www.mestosmirice.cz
Úvodní stránka Město Smiřice Úřední deska Orgány města Městský úřad Kultura Sport
právě prohlížíte ...  Město Smiřice | Co o nás napsali | 2009 | Březen
Aktuality z radnice
Město Smiřice
Statistické údaje
Hlavní dokumenty města
Mapa města, seznam ulic
Rodov a Trotina
Historie Smiřic
Kronika města
Znak města
Památky ve městě
Čestní občané
Významné osobnosti města
Životní prostředí
Partnerské město
Boguszów-Gorce
Zprávy z města
Smiřický infoservis
Co o nás napsali
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
Fotogalerie
Revitalizace nám. Míru
Obnova zámeckého parku
Územní plán Smiřice
Úřední deska
Orgány města
Městský úřad
Městská policie
Správa hřbitovů
Krizové řízení
Volby 2018
Sociální oblast
Zdravotnictví
Školství
Kultura
Informační centrum
Zpravodaj
Sport
Cyklostezka Hradec
Králové – Josefov – Kuks
Společenské organizace
Firmy, instituce
Útulek pro psy
Internetový rozcestník
Turistické informace
Mapa webu


Rychlé odkazy
Smiřické svátky hudby
Smiřická kaple
Městská knihovna
Základní škola Smiřice
Dům dětí Smiřice
Kulturní středisko Dvorana
Mateřská škola Smiřice


Smiřická škola testuje nový program 

Datum vydání: 12.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: (sir)
číslo 60
 

Vytvořit nový program výuky v základních školách se pokouší Akademie J. A. Komenského ve spolupráci s osmi školami z celého Královéhradeckého kraje. Hradecký region zastupuje ZŠ Smiřice, kde pilotní projekt "Rubikon - škola hrou 21. století" odstartoval koncem loňského roku. "Pokoušíme se vytvořit program, který se bude více zaměřovat na zatím většinou zanedbávanou oblast rozvoje osobnosti žáků. Měl by využívat forem blízkých zájmům současných dětí, jako jsou počítačové hry a internet," vysvětlil autor myšlenky Ladislav Groh. Program hodlá tým vytvořit do dvou let a odzkoušet jej na žácích sedmých ročníků zapojených škol.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:46:27

Zámecká kaple bude mít opět varhany / Do smiřické zámecké kaple se vracejí obnovené varhany z osmnáctého století 

Datum vydání: 25.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Martin Černý
číslo 71
 

Do zámecké kaple Zjevení Páně se vrací varhany. V kapli je nyní sestavuje odborná firma z Krnova, která letitý nástroj obnovila. Jeho velká část je však kvůli velmi špatnému stavu původních varhan nová. Téměř 250 let starý nástroj, zejména jeho skříň, se kvůli poškození červotočem rozpadal.

Zachráněný nástroj poprvé zazní 7. dubna při zahajovacím koncertu festivalu Smiřické svátky hudby. Oprava stála tři miliony. Do zámecké kaple Zjevení Páně se vrací varhany. Přímo v kapli je nyní sestavuje odborná firma z Krnova, která letitý nástroj obnovila. Jeho velká část je však kvůli velmi špatnému stavu původních varhan nová.

Téměř 250 let staré varhany, zejména jejich skříň, se totiž před zásahem kvůli značnému poškození dřeva červotočem rozpadaly, chyběla i část píšťal. Zrestaurované varhany se opět stávají součástí barokní perly, smiřické kaple. Zvuk nástroje si zájemci budou moci poprvé poslechnout 7. dubna při zahajovacím koncertu hudebního festivalu Smiřické svátky hudby. "Varhany tady byly, tak jsme chtěli, aby kaple byla opět kompletní," přiblížil nám jeden z důvodů obnovy nástroje z roku 1763 starosta Smiřic Luboš Tuzar.
"Zároveň to rozšíří koncertní možnosti při využití kaple při kulturních akcích. Třeba si tady dokážu velice dobře představit takovou Rybovu mši vánoční, a tak dále. To všechno se ale teprve ukáže," řekl představitel města.

Na financování obnovy historických varhan se podílelo několik subjektů. Největší díl peněz dal stát. "Na festivalu jsem hovořil s panem poslancem Kafkou, kterému se kaple líbí, a přemýšlel, jak by nám mohl pomoci. Pak se naskytla možnost získat ze státního rozpočtu dotaci ve výši 2,3 milionu korun, což se nakonec podařilo," uvedl Luboš Tuzar.

Částkou 150 tisíc korun pomohl i Královéhradecký kraj a 91 tisíc vybrali mezi sebou lidé. Smiřická radnice totiž před časem vypsala veřejnou sbírku, jejímž výsledkem byla právě částka 91 tisíc korun. Peníze zájemci po tři roky vkládali při prohlídkách kaple do zde umístěné kasičky, nebo na sbírkový účet. Zbytek nákladů uhradilo ze svého rozpočtu město Smiřice.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:49:32

Lékárny s poplatky lidé míjejí, některé už bojují o holé přežití 

Datum vydání: 17.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Martin Černý
číslo 64
 

Zrušení "cikrtného" nebo nastavení stejných podmínek pro všechny. Takový je podle apatyk z královéhradeckého okresu recept na současné problémy.

