www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2009 | Duben
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Smiřickou kaplí opět zněly varhany, zahájily festival  

Datum vydání: 08.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: 
číslo 83
 
Obnovené varhany z osmnáctého století, umístěné v zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích, se po letech opět rozezněly. Stalo se tak včera při zahajovacím koncertu hudebního festivalu Smiřické svátky hudby. "Varhany tady vždycky byly, tak jsme chtěli, aby kaple byla opět kompletní," přiblížil před časem jeden z důvodů obnovy nástroje smiřický starosta Luboš Tuzar. Oprava značně poškozených varhan stála zhruba tři miliony korun, přičemž největší část peněz pocházela ze státního rozpočtu. Dotace totiž činila 2,3 milionu korun. Částkou 150 tisíc korun pomohl Královéhradecký kraj, 91 tisíc vybrala veřejnost a zbytek peněz pocházel z rozpočtu města Smiřice. Místní radnice si kromě jiného cení podpory obyvatel, návštěvníků i přátel Smiřic, kteří vybrali již zmíněných 91 tisíc korun. Tyto peníze dárce za tři roky nashromáždili v kasičce při prohlídkách kaple nebo na zvláštním sbírkovém účtu.

Aktualizace článku 04.02.2010, 17:16:17

Smiřice slaví svátky hudby 

Datum vydání: 09.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Ivana Fričová
číslo 84
 

Už po šesté patří místní barokní kaple Zjevení Páně komornímu festivalu klasické hudby. Až do 13. dubna tady budou znít tóny houslí, varhan, cimbálu, harfy i syrové kytary.

Úterní zahajovací koncert Smiřických svátků hudby vzhlížel k unikátním varhanám. Desítky let nevydaly jediný tón, na jejich rekonstrukci byly potřeba velké peníze. Právě tyto varhany byly jedním z důvodů, proč východočeský rodák, houslový virtuos Jaroslav Svěcený, přišel s myšlenkou založit v tomto městečku hudební tradici. Návštěvníci každého z uplynulých ročníků přidali do kasičky slušný obnos, pomohl stát i sponzoři - a letos se tento unikátní nástroj z osmnáctého století zaskvěl v plné kráse a ušlechtilosti, po důkladné a především nákladné rekonstrukci.

"Moje rozpoložení by se dalo přirovnat ke stavu dokonalého štěstí," řekl při pohledu na oživlé varhany Jaroslav Svěcený. Společně, jen v sestavě Jaroslav Svěcený - housle a Václav Uhlíř - varhany, pak odehráli první, téměř posvátný koncert festivalu.

Program jeho dalších dnů je mnohem pestřejší. Dnešní večer tak trochu obrátí noty a kaplí budou znít lidové a velikonoční skladby v podání cimbálu, houslí a multižánrového komorního sboru. Nádherný zážitek slibuje páteční koncert - skladby světových autorů budou hrát harfenistka Kateřina Englichová, violistka Jitka Hosprová a lucemburský flétnista Carlo Jans.

Hudba s obrazy
Letošní Smiřické svátky hudby poprvé doplňují i výtvarná díla. V kapli vystavuje své rozměrné fotografické obrazy známý český fotograf Jadran Šetlík, který se ve své tvorbě v posledních letech vrací ke klasickému rodinnému portrétu.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:03:12

Spory dvou rodin jednoho etnika měl vyřešit hozený granát 

Datum vydání: 14.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (zr)
číslo 87
 
Brutální způsob vyřizování osobních účtů zvolil v noci ze soboty na neděli romský obyvatel Smiřic na Královéhradecku. Do domu, v němž se právě konala společná oslava zřejmě znepřátelené rodiny, hodil ruční granát. Ten naštěstí nevybuchl.

Podle místních se jednalo o vyřizování neshod uvnitř romské komunity. Spor údajně začal výhrůžkami malé skupiny Romů směrem k domu, v němž jejich "nepřátelé" právě pořádali rodinnou slavnost.

K výtržníkům údajně přijela posila v několika vozech. Svědkové uvádějí, že asi dvacítka Romů v automobilech byla kromě granátů ozbrojena i sekyrami.

