřlivý závěr celého dne se postará nepřeslechnutelná formace Tam Tam Orchestra. Šestice tanečníků a hudebníků využívá rozličné nástroje a čerpá především z brazilských, kubánských a afrických rytmů.

Mimo festivalový areál se návštěvníkům otevře zámecká kaple Zjevení Páně. Komentované prohlídky začnou ve 14 hodin a skončí v 17 hodin. Začátek každé z nich je plánován na každou celou hodinu. Vstupenky na festival jsou k dostání v předprodeji za 130 korun a pro děti za 30 korun. Na místě poté za 150 a 50 korun.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:26:59

Festival Smiřický hrnec přivedl na pódium českého Boba Dylana 

Datum vydání: 15.06.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Silvie Špryňarová
číslo 138  

Jednou z hvězd jedenadvacátého ročníku přehlídky mnoha hudebních žánrů byl Robert Křesťan.

Modré lavičky vyrovnané v úhledných řadách až do poloviny fotbalového hřiště, na nich posedávají návštěvníci v kovbojských kloboucích a popíjejí pivo. Téměř rodinnou atmosféru vytváří naprostá blízkost diváků k pódiu, na kterém se střídá jedna kapela za druhou. Mezi diváky sedí moderátor celého festivalu a živě s nimi diskutuje.

Právě tento obrázek se naskytl každému, kdo v sobotu zavítal na festival Smiřický hrnec, jenž potvrdil svou jedinečnost. Přestože s návštěvností to není nikterak oslňující hudební přehlídka, svým programem a atmosférou se řadí k těm nejúžasnějším.

"Smiřický hrnec byl jedním z prvních satelitních festivalů, který v republice vznikl. Do té doby existovala finále Porty v červenci a ještě jedna docela malá Porta v září v Litoměřicích. Jinak nic," popisuje začátky festivalu jeho dlouholetý moderátor Václav Souček.

Od písničkového humoru a satiry se za dvacet let svého působení přesunul Smiřický hrnec do roviny mnoha žánrů. Při letošním ročníku se na jednom jevišti vystřídaly bluegrassové kapely s čistým folkem či africkými a brazilskými rytmy.

"Neuvěřitelná odlišnost je to, co mě na Hrnci nejvíc láká. Jsem sice ortodoxní vyznavač bluegrassu a nedám na něj dopustit, ale dovedete si představit nějaký jiný festival, kde se vystřídají tak rozdílné žánry," říká jeden z návštěvníků Martin Kocáb.

Ozdobou celého dvanáctihodinového maratonu se stal Robert Křesťan, který představil své poslední album Dylanovky. "Přebásnit texty Boba Dylana je nesmírně těžký úkol. Jemu se to podařilo s brilantností," uvedl Souček.

Mezi dalšími účinkujícími se objevili Schovanky, Petr Novák Revival Band, Slávek Janoušek či Grassroad. Vrchol festivalu byl letos ve znamení afrických a brazilských rytmů. Skupina hudebníků a tanečníků Tam Tam Orchestra zakončila jedenadvacátý ročník Smiřického hrnce s nesmírnou energií.
 


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:29:40