Lékárny v menších městech a na venkově se potýkají s úbytkem pacientů. Vybírají totiž podle zákona regulační poplatky, které lidé odmítají. Pacienti s recepty proto prchají do lékáren bez poplatků.

Podobný názor má také odborná zástupkyně Smiřické lékárny ve Smiřicích Lenka Svobodová. Podle ní je třeba nastavit stejné podmínky ve všech apatykách. Dodala, že poplatek podle zákona vybírat musejí, ovšem není jejich příjmem, jak si mnozí myslí.
Poplatek se totiž odráží v nižší ceně léku. "Odliv pacientů pociťujeme, ale na nějaké celkové hodnocení je ještě brzy," uvedla zástupkyně.

Pohnutky zákazníků snažících se obstarat si lék bez poplatku chápe. Na druhou stranu si myslí, že menší lékárny mají i spoustu výhod. Třeba téměř rodinné prostředí nebo čas na konzultace.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:51:05

Radnice získala od ministerstva dotaci na kapli, ale tak malou, že neví, co s ní 

Datum vydání: 26.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Martin Černý
číslo 72

Na nový povrch se podle smiřického starosty Luboše Tuzara mohou letos těšit ulice Jiráskova a Kršovka. Dojde i na vybudování infrastruktury v Rodově, kde se také počítá s bytovou výstavbou.

Snaha smiřické radnice získat od ministerstva kultury dotaci na opravu fasády národní kulturní památky, kaple Zjevení Páně, po letech konečně vyšla. Místo požadovaných šesti milionů rozdělených do dvou let ale Smiřice dostaly půl milionu.

"K tomu samozřejmě přidáme náš příspěvek, ale přesto přemýšlíme, zda za takovou částku lze vůbec něco udělat. Předpokládané náklady se totiž pohybují kolem šesti sedmi milionů korun," uvedl starosta města Luboš Tuzar. Smiřice se proto budou rozhodovat, zda například opraví jen část fasády. Možností je i očištění celého povrchu a ponechání zhotovení nátěru na pozdější dobu.

Zhruba 700 tisíc korun se Smiřice rozhodly letos dát do rekonstrukce povrchu dvou ulic - Jiráskovy a Kršovky. Jejich dožívající a drolící se betonový povrch bude nahrazen živicí. Zatímco obnovu Jiráskovy ulice u školy zaplatí samo město, na opravě Kršovky nacházející se u mateřinky se budou finančně podílet také sousední Holohlavy.
Přes jeden a půl milionu korun má stát vybudování infrastruktury v lokalitě Rodov, kde se počítá s výstavbou bytů. V první etapě tady má do konce příštího roku vyrůst jednadvacet bytů.

Jeden milion má tvořit dotace z ministerstva pro místní rozvoj, 600 tisíc korun dají na tento účel ze svého rozpočtu Smiřice. Výstavba infrastruktury by mohla začít v polovině letošního roku.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:53:32

Nabídka aktivit pořádaných organizacemi z hradeckého regionu v době jarních prázdnin 

Datum vydání: 06.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Silvie Špryňarová
číslo 55
 

Pondělí 9. března
DDM Smiřice - bruslení na stadionu v Jaroměři. Odjezd vlakem v 8.50 hodin. Návrat v 13.09 hodin. Pro členy cena 30 korun, pro ostatní 50 korun (nutno přihlásit dnes na programy celého týdne).

Úterý 10. března
DDM Smiřice - výlet do střediska ekologické výchovy (program o důležitosti vody). Návštěva hradeckého aquacentra. Odjezd vlakem v 9.10 hodin. Návrat v 15.48 hodin. Pro členy cena 150 korun, pro ostatní 200 korun.

Středa 11. března
DDM Smiřice - návštěva ZOO ve Dvoře Králové. Odjezd vlakem v 9.48 hodin. Návrat v 15.55 hodin. Cena pro členy 100 korun, pro ostatní 150 korun.

Čtvrtek 12. března
DDM Smiřice - velikonoční dílna - s sebou vyfouknutá vajíčka, mašle a nůžky. Od 9 do 12 hodin. Cena pro členy 30 korun, pro ostatní 50 korun.

Pátek 13. března
DDM Smiřice - Mlsná vařečka - od 9 do 12 hodin. Cena pro členy 30 korun, pro ostatní 50 korun.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:54:25

Jak se v obci starají o chodníky? 

Datum vydání: 26.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Jaroslav Kroutil
číslo 72
 
Podporuji změnu zákona o údržbě veřejných komunikací, týkající se úklidu chodníků přilehlých k soukromým nemovitostem (převážně v zimních měsících od sněhu) tak, jak jej předkládá senátor a primátor města Teplic Jaroslav Kubera. K tomu, jak tuto změnu kritizují zástupci měst a obcí se chci vyjádřit.