Policie jednoho z násilníků zadržela jako možného pachatele několika trestných činů, a to výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, narušení domovní svobody a použití násilí proti jednotlivci a skupině osob. Nevybuchlou munici odvezli policisté k expertize.

"Zkoumají, proč granát nevybuchl," sdělila médiím v neděli policejní mluvčí Bronislava Škodová. "Po celou noc až do rána bylo u domu sedm hlídek Policie České republiky, aby zabránily dalším incidentům."

Vyhrocenou situaci mezi Romy ve Smiřicích se policistům podařilo uklidnit. Okolnosti zamýšleného teroristického činu vyšetřuje královéhradecká policie.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:04:36

Koledníci mířili na záchytku s denním předstihem 

Datum vydání: 14.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Silvie Špryňarová
číslo 87 

Víkend plný bujarých oslav zažily také Smiřice, kde vyvrcholily velikonoční svátky hudby. Při nich se poprvé rozezněly nové varhany v zámecké kapli. Závěrečný koncert měl ve své režii houslista Jaroslav Svěcený.
 


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:05:15

Romové řešili spor granátem 

Datum vydání: 14.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Silvie Špryňarová, Martin Brabec
číslo 87  

Konflikt, který mohl skončit tragédií, není jediným problémem, jímž komunita žijící ve Smiřicích město zaměstnává. Dluhy na nájemném už dosahují stovek tisíc korun.

Vyříkat si své neshody pomocí ručního granátu hodlaly dvě skupinky místních Romů. K potyčce, která byla slyšet daleko do okolí, však zavčasu přijela královéhradecká policie, jež výbušninu zajistila.
"Granát nyní poputuje na expertizu, zda byl skutečně funkční," doplnila mluvčí Východočeské policie Iva Marková.

Výtržníci raději z místa hádky ještě před příjezdem mužů zákona zmizeli. Policistům se i přesto podařilo jednoho z pachatelů zadržet.
"Případ je nyní prošetřován pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, nedovolené ozbrojování, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, porušování domovní svobody a obecné ohrožení," upřesnila Marková.

Ve Smiřicích se přitom nejedná o první konflikt mezi romskou komunitou. "Jsou to horké hlavy. Problémy někdy řeší i násilnou formou. Zatím však, pokud vím, nedošlo nikdy k takto razantnímu kroku," uvedl starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Problémy s nepřizpůsobivou komunitou řeší město již delší dobu. Například dluhy na nájemném se vloni vyšplhaly na 600 tisíc korun, přičemž dvě třetiny této částky mají na svědomí lidé bydlící v domě v Cukrovarské ulici. Ten obývají hlavně Romové.

"Přistoupili jsme k razantnímu řešení. Objekt jsme prodali. Zrovna stojíme před podpisem smlouvy. Některé rodiny se již raději odstěhovaly. Jedna odešla ke Karlovým Varům a druhá dokonce do Anglie," popisuje situaci Tuzar.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:08:43

Celostátně hledaný muž usnul na lavičce 

Datum vydání: 14.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (red)
číslo 87  

Muže v celostátním pátrání objevili na lavičce na náměstí 28. října hradečtí strážníci. Šestačtyřicetiletý muž ze Smiřic neměl u sebe žádné doklady, avšak své údaje městským policistům nadiktoval. Ti je prověřili přes informační systém a nestačili se divit. Na místo ihned přivolali státní policisty, kterým hledaného muže předali.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:09:22

Aktéry romské bitky už dopadla policie 

Datum vydání: 15.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (sir)
číslo 88  

Tři z aktérů víkendové bitky Romů, při níž se výtržníci nebáli použít i ruční granát, už dopadla policie. Na dva z nich hodlají muži zákona uvalit vyšetřovací vazbu. Romové ve věku 37, 33 a 27 let pocházejí z Náchodska a do Smiřic si přijeli vyřizovat své osobní účty.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:09:49

Do Smiřic se přijeli poprat Romové z Náchodska. Hrozí jim až 15 let 

Datum vydání: 15.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (sir)
číslo 88  

Tři z aktérů víkendové bitky Romů, při níž se nebáli výtržníci použít i ruční granát, už dopadla policie. Na dva z nich hodlají muži zákona uvalit vyšetřovací vazbu.