Vlastním nemovitost v malém městečku na východě Čech, ve Smiřicích, kde část chodníku sousedí na jedné straně s mým pozemkem, na druhé se silnicí. Šíře chodníku je zhruba 1,30 metru a délka cca 25 metrů. Druhá část chodníku, v loňském roce renovovaná, sousedí na jedné straně s pozemkem, který je majetkem města, avšak mám jej v bezplatném pronájmu, na druhé sousedí s toutéž silnicí. Šířka chodníku je asi 1,60 metru a délka zhruba 25 metrů. Napadne-li sníh, odstraňujeme jej z obou částí.
Město Smiřice vlastní na údržbu těchto chodníků malý traktůrek s radlicí, a ať už jsou obě části našimi silami upraveny nebo nejsou, řidič tohoto stroje upraví pouze část chodníku sousedícího s pozemkem v majetku města. Z chodníku sousedícího s pozemkem v našem vlastnictví sjede a jede po sinici!

Vrchol nastane, když přejede kolem sypač s radlicí takovou rychlostí, že vše, co bylo uklizeno na hranici silnice a chodníku, doslova nahází zpět na uklizený chodník! To pak nevěřícně kroutím hlavou já a bolí mne od klepání si na čelo celá hlava! Toto dokáže nadzvednout z židle nás, kterých se to bezprostředně týká, na rozdíl od starostů obcí, a to asi nejen na Hradecku.

Konkrétně starosta Smiřic pan Tuzar zřejmě neví, že toto město onen malý traktůrek vlastní. Pak by nemohl poskytovat Hradeckému deníku takový rozhovor, který byl vytisknut dne 23. února, že s většinou občanů a jejich úklidem chodníků nebyl problém. Ano, asi nebyl, jelikož konkrétně nás někteří zaměstnanci městského úřadu poukazovat na některé nešvary v obci odnaučili. Ať se to týká padajících částí velikého buku, obzvláště listí, na náš pozemek, zaběhlých psů u našeho plotu nebo používání pyrotechniky nezletilými výrostky dlouho před a po Silvestru, nemluvě o hlasitých produkcích hudby z nedalekého stadionu v nočních hodinách.

Když máte problémy, nemuseli jste se sem stěhovat. Trefná odpověď! Nejsme žádní lenoši, a pokud se z nějakých příčin úprava chodníku před našimi domy opozdí, určitě valná většina z nás sníh uklidí, přece nebudeme brouzdat v závějích, ale právní odpovědnost za případné úrazy rezolutně odmítám.

Nerad bych věřil tomu, že tento můj článek bude mít negativné dopad na zhoršení vztahu města k nám, ale k dosavadní situaci pokládám za nutné se vyjádřit. Věřím též, a mohu si být téměř jist, že některé skutečnosti v tomto článku vadí i jiným občanům města Smiřice.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:57:28

Pro žáky nevaříme, ohlásily na dobu prázdnin školní jídelny 

Datum vydání: 06.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Silvie Špryňarová
číslo 55
 
Domy dětí a mládeže naplánovaly aktivity pro děti na celý týden. Někde také s obědem.

"O prázdninách skutečně nemají rodiče zájem. Budeme vařit jen pro důchodce. Pokud je ale vyhlášeno kupříkladu ředitelské volno na jeden den, pak obědy ze školní jídelny vítají především rodiče menších žáků. Zajištění obědů je poté o domluvě," sdělila vedoucí školní jídelny při ZŠ Smiřice Lenka Krausová.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:58:12

Dům s dlužníky město prodává, neplatiči vzali nohy na ramena 

Datum vydání: 06.03.2009
Zdroj: Hradecké noviny
Autor: Martin Černý
číslo 55
 

Města vymáhají svoje peníze různě. Hradec sází na exekuce, Smiřice vystěhovávají, Bydžov chce hříšníkům sáhnout na spoření.

Města na Hradecku mající problémy s neplatiči nevylučují, že v případě potřeby si na dlužníky vyšlápnou "chomutovským způsobem", tedy odebíráním části sociálních dávek. Smiřice na to šly ještě jinak a dlužníci z problémového domu raději vzali do zaječích.

Smiřice v loňském roce evidovaly dluhy na nájemném v celkové výši 600 tisíc korun, z nichž je 450 tisíc staršího data. Přibližně dvě třetiny této částky mají na svědomí lidé z objektu v Cukrovarské ulici.

"Dům prodáváme, už jsme na to neměli nervy," uvedl starosta města Luboš Tuzar a dodal, že problémoví obyvatelé se raději časem sami odstěhovali. Bylo jim jasné, že nový vlastník by k nim zaujal ještě tvrdší postoj. To potvrdil i domovník František Křikava.

"Z dvanácti rodin už tady zůstaly jen dvě, ostatní odešly," řekl. Z domu nyní vyklízejí nepořádek po předchozích nájemnících.
Proti dlouhodobým dlužníkům město používá také exekuce nebo vystěhování.

"K tomu už jsme před časem asi ve čtyřech případech sáhli," uvedl starosta. Smiřickou "rekordmankou" je nájemnice dlužící městu na nájemném 93 tisíc korun.


Aktualizace článku 04.02.2010, 16:59:22