Romové ve věku 37, 33 a 27 let pocházejí z Náchodska a do Smiřic si přijeli vyřizovat své osobní účty.

"Jeden z nich hodil do prostoru, kde se zdržovala většina přítomných, funkční granát jugoslávské výroby. Patrně z neznalosti odstranil pouze jednu ze dvou pojistek, a všichni tři utekli. Naštěstí granát nevybuchl a je v držení policie," upřesnila průběh konfliktu mluvčí východočeské policie Iva Marková.

Později v nočních hodinách si tři agresoři přivedli posilu, avšak k dalším potyčkám již nedošlo, jelikož na místě zůstaly policejní hlídky.

Muži jsou podezřelí z několika trestných činů. V případě obecného ohrožení jim hrozí až 15 let za mřížemi.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:13:47

Parkoviště možná Smiřice odsunou 

Datum vydání: 15.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (čer)
číslo 88  

Zhruba čtyři desítky parkovacích míst hodlá zdejší radnice vybudovat ve třech etapách na sídlišti Generála Govorova. Nad prvními dvaceti stáními umístěnými v blízkosti kotelny, která město chce za 1,3 milionu korun postavit už letos, však visí otazník. Smiřice se obávají propadu příjmů z daní způsobeného hospodářskou krizí, proto s touto investicí čekají až na druhou polovinu roku. "Počkáme, jak se vyvine situace s příjmy," uvedl starosta Luboš Tuzar. Připustil, že může dojít i k odsunutí tohoto záměru na příští rok, nebo uskutečnění levnější etapy.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:14:38

Dva aktéři smiřické bitky jsou ve vazbě 

Datum vydání: 17.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (mb)
číslo 90  

Dva ze tří zatčených účastníků víkendové bitky Romů, při které létal vzduchem i odjištěný funkční granát, jsou už ve vazbě. "Byla na ně uvalena vyšetřovací vazba," potvrdila mluvčí východočeské policie Iva Marková. K incidentu došlo v sobotu, kdy si do Smiřic přijeli vyřizovat osobní účty tři Romové z Náchodska. Jeden z nich hodil mezi ostatní aktéry střetu ruční granát jugoslávské výroby. "Nejspíše z neznalosti odstranil pouze jednu ze dvou pojistek, a proto nedošlo k výbuchu," vysvětlila Iva Marková.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:12:35

Smiřické svátky hudby ozdobí oživlé varhany 

Datum vydání: 07.04.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Ivana Fričová
číslo 82
 
Tradiční velikonoční setkání s hudbou v barokní kapli bude letos poprvé hostit koncertní umělce ze zahraničí.

V místní kapli Zjevení Páně dnes večer začínají Smiřické svátky hudby. Tradice velikonočních setkání s klasickou hudbou v překrásně zdobeném barokním stánku trvá už šest let. Sedmidenní program toho letošního ozdobí hned dva vyjímečné okamžiky.

"Po desítkách let se v kapli poprvé rozezní nádherný hlas zdejších vzácných varhan z osmnáctého století, které prodělaly dlouhou oživovací a léčebnou kúru," řekl včera se zřejmou nedočkavostí v hlase houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který je zakladatelem tradice Smiřických svátků hudby. "Slavnostní zahajovací koncert proto nese název Návrat smiřických varhan," říká k dnešnímu programu Jaroslav Svěcený. "Právo prvního tónu bude mít samozřejmě vynikající mistr varhaník Václav Uhlíř. Společně zahrajeme díla pro oba nástroje od Georga Friedricha Händela, Jana Křtitele Kuchaře, Františka Bendy, Johanna Sebastiana Bacha a dalších autorů."

Poprvé mezinárodně
Letos poprvé si festival Smiřické svátky hudby může do záhlaví připsat "mezinárodní". Společně s českými interprety Jaroslavem a Julií Svěcenými, Kateřinou Englichovou, Jitkou Hosprovou, Markétou Cibulkovou, Richardem Pachmanem, Michalem Dvořákem nebo Radimem Hladíkem vystoupí i řada zahraničních umělců.


Aktualizace článku 04.02.2010, 17:11